İRAN’DA AKARYAKITA YAPILAN ZAMLARI PROTESTO EYLEMLERİNDE ÖLENLERİN SAYISI 12’YE YÜKSELDİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » İRAN’DA AKARYAKITA YAPILAN ZAMLARI PROTESTO EYLEMLERİNDE ÖLENLERİN SAYISI 12’YE YÜKSELDİ

18.11.2019 - 10:07

İRAN’DA AKARYAKITA YAPILAN ZAMLARI PROTESTO EYLEMLERİNDE ÖLENLERİN SAYISI 12’YE YÜKSELDİ

 

İran’da benzin fiyatlarına beklenmedik şekilde en az yüzde 50 zam yapılması ve daha ucuz fiyata benzin satışına kota konması sonrası cuma günü başlayan protestolar dün de devam etti. Huzistan Eyaleti’nin Behbahan şehrinde yapılan protesto gösterilerinde İran Merkez Bankası’na ait bir bina ateşe verildi. Protestolarda ölü sayısı 12’ye yükseldi. Al Arabiya’nın İranlı kaynaklara dayandırdığı haberine göre, cuma günü Sirjan’da bir kişi hayatını kaybederken Mahmara’da da 4 kişi yaralandıktan sonra kurtarılamadı. Başkent Tahran’da da bir kişinin öldüğü bildirildi. Toplam ölü sayısının 12’ye çıktığı ifade edildi. Protestocuların nasıl öldüğüyle ilgili bir bilgi ise sunulmadı.

SABOTAJ UYARISI

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ise zamma destek verdi. İran devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında Hamaney, benzine zam yapma kararının uzman görüşleri sonrası alındığını ve uygulanması gerektiğini belirtti; ancak yetkililerden başka ürünlerde fiyat artışı yaşanmasını önlemelerini istedi. Hamaney “Ben uzmanı değilim ama üç ayrı kurumun başı zammı onaylamışsa, ben de desteklerim” dedi. Hamaney “Bu zam tabii ki bazı insanları endişelendiriyor; ama sabotaj ve kundaklamaları halkımız değil, holiganlar yapıyor. Sabotajların arkasında her zaman olduğu gibi devrim karşıtları ve İran’ın düşmanları var” dedi ve olaylarda hayatını kaybedenler olduğunu belirtti.

İNTERNETE ERİŞİMDE KISITLAMA

ISNA, Devlet Güvenlik Konseyi’nin kararıyla internete erişimin kısıtlandığını ve yetkililerin, protestolarla ilgili görüntü paylaşan sosyal medya kullanıcıları hakkında yasal işlem yapılacağını bildirdiğini duyurdu. İnternet kısıtlamalarını izleyen NetBlocks, Cumartesi akşamı Twitter’dan yaptığı açıklamada an itibariyle İran’ın tamamına yakınında internete erişimin kısıtlanmış olduğunu duyurdu ve internete erişimin normal düzeyin yüzde 7’sinde olduğunu açıkladı.

ZAMMIN KAPSAMI NE?

Yeni benzin düzenlemesi ile sürücülere her ay ilk 60 litre için litresi 15 bin riyal (0,13 Amerikan doları) benzin alma hakkı veriliyor. 60 litreden sonraki her litre için fiyatsa 30 bin riyal (0,26 Amerikan doları) olacak. Düzenleme öncesi sürücülerin litresi 10 bin riyalden 250 litre benzin alma hakkı bulunuyordu. Yetkililer, benzin zammı ile birlikte yıllık 2,55 milyar dolar ek gelir elde edilmesinin beklendiğini ve bu paranın yoksullara aktarılacağını belirtiyor.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise halkın yüzde 75’inin ekonomik nedenlerle “baskı altında” olduğunu söyledi. Ruhani zamdan elde edilecek gelirden pay alma niyetinde olmadıklarını belirtti. ABD Başkanı Donald Trump, ülkesini 2015 yılında İran’la imzalanan nükleer anlaşmadan çekmişti. Trump, İran’a yönelik Amerikan yaptırımlarını da tekrar yürürlüğe koymuştu. Bu gelişmeler son 18 ayda İran ekonomisini olumsuz etkilemişti.

ABD FIRSATA ÇEVİRME DERDİNDE

İran’ı yaptırımları ile boğan ABD’nin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise gelişmelere ‘kayıtsız’ kalmadı. Pompeo mesajında, “40 yıl süren tiranlıktan sonra gururlu İran halkı, hükümetlerinin suiistimalleri konusunda sessiz kalmıyorlar. Biz de sessiz kalmayacağız. İran halkına bir mesajım var: ABD sizi duyuyor. ABD sizi destekliyor. ABD sizin yanınızdadır” dedi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :