İNCE’DEN SERT ÇIKIŞ: ”SEÇİMİ GEL BAKALIM MUHARREM DEDİĞİ GÜN KAYBETTİK.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » İNCE’DEN SERT ÇIKIŞ: ”SEÇİMİ GEL BAKALIM MUHARREM DEDİĞİ GÜN KAYBETTİK.”

24.10.2018 - 23:29

İNCE’DEN SERT ÇIKIŞ: ”SEÇİMİ GEL BAKALIM MUHARREM DEDİĞİ GÜN KAYBETTİK.”

Gerçek Gündem- Muharrem İnce, Buket Aydın’ın CNN TÜRK ekranındaki yeni programı 40’a konuk oldu.

Adaylığının açıklandığı gün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisini kürsüye çağırış şeklinin çift başlılık yarattığını belirten İnce,”Biz seçimi aday açıklandığım gün kaybettik. ‘Gel bakalım Muharrem’le kaybettik. Çift başlı görüntü verdik. Seçimi orada kaybettik biz. Ama yapacağım bir şey yoktu. Çift başlı görüntü yaramadı. İnsanlar bizi daha dirayetli bulabilirdi. Gel bakalım Muharrem’de tuzu biberi oldu” yorumunda bulundu.

Programda Buket Aydın’ın sorduğu sorular ve İnce’nin yanıtları şöyle;

İnce, İsmail Küçükkaya’ya seçim gecesi attığı “Adam kazandı” mesajıyla ilgili soruya, “Moral bozukluğuyla o mesajı attım. İşler iyi gitmiyordu. İkinci tura kalma ihtimalini görüyordum. İYİ Parti ve Saadet Partisi beklenenin altında oy alınca ikinci tura kalmadı seçim. İsmail Küçükkaya’ya o mesajı attım. Attığım mesajı olduğu gibi yayınladı. Ben ona kızdım, o bana kızdı. Önümüzdeki günlerde onun programına gideceğim. İnsanların İsmail Küçükkaya’dan değil benden duymalıydılar. Onu da yorgunluğuma versinler. İnsan üstü bir tempoyla çalıştım. Böyle küçük hatalar olabiliyor” diye yanıt verdi.

CHP’nin size sahip çıkmadığını mı düşünüyorsunuz?

Kabak tadı verdi. Bu gereksiz bir konu. Bu bilinçli yapılıyor. Sözlerimin arkasındayım. 10 farklı senaryo yazıldı, bunlardan biri doğru olsa 9’unu kim uydurdu. 41 yıl sonra yüzde 30 barajını ştık. Yüzde 40 da yaparız, yüzde 50 de yaparız. 51 günde 41 yılda yapılamayanı yaptık. Bir merkezden bunlar yapılıyor ama bunlar önemli değil. Mesele yeniden örgütlenmektir. Zafer hazırlanmaktır. Gerektiğinde geri çekileceksiniz. Yeniden hazırlanıp mücadele edeceğiz.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun sizi harcadığını düşünüyor musunuz?

Sayın Erdoğan bana, “Bay Kemal seni harcadı” dedi. Ben de, “Beni harcamadı seni harcadı” dedim. Ben beni harcadığını düşünmüyorum. Sayın Kılıçdaroğlu da kazanmak ister, ben de kazanmak isterim. Sayın genel başkan benim daha çok oy alacağımı düşünüyordu. Pek çok aday adayı vardı. Parti tabanı da, vatandaş da benim daha çok oy alacağıma inandığı için beni aday gösterdi. Erdoğan’ın söylemi üzerinden siyaset geliştirecek halimiz yok. Artık milletvekili bir anlamı yok. Gen soru yok, güvenoyu yok. Bu sistemde milletvekilliği, yüksek maaşlı bürokrat olmaktır. Dokunulmazlığı olan, yüksek maaşlı bürokrattır. Milletvekilliği kavramı Türkiye’de bitmiştir. Milletvekilliği atıl bir kurumdur artık” yanıtını verdi.

Türkiye’de ana muhalefet “evlere şenlik” eleştirisine katılıyor musunuz?

Hayır katılmıyorum. Türkiye’de muhalefetin ya da ana muhalefetin başarısız olduğunu düşünüyorum. Tüm muhalefetlerin başarısız olduğunu düşünüyorum. Ama evlere şenlik bir iktidar olduğunu düşünüyorum. Demokrasiyi askıya almış, ülkeyi batırmış, 16 yıl sonunda geldiğimiz nokta ortada. Ama bunun karşılığında başarısız bir muhalefet, topyekün. Esnaf siftah yapamadan dükkan kapatıyor, doların durumu, halini görüyorsunuz. Kısa süreli düşüşler önemli değil, bunlar çıktığı yeri unutmasın. Böyle bir durumda muhalefet partilerinin tozu dumana katması lazım. Meydan meydan gezmesi lazım. Böyle olmaz. Evlere şenlik bir iktidar var ama topyekün başarısız bir muhalefet var. Yüzde 50 enflasyon var bu ülkede. Bakmayın siz söylenene. İnsanlar kan ağlıyor. Emekli geçinemiyor, gençler işsiz, çiftçi mazot, gübre alamıyor. Bu kadar kötü bir ortamda, muhalefetin tozu dumana katması lazım. Esnaf lokantası gibi bir Türkiye var, kasada damat oturuyor.

Genel başkan oldunuz diyelim, siz parti içi muhalefete ne kadar izin vereceksiniz?

Biz Cumhuriyet Halk Partisi’yiz. Türkiye’de diğer partilerden farklıyız. Biz kendi içimizde tartışırız. Beni, öğrencilerin önünden alıp milletin önüne çıkaran Sayın Baykal’dır. Ama gün gelmiştir, Sayın Baykal’a muhalefet etmişimdir. Sayın Kılıçdaroğlu’na karşı aday oldum, kurultayı kaybettim. Ama sonra tekrar beni milletvekili listesine koyan Sayın Kılıçdaroğlu’dur. Biz böyle bir partiyiz. Bizde tartışma, yarışma olacak. Yarın ben genel başkan olduğumda, bana muhalefet edecek birisi. Sonra listeler açıklanırken onun önünü kesmeyeceğiz. Partide tartışma olmazsa gelişme olmaz. Bu yanlış bir şey değil. Sayın Baykal’a karşı çıkarken o ekibin içinde Sayın Kılıçdaroğlu da vardı. Beraberdik. O gün yanlış gördüğümüze yanlış dedik. Ama hiçbir zaman Sayın Baykal bunu benim başıma kakmadı, “bak sen böyle yapmıştın” demedi. Siyasetin içinde bunlar var. Bana da yarın olabilir.

Koltuk sevdası, memleket sevdasının önüne mi geçiyor?

Neden CHP’de tartışma var” sorusu yerine, neden AKP’de tartışma yok” diye sorabilmemiz lazım. CHP’de bir konuşma kültürü var. Ben bu programda bile çıkıyorum diyorum ki, ‘hayır burası doğru değil, CHP yönetimi şöyle yapmalıydı.’ Peki, CHP’de insanları niye konuşuyor diye sorguluyorsunuz. AKP içinde niye insanlar konuşamıyor.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :