14 Ağustos 2022 - Hoş geldiniz

İNTİHAR EDEN ENES KARA’NIN KOMŞULARI: KADIĞI YER NUR CEMAATİ’NE AİT

Ana Sayfa » EĞİTİM » İNTİHAR EDEN ENES KARA’NIN KOMŞULARI: KADIĞI YER NUR CEMAATİ’NE AİT

Eklenme : 11.01.2022 - 14:06

İNTİHAR EDEN ENES KARA’NIN KOMŞULARI: KADIĞI YER NUR CEMAATİ’NE AİT

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Enes Kara (20), kaldığı cemaat yurdunda yaşadığı baskılar ve gelecek kaygısından dolayı intihar etti. Arkasında intihar notu bırakan Kara, “Müslüman olmadığı halde cemaat yurdunun kendisini namaz kılmaya ve cemaat derslerine katılmaya zorladığını” belirtti.

Apartmandakiler, evin 2005’ten beri Nur Cemaati’ne ait olduğunu söyledi.

APARTMANIN 6’INCI KATINDA KALIYORDU

Gazete Duvar’dan Ardıl Batmaz’ın haberine göre Kara, Hilalkent Mahallesi’nde bulunan 10 katlı Defne Apartmanı’nın 6’ncı katında kalıyordu. Komşuları evde beş kişinin kaldığını, evin Nur Cemaati’ne ait olduğunu söyledi: “Öğrenciler düzgün insanlardı, hepsi farklı şehirlerden gelmişti. İhtiyacımız olunca seve seve yardımcı oluyorlardı ama bizden tuz bile istemiyorlardı. Evin sahibi kim bilmiyoruz. Eşim katıldığı bir apartman toplantısında iki kişinin evi alıp ‘Öğrenciler okusun diye Allah rızası için kiraya veriyoruz’ dediğini söyledi. Çocuk 6’ncı katta oturmasına rağmen 7’nci katın apartman boşluğundan atmış kendisini.”

Enes Kara’nın kaldığı evin kapısında dini ifadelerin olduğu bir kağıt bulunuyor. 

‘BİRİ GELİYOR, BİRİ GİDİYOR’

Kara’nın bir başka komşusu da 2005’ten beri evin Nur Cemaati’ne ait olduğunu teyit etti. Öğrencilerin başında ‘Selçuk Hoca’ diye bilinen birinin bulunduğunu söyleyen komşu, “Ben çocuğu bir sefer gördüm, kendi halinde bir çocuktu. Selçuk Hoca buradaki çocukların başındaydı, sorumluları o. O da dün buradaydı. Hiç kimse çocuklardan bir rahatsızlık, kötülük duymadı. Çocuk bu sene yeni geldi. Bu cemaat evinde kalanlar 16 senedir sürekli değişiyor, biri geliyor, biri gidiyor” dedi.

KARA’NIN ARKADAŞLARI: CEMAAT YURTLARINA MECBUR BIRAKILMAYALIM

Enes Kara’nın arkadaşları da Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Diş Hekimliği Fakültesi önünde toplandı. Saygı duruşunun ardından öğrenciler adına açıklamayı yapan Zeynep İlayda Baykendi, “Aldığımız haberle hepimiz derinden sarsıldık. Üzüntümüzü dile getirebilecek, durumumuzu ifade edebilecek tek bir kelime bulmak imkânsız” diye konuştu. “Hepimizin aklında intiharından önce çekip bizlere bıraktığı video var” diyen Baykendi, videosunda cemaat evindeki baskıdan, ders ve gelecek kaygısından bahseden Kara’nın yalnız olmadığını, birçok arkadaşlarının bu kaygılara sahip olduğunu söyledi. Baykendi, “Bir şeyler yapmak için daha kaç canımızı kaybetmememiz gerekiyor? Daha kaç gencin dünyayı kucaklayacak gülüşünün solması gerekiyor? Artık bu durumun ele alınmasını; ailelerin, öğretmenlerin, yönetimin bu durum hakkında bir şeyler yapmasını talep ediyoruz. Enes videosunda ‘19 yaşımı böyle hayal etmemiştim’ diyor. Hangimiz 19 yaşını böyle hayal edebilir ki? Enes her zaman kalbimizde yaşayacak ve her zaman 19 yaşında olacak” diye konuştu.

Tıp fakültesi öğrencileri, Kaya’yı anarak basın açıklaması yaptı.  

Kara’nın arkadaşları da evin Nur Cemaati’ne ait olduğu yönünde açıklamalar yaptı. Devletin imkânlarını genişletmesi ve öğrencilerin arkasında durmasını talep eden öğrenciler, devlet yurtlarının sayılarının artırılmasını ve öğrencilerin cemaat yurtlarına mecbur bırakılmamalarını istedi.

GAZETECİLERE ‘CEMAATLE İLGİLİ SORU SORMAYIN’ DENİLDİ

Üniversite öğrencilerinin açıklamasından hemen önce gazetecilerin yanına gelen kimliği belirsiz bir kişi, “Cemaatle ilgili bir şey sormayın” dedi. Olayı anlatan Günışığı Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Faik Akgün, “Biz haber amaçlı oradaydık. Kimliğini belirtmeyen, sivil birisi gelip bizim haberimize yönlendirme yapmaya çalıştı ve cemaatle alakalı soru sorulmamasını istedi. Bu durum karşısında tepkimizi belirttikten sonra açıklama yapıldı ve cemaatle ilgili sorular sorduk. Sonrasında ise yine yanımıza gelerek bu durumun haberleştirilmemesi noktasında baskı yapmaya çalıştı. Kim olduğunu sorduğumuzda cevap vermeyerek öğrenci olduğunu iddia etti. Cemaatle bağlantısı var mıdır bilmiyoruz ama bu noktada şüphelenmemize sebep oldu” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları