28 Eylül 2022 - Hoş geldiniz

İRAN’DA EŞLERİNİ ÖLDÜREN 3 KADIN İDAM EDİLDİ, İÇLERİNDE 15 YAŞINDAYKEN EVLENDİRİLEN ÇOCUK GELİN ABADİ DE VAR

Ana Sayfa » DÜNYA » İRAN’DA EŞLERİNİ ÖLDÜREN 3 KADIN İDAM EDİLDİ, İÇLERİNDE 15 YAŞINDAYKEN EVLENDİRİLEN ÇOCUK GELİN ABADİ DE VAR

Eklenme : 30.07.2022 - 11:38

İRAN’DA EŞLERİNİ ÖLDÜREN 3 KADIN İDAM EDİLDİ, İÇLERİNDE 15 YAŞINDAYKEN EVLENDİRİLEN ÇOCUK GELİN ABADİ DE VAR

İran İnsan Hakları Örgütü, ülkede geçen hafta 32 kişinin idam edildiğini açıkladı. Örgüt İran’da ayrıca Çarşamba günü de, eşlerini öldüren 3 kadının ölüm cezalarının infaz edildiğini duyurdu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre idam edilen üç kadından biri, 15 yaşındayken evlendirilmiş bir çocuk gelin olan Soheila Abadi. Abadi, 10 yıl boyunca evli olduğu eşini, “aile içi tartışma” nedeniyle öldürmekten suçlu bulunmuştu.

Uluslararası Af Örgütü’ne göre İran’da 2022’nin ilk 6 ayında 250’den fazla kişi idam edildi ve bu sayı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla iki kattan fazla arttı.

İnsan hakları kuruluşları ayrıca İran’da diğer tüm ülkelerden çok daha fazla kadının idam edildiğini bildiriyor. İran’da kadınlardan ölüm cezasına çarptırılanların çoğu eşlerini öldürenler.

Aktivistler, İran’da “aile içi şiddet” suçlamalarının çoğu kez dikkate alınmadığını söylüyor.

İran yetkilileri her idamı resmi olarak açıklamadığı için net rakamlara ulaşılamıyor.

Nisan ayında İran İnsan Hakları Örgütü ve İdam Cezasına Karşı Birlik Örgütü (ECPM) tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre, resmi veriler dünyada geçtiğimiz yılki idamların yüzde 16,5’inin İran’da gerçekleştiğini gösteriyor.

İnsan hakları kuruluşları, İran’da bazı idamların toplu şekilde infaz edildiğini de belirtiyor.

İstatistiklerde idam edilenlerin sayısında etnik azınlıkların fazla olması da dikkat çekiyor.

Örneğin İran’da bu yıl şimdiye kadar idama mahkum edilenlerin dörtte birinden fazlasını Beluçlar oluşturuyor. İran nüfusundaki payları ise yüzde 5.

 

2021 İran idam rakamları

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları