17 Ekim 2021 - Hoş geldiniz

İNSANLAR SOKAKLARDA ”ÖZGÜRCE” TÜKÜRDÜKÇE HERKESİN AKLINA İLK SEN GELECEKSİN.

Ana Sayfa » SICAK ANALİZ » İNSANLAR SOKAKLARDA ”ÖZGÜRCE” TÜKÜRDÜKÇE HERKESİN AKLINA İLK SEN GELECEKSİN.

Eklenme : 13.05.2018 - 12:26

İNSANLAR SOKAKLARDA ”ÖZGÜRCE” TÜKÜRDÜKÇE HERKESİN AKLINA İLK SEN GELECEKSİN.

 

“Bu coğrafyada bir-iki tane daha Tayyip Erdoğan çıksaymış, daha kuvvetli bir coğrafya olurmuş.’’ diyebilirsin. Bu tamamen senin duruşunla, siyasi tercihinle, olaylara bakışınla ilgili bir yaklaşımdır.

’’Dünyadaki adaletsizlikle, hukuksuzlukla bir tek Cumhurbaşkanımız savaşıyor.’’ dediğinde de böyle düşündüğün için suçlanamazsın. Böyle konuştuğunda ‘’ama’’ diye başlayan cümleleri duyma ihtimalin yüksek olsa da, bir kenara koyalım onları şimdi. Herkes istediğini düşünmekte özgür olmalı. Eyleme dönüşmemiş düşünceleri savundukları, yazıp çizdikleri için insanlar yıllarca cezaevlerinde yatmamalı, suçlanmamalı, vatan haini ilan edilmemeli.

’’Sonuna kadar Erdoğancıyım. Hatta büyük harflerle yaz, feriştahıyım.’’ diye göğsünü gererek, yüksek tondan yaptığın açıklamalardan dolayı baban, kardeşin seninle görüşmeyi reddetse de ve sen onları  hayatından silsen de, sonuçta bu özelindir, kişisel yaşamınla ilgili bir durumdur. Kimse kimsenin özel hayatına burnunu sokmamalı, karışmamalı, yaptığı seçimlerden dolayı suçlamamalı, yargılamamalı, çarmıha germemeli, ötekileştirmemeli.

Buraya kadar ‘’Tamam.’’

Ama bundan sonrası var ki, orada dur bakalım.

Yere tükürmenin, böylesine vahşileşmenin, ilkelleşmenin ne özgürlükle, ne insanlıkla ilişkisinin olamayacağını birileri sana anlatmalı.

‘’Yurt dışına gidin; orada yapamadığınız her şeyi burada yapabiliyorsunuz. Orada yere tüküremezseniz, burada tükürüyorsunuz, kırmızı da geçemezsiniz, burada geçiyorsunuz. Burada iktidar, yasal bir düzenleme yaptığında ayağa kalkıyoruz. Biz fazla özgür bir ülkeyiz.”

Yere tükürmenin özgürlükle ilişkisinin bulunmadığını, uygarlıktan azıcık nasibini almış herkesin bildiği üzere, oraya buraya tükürmenin ayıptan öte, ilkellikle, yontulmamışlıkla, vahşilikle eşdeğerde olduğunu hâlâ öğrenemedin mi? Yere tükürmenin özgürlüğün bir işareti olduğunu ilkokula giden çocuklara anlatmayı düşünsen meselâ; sana ne yanıt vereceklerini hayal bile edemezsin.

Yine kırmızıda geçmenin özgürlük anlamına geldiğini söylemişsin ya; bunun kuralsızlığın, yasa tanımazlığı en kuvvetli belirtisi olduğunu, benzer davranış biçimlerinin ülkenin en tepe noktasından aşağılara doğru sıradanlaşması, yaygınlaşması halinde orada yaşanamayacağını, ki zaten şu anda içinde bulunduğumuz durumun tam da buna benzediğini suratına haykırsalar, gerçekten şaşırır mısın?

Bütün bunlara dayanarak ‘’Biz fazla özgür bir ülkeyiz.’’ sözünle adını adeta tarihe kazıdın.

İnsanlar sokaklarda oraya buraya, hatta birbirlerine ‘’özgürce’’tükürdükçe herkesin aklına ilk sen geleceksin.

Müziğinle, türkülerinle değil özgürlük anlayışınla hiç unutulmayacaksın, hep anımsanacaksın.

 

Kaynak:

1-http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/magazin/ben-durustum-durust-olmayan-eski-dostlarim-40834532

2-https://odatv.com/orada-yere-tukuremezsiniz-burada-tukuruyorsunuz-12051822.html

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları