İNANMASI ZOR AMA 4 BİN KİŞİNİN ÖLÜMÜNDEN SORUMLU UYUŞTURUCU KAÇAKÇISI ESCOBAR İÇİN KURULMUŞ MÜZE VAR

Ana Sayfa » HAYATIN İÇİNDEN » İNANMASI ZOR AMA 4 BİN KİŞİNİN ÖLÜMÜNDEN SORUMLU UYUŞTURUCU KAÇAKÇISI ESCOBAR İÇİN KURULMUŞ MÜZE VAR

21.09.2018 - 21:16

İNANMASI ZOR AMA 4 BİN KİŞİNİN ÖLÜMÜNDEN SORUMLU UYUŞTURUCU KAÇAKÇISI ESCOBAR İÇİN KURULMUŞ MÜZE VAR

Sputnik.com- Kolombiya’nın Medellin kentinde bulunan Pablo Escobar müze evi, turizm ruhsatı olmadığı gerekçesiyle belediye ve Kolombiya Turizm Bakanlığı yetkililerince mühürlenerek kapatıldı.

Kolombiya’nın Antioquia bölgesinin başkenti olan Medellin kentinde bulunan ve uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar adına ‘ayıcık’ lakaplı erkek kardeşi Roberto Escobar tarafından açılan  müze ev, turizm ruhsatı olmadığı gerekçesiyle belediye ve Kolombiya Turizm Bakanlığı yetkililerince mühürlenerek kapatıldı.

‘Narko-tur’ olarak bilinen trustik gezi kapsamında ziyaret edilebilen müze evde Escobar’a ait bazı eşyalar ve fotoğraflar sergileniyordu. Öte yandan düzenlenen tur kapsamında, Antioquia bölgesinde ünlü uyuşturucu baronu ile özdeşleşmiş bazı mekanlar ziyaret edilebiliyordu.

MÜZE KAPATILDIĞI SIRADA İÇERİDE 7 ZİYARETÇİ BULUNUYORDU

Müzenin kapatıldığı esnada dahi müze içerisinde 7 ziyaretçinin bulunduğu belirtildi.Öte yandan, sözde müzenin, internette yoğun olarak kullanılan seyahat tavsiye ve değerlendirme ortamı TripAdvisor’da dahi yüksek bir puanlamaya ve onlarca yoruma sahip olması dikkati çekti.

Konu hakkında Colombiano gazetesine açıklamalarda bulunan Medellin’in Güvenlik Sekreteri Andres Tobon, “Medellin şehrine en büyük zararı vermiş olan bu şahsın hayatını tanıtmak için kurulan bu müzenin faaliyetinin geçici olarak askıya alınmıştır” dedi.

Şehrin belediye başkanı Federico Gutiérrez de daha önce yaptığı bir konuşmada, tip turları, uyuşturucu kaçakçılarının hayatlarını yüceltmekle suçlamıştı.

1990’lardan beri, görev alan birçok belediye başkanı, kartellerin ve paramiliter çetelerin Medellin üzerindeki etkilerini, sosyal ve eğitim programları aracılığı ile ortadan kaldırmak için çok çalışmıştı.
Medellin’de şiddet geçmişe oranla azalsa da, halen şehirde çalışan küçük uyuşturucu çeteleri ve uyuşturucu kaçakçıları olduğu biliniyor.

4 BİN KİŞİNİN ÖLÜMÜNDEN SORUMLU TUTULUYOR

Tam adı Pablo Emilio Escobar Gaviria olan uyuşturucu baronu, çiftçi bir babanın ve ilkokul öğretmeni bir annenin 7 çocuğundan biri olarak 1 Aralık 1949 tarihinde Kolombiya’nın Rionegro şehrinde dünyaya geldi. 70’li yıllarda ev eşyaları ve sigara kaçakçılığına başlayan Escobar, 80’li yıllara gelindiğinde ise Kolombiya’da ürettiği kokaini ABD’de satarak büyük bir servetin sahibi olmuştu.

Rüşvet, cinayet, tehditler ve servetinin de yardımıyla büyük güç kazanan Escobar, başta Avianca Havayollarına ait 203 sefer sayılı uçağa düzenlediği bombalı saldırı olmak üzere 4 bin kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor.

Pablo Emilio Escobar Gaviria, 1993’te ABD’nin Uyuşturucu ile Mücadele Teşkilatı (DEA) ile Kolombiya ordusunun ortaklaşa yürüttüğü bir operasyon sonucunda Medellin kentinde öldürülmüştü.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :