İNCE: ”BİR MUCİZE YARATMAK ZORUNDAYIZ, OLMAZLARI OLUR KILMALIYIZ.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » İNCE: ”BİR MUCİZE YARATMAK ZORUNDAYIZ, OLMAZLARI OLUR KILMALIYIZ.”

27.10.2018 - 8:19

İNCE: ”BİR MUCİZE YARATMAK ZORUNDAYIZ, OLMAZLARI OLUR KILMALIYIZ.”

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin belki de en vurucu konuşmasıydı bu:

”Bir mucize oluşturmak zorundayız, olmazları olur kılmalıyız. Bu ülkede Anayasa olmayabilir, Anayasa Mahkemesi görevini yapmayabilir, bu ülkede kurumlar çökertilmiş diz çöktürülmüş olabilir, bu ülkenin üniversiteleri suskun, sivil toplumu içine kapanmış olabilir. Bütün bunlara rağmen emin olun ki her mahkemede bir mübaşir, her karakolda bir çavuş, her okulda bir öğretmen, her dağda bir çoban, her caddede bir esnaf, her okulda bir öğrenci var Cumhuriyetçi bunu böyle bilin”

Mustafa Kemal’in ”Aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş olabilir..” diye başlaya o umut dolu konuşmasını çağrıştıran bu açıklama bir kez daha ortaya koydu ki siyasetçi öncelikle doğru, vurucu, etkili konuşmak zorunda. Kitleleri kucaklamayan, onları harekete geçirmeyen, ses tonu düşük mırıldanmalar ne yazık ki gereken mesajı karşı tarafa iletemiyor. Tabii burada hitabet gücünden önce o siyasetçinin doğru noktada durması gerektiği konusu tartışma götürmez. Galiba CHP’de uzun zamandan bu yana en büyük eksiklik bu. 24 Haziran seçimlerinde partinin oyu gerilerken Muharrem İnce’nin umut yaratan bir çıkış yapması da bunun bir göstergesi. İşte parti böylesine kritik bir aşamada ve düzeltilmeyen yanlışlar, eksikler eşliğinde yerel seçimlere hazırlanıyor. O tarihe kadar özellikle İstanbul başta olmak üzere büyük kentlerde tabanın belirlediği adaylarla mı seçime girilecek, yoksa genel merkezin duvarları arasında adı öne çıkanlara mı şans verilecek?

Adı İstanbul adaylığı için konuşulan Muharrem İnce Adapazarı’nda CHP tarafından düzenlenen ‘Cumhuriyet Gecesi’ programına katıldı. İnce, önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 5 yıldan erken yapılacağı konusunda senet verebileceğini ifade ederken, “Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminin 5 yıl sürmeyeceğini senet veririm size, hiç merak etmeyin” sözlerini kullandı.

Önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 5 yıldan erken yapılacağı konusunda senet verebileceğini belirten İnce, “Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminin 5 yıl sürmeyeceğini senet veririm size, senet veririm hiç merak etmeyin. Bir mucize yaratmak zorundayız. Bir mucize oluşturmak zorundayız, olmazları olur kılmalıyız. Bu ülkede Anayasa olmayabilir, Anayasa Mahkemesi görevini yapmayabilir, bu ülkede kurumlar çökertilmiş diz çöktürülmüş olabilir, bu ülkenin üniversiteleri suskun, sivil toplumu içine kapanmış olabilir. Bütün bunlara rağmen emin olun ki her mahkemede bir mübaşir, her karakolda bir çavuş, her okulda bir öğretmen, her dağda bir çoban, her caddede bir esnaf, her okulda bir öğrenci var Cumhuriyetçi bunu böyle bilin” diye konuştu.

İnce ‘Andımız’ konusuna da değinerek şöyle konuştu:

“Bugünlerde bir tartışmadır gidiyor. Andımız söylenecek mi söylenmeyecek mi? Değerli hemşerilerim Türküm diyemez daha önce diyemedi, doğruyum dese yalan, çalışkanım dese komik, küçüklerimi korumak dese yurtlarda çocuklara her gün tecavüz ediyorlar, büyüklerimi saymak dese Cumhuriyet’in kurucularına iki ayyaş diyor. Milletimi sevmek dese al ananı git diyor, Soma’da madenciyi tekmeletiyor, onun için kızmayın bunlara söyleyemez ki, hangisini söyleyecek?”

 

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :