İNANILMAZ AMA OLDU. 300 YILLIK KÖPRÜYÜ ”ÇALDILAR.”

Ana Sayfa » HAYATIN İÇİNDEN » İNANILMAZ AMA OLDU. 300 YILLIK KÖPRÜYÜ ”ÇALDILAR.”

07.10.2018 - 20:18

İNANILMAZ AMA OLDU. 300 YILLIK KÖPRÜYÜ ”ÇALDILAR.”

Bir hafta önce yerinde olan köprüyle ilgili soruşturma başlatıldı.

Gümüşhane’nin Arslanca köyündeki Balahor Deresi üzerinde bulunan 5 metre uzunluğundaki 300 yıllık tarihi köprü ortadan kayboldu. Köylüler cuma günü, yaylalara göç yolu üzerinde bulunan köprünün yerinde olmadığını fark etti.

Sadece bir ayağına ait birkaç parça taş kalan köprünün, taşan derenin etkisiyle yıkıldığı düşünülse de dere boyunca yapılan aramada diğer taşlar bulunamadı. Bir hafta önce yerinde olan köprünün taşlarının sökülerek çalındığından şüphelenilirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Durumu muhtara bildiren köylüler, köprüyü en son pazartesi günü sağlam olarak gördüklerini, çarşamba ve perşembe günleri bölgede yağmurun etkili olduğunu, ancak köprüyü sürükleyecek herhangi bir taşkının olmadığını kaydettiler.

Köy muhtarı Çoşkun Doğan köylülerle birlikte dün bölgeye giderek arama çalışması başlattı. Doğan, “Köprünün çalındığı iddiaları üzerine geldik. Baktık ki köprünün taşları dahi yerinde yok. Burada kalan taşların eşelendiğini ve bir şekilde başka bir yere götürüldüğünü anladık. Bir hafta öncesine kadar köprü buradaydı. Köprü çökse bile deredeki bu az suyun taşları sürükleme ihtimali yok. Muhtemelen taşları buradan aldılar” dedi.

“KÖPRÜYÜ ÇALDILAR”

Köprünün dereden akan suyun etkisiyle yıkılmasının mümkün olmadığını belirten köylülerden Bilal Doğan, “Köprü 300 yıllık. Yaylaya göç edenler, dere geçit vermeyince bu köprülerden geçerek, hayvanları ile yaylalara ulaşırdı. Köprü taşları birbirine sıkıştırılma yöntemiyle yapılmış. Köklü bir tarihi olan köprüyü insanlar define, para aramak için yıktılar. Köprünün kendi kendine yıkılması mümkün değil. 300 yıldır bir şey olmamış. Önceden bu dere geçit vermezdi; ama şimdi bir değirmeni bile çevirecek kadar su yok zaten. Derenin bu köprüyü yıkması imkansız. Kendiliğinden yıkılsa bile taşlar burada olurdu. Ortada taş yok. Köprüyü çaldılar” diye konuştu.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :