İNTERNETİME DOKUNMA! MOSKOVA’DA BİNLERCE KİŞİ İNTERNETE GETİRİLEN KISITLAMALARI PROTESTO İÇİN SOKAKLARA DÖKÜLDÜ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » İNTERNETİME DOKUNMA! MOSKOVA’DA BİNLERCE KİŞİ İNTERNETE GETİRİLEN KISITLAMALARI PROTESTO İÇİN SOKAKLARA DÖKÜLDÜ.

11.03.2019 - 12:32

İNTERNETİME DOKUNMA! MOSKOVA’DA BİNLERCE KİŞİ İNTERNETE GETİRİLEN KISITLAMALARI PROTESTO İÇİN SOKAKLARA DÖKÜLDÜ.

Dün başta Moskova olmak üzere iki büyük şehirde daha binlerce kişi sokaklara dökülerek, internet kısıtlama kararını protesto etti. Bu boyutta gösterilere, Moskova’da yıllardır ilk kez rastlanıyor.
Hatırlanacağı üzere, Rusya’nın işlerine dışarıdan müdahaleyi engelleme gerekçesiyle, geçen ay yeni bir tasarı parlamentoda desteklenmişti. Ancak bu girişim Rus medyasında yeni bir “demir perde”ye benzetilmişti.
Moskova’nın Prospekt Sakharova Caddesi’nde toplanan yaklaşık on beş bin protestocu “Ellerinizi internetten çekin”, “ izolasyona hayır” vb sloganlar attılar.
Polis protestoculardan 15 kişiyi göz altına aldı.
Bilindiği gibi, Rusya geçtiğimiz yıllarda, bazı web sitelerine erişimi engelleyerek internet özgürlüğünü daraltıcı önlemler almıştı.
Rusya’nın internet sektöründe “ bağımsızlık” arayışının bir sonucu olan bu tasarının, bu ay parlamentoda  ikinci kez görüşülmesi ardından geçmesi ve parlamentonun üst kanadından geçip, Putin tarafından onaylanması bekleniyor.

 

Euronews haber sitesinde dün yer alan haber-yorum’a göre, dünkü pazar günü,

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :