İNCE’NİN ”ERDOĞAN ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN 4 AYDA 747 MİLYON HARCADI.” İDDİASI TARTIŞILMAYA DEVAM EDİYOR.

Ana Sayfa » GÜNCEL » İNCE’NİN ”ERDOĞAN ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN 4 AYDA 747 MİLYON HARCADI.” İDDİASI TARTIŞILMAYA DEVAM EDİYOR.

29.05.2018 - 22:34

İNCE’NİN ”ERDOĞAN ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN 4 AYDA 747 MİLYON HARCADI.” İDDİASI TARTIŞILMAYA DEVAM EDİYOR.

CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce 18 Mayıs 2018 günü seçim çalışmaları kapsamında Kırklareli’nde yaptığı konuşmada ve daha sonra 24 Mayıs 2018 akşamı CNN Türk’te katıldığı programda Cumhurbaşkanlığı için tahsis edilen örtülü ödenek uygulamasını eleştirmişti.

İnce örtülü ödeneğin daha önce Başbakanlar tarafından istihbarat ve güvenlik için kullanıldığını hatırlattı.

İçişleri Bakanının verdiği önergeyle Cumhurbaşkanına örtülü ödenek verilmesi Meclis’te 27 Mart 2015’te kabul edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan o tarihten itibaren örtülü ödenek kullanıyor.

İnce Kırklareli’nde “2018 ilk dört ayında 747 milyon örtülü ödenek kullandılar” demiş ve ardından “Nereye kullandın bunları, seçim için mi kullandın bilelim” diye sormuştu.

CNN Türk’te ise  “Devletin uçakları sayın Erdoğan’ın emrinde, devletin örtülü ödenekleri emrinde” demişti.

“Örtülü ödenek harcamaları arttı”

Ortak Gelecek için Diyalog Derneği girişimi olan Doğruluk Payı*, Muharrem İnce’nin bu açıklamasının doğruluğunu araştırdı.

Doğruluk Payı “Örtülü ödenek harcamaları önemli ölçüde arttı” diyor ve bu konudaki eleştirileri şöyle sıralıyor:

“Cumhurbaşkanlığı’nın güvenlik ve istihbarat alanlarındaki harcamaları için kullanılması öngörülen örtülü ödenek, yıllar içinde giderek artan miktarıyla muhalefet tarafından merak edilen ve eleştirilen bir konu oldu.

“Kamuoyu olarak, örtülü ödenek harcamalarının hangi hizmet ve mal alımları için kullanıldığını bilmiyoruz.”

Doğruluk Payı bu bilinmezler içinde veriye Maliye Bakanlığı’nın aylık bütçe bültenlerinde yer alan ‘gizli hizmet giderleri’ ibaresinden örtülü ödenek için yapılan harcama tutarlarından ulaştı.

“Kaynağa göre, 2018’in ilk dört ayında örtülü ödenekten yapılan harcamaların tutarı 747 milyon 246 bin TL’yi bulmuş durumda.”

Aylık Örtülü Ödenek Harcamaları

 Kaynak: verikaynagi.com Büyütmek için tıklayın

“Örtülü ödenek harcamalarının geçtiğimiz üç yıl içinde önemli ölçüde arttığı görülüyor.

“Erdoğan’ın Ağustos ayında göreve başladığı 2014’ün ilk dört ayında Başbakanlık tarafından yapılan örtülü ödenek harcamaları 307 milyon liraydı. 2015’te henüz örtülü ödeneğin Cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılmasına olanak veren kanunun yürürlüğe girmediği ilk dört aydaki 520 milyon liralık harcama da bugünkü meblağın altında kalıyordu.

“Özetle, şeffaflıktan uzak ve içeriği sorgulanması mümkün olmayan örtülü ödenek harcamaları son yıllarda önemli ölçüde artmış durumda. Cumhurbaşkanı adayı İnce’nin iddia ettiği tutar resmi kaynaklarla örtüşüyor.” (HK)

Doğruluk Payı Türkiye’deki siyasi aktörlerin daha sorumlu, seçmenlerin ise doğru bilgiye daha rahat ulaşmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.

KAYNAK BİANET

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :