İNANILIR GİBİ DEĞİL. İSPANYA’DA 130 YILDIR İNŞAAT RUHSATI OLMADAN İŞLEVİNİ SÜRDÜREN KİLİSEYE 35 MİLYON EURO CEZA KESİLDİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » İNANILIR GİBİ DEĞİL. İSPANYA’DA 130 YILDIR İNŞAAT RUHSATI OLMADAN İŞLEVİNİ SÜRDÜREN KİLİSEYE 35 MİLYON EURO CEZA KESİLDİ

19.10.2018 - 21:39

İNANILIR GİBİ DEĞİL. İSPANYA’DA 130 YILDIR İNŞAAT RUHSATI OLMADAN İŞLEVİNİ SÜRDÜREN KİLİSEYE 35 MİLYON EURO CEZA KESİLDİ

Kimi haberler vardır, yalnızca okuyup geçemezsiniz.

İspanya’da 130 yıldır inşaat ruhsatı olmadan işlevini sürdüren kiliseye 35 milyon euro ceza kesilmesi de kitaplar dolusu bilgiye bedel bir haber.

Ama bunun içeriğine geçmeden önce çok kısa bir dipnot: Türkiye’yi 16 yıldır özellikle büyük metropolleri sorgusuz sualsiz, ben yaptım oldu mantığıyla beton denizine çeviren, AVM’lerle, gökdelenlerle yaşanmaz kılan, başta İstanbul olmak üzere tarih kokan nadide kentleri talan eden iktidarın yaptıkları karşısında bir kiliseye 130 yıl sonra hesap sorma anlayışı nasıl da aykırı geliyor insana.

Duvar’da yer alan habere göre İspanya’nın en meşhur turistik yapılarından biri olan Sagrada Familia Kilisesi’nin inşaat izni olmadığı ortaya çıktı. 130 yıldır ruhsatsız olan kilisenin yönetimi, Barselona belediyesine yaklaşık 35 milyon euro ceza ödeyecek.

Barselona Belediye Başkanı Ada Colau, kilise yönetimi ile yapılan anlaşmayı ‘tarihi’ diye niteledi. Sagrada Familia söz konusu cezayı 10 yıl içinde taksitle ödeyecek. Bu para bölgeye toplu ulaşımın düzeltilmesi ve çevrede yaşayanlara yardım için kullanılacak. Karşılığında, kilise 130 yıl sonra ruhsat almış olacak.

İspanyol mimar Antoni Gaudí’nin en önemli eserlerinden biri olan Sagrada Familia, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. İnşaatı 1882’de başlayan kilisenin en önemli özelliklerinden biri de, inşaatının hâlâ devam ediyor olması. Her yıl 4.5 milyon kişi ziyaret ettiği yapı bu nedenle ‘Bitmeyen Kilise’ diye de anılıyor. Yapının ana bölümünün, Gaudi’nin 100’ncü ölüm yıldönümü olan 2026’da tamamlanması planlanıyor.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :