1 Aralık 2021 - Hoş geldiniz

İNGİLTERE SAVUNMA BAKANI’NIN PAKİSTAN VE TÜRKİYE GİBİ ÜLKELERDE AFGAN MÜLTECİ MERKEZLERİ KURMAYI PLANLADIKLARINI AÇIKLAMASINA AKŞENER’DEN TEPKİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » İNGİLTERE SAVUNMA BAKANI’NIN PAKİSTAN VE TÜRKİYE GİBİ ÜLKELERDE AFGAN MÜLTECİ MERKEZLERİ KURMAYI PLANLADIKLARINI AÇIKLAMASINA AKŞENER’DEN TEPKİ

Eklenme : 22.08.2021 - 23:10

İNGİLTERE SAVUNMA BAKANI’NIN PAKİSTAN VE TÜRKİYE GİBİ ÜLKELERDE AFGAN MÜLTECİ MERKEZLERİ KURMAYI PLANLADIKLARINI AÇIKLAMASINA AKŞENER’DEN TEPKİ

 

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre; Türkiye-Birleşik Krallık ilişkilerini geliştirecek hususlar ile Afganistan’daki gelişmeler ve göç meselesi başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı.

KABİL HAVALİMANI’NDAN TAHLİYE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye’nin Afganistan’da mevcut önceliğinin vatandaşlarının tahliyesi olduğunu belirterek, Kabil Havaalanının güvenliğini sağlama sorumluluğunu uygun şartların oluşması halinde devam ettirebileceklerini söyledi.

ERDOĞAN’DAN ULUSLARARASI TOPLUMA ‘AFGAN GÖÇÜ’ ÇAĞRISI

Afganistan ve İran’da gerekli tedbirler alınmazsa yeni göç dalgasının kaçınılmaz olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afgan düzensiz göçü, krize dönüşmeden başta Avrupa ülkeleri olmak üzere herkesin samimi bir şekilde elini taşın altına koyması ve uluslararası toplumun bu konuda bir araya gelmesi gerektiğini vurguladı.

Afganistan kaynaklı göçün yeni insani trajedilere sebep olmaması için Afganlılara kendi topraklarında ve komşu ülkelerde yardım sağlanması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği başta olmak üzere ilgili BM kuruluşlarının mali katkıları artırılarak daha etkin rol oynamalarıyla bu göç baskısının azaltılabileceğini ifade etti.

AVRUPA BİRLİĞİ KONSEY BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

AFGANİSTAN VE GÖÇ MESELESİ ELE ALINDI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye-AB ilişkilerini geliştirecek hususlar ile Afganistan’daki gelişmeler ve göç meselesi başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, AB’nin Dijital Kovid-19 Sertifikasına Türkiye’yi dahil etme kararından memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Öte yandan The Mail on Sunday gazetesinde bugün yayımlanan bir makalesinde İngiltere Savunma Bakanı Ben  Wallace, İngiltere’nin Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde Afgan mülteciler için merkezler kurma planı yaptığını belirtmişti.

Wallace’ın yazsının ardından, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde Afganistan’da yaşanan krizi değerlendirdi.

AKŞENER’DEN SERT TEPKİ

İngiltere ile yapılan bu görüşmeleri işaret eden  İyi Parti Genel Başkanı Merak Akşener sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı etiketleyerek çok sert tepki gösterdi.

Akşener paylaşımında, “Koltuğu kurtarmak için şimdi de İngilizlerin mi taşeronu oluyorsun Sayın  @RTErdogan?” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları