19 Ocak 2021 - Hoş geldiniz

İRAN’IN NÜKLEER PROGRAMININ MİMARI FAHRİZADE’YE MOSSAD TARAFINDAN DÜZENLENEN SUİKASTIN AYRINTILARI BELLİ OLDU

Ana Sayfa » GÜNCEL » İRAN’IN NÜKLEER PROGRAMININ MİMARI FAHRİZADE’YE MOSSAD TARAFINDAN DÜZENLENEN SUİKASTIN AYRINTILARI BELLİ OLDU

Eklenme : 30.11.2020 - 20:22

İRAN’IN NÜKLEER PROGRAMININ MİMARI FAHRİZADE’YE MOSSAD TARAFINDAN DÜZENLENEN SUİKASTIN AYRINTILARI BELLİ OLDU

 

İran’ın nükleer programının mimarı olarak bilinen Muhsin Fahrizade’ye düzenlenen suikast ile ilgili araştırmalar sürüyor. İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, yaptığı yazılı açıklamada, suikastın elektronik sistemler kullanılarak yapıldığını açıkladı.

Artı Gerçek’te yer alan habere göre Şemhani, Fahrizade için yapılan cenaze töreninde İran medyasına yaptığı açıklamada,  saldırıda, İsrail gizli haber alma teşkilatı MOSSAD ve Halkın Mücahitleri Örgütü’nün rolünün olduğunu savundu.

‘SUİKAST ELEKTRONİK SİSTEMLERLE GERÇEKLEŞTİ’

Şemhani, “Operasyon, çok karmaşık bir operasyondu. Elektronik sistemler kullanılarak yapıldı. Olay yerinde hiç kimse yoktu. Elimizde bazı ipuçları var. Eylemi tasarlayanın da kim olduğunu biliyoruz” dedi. Yetkili, daha önceki açıklamasında suikastın, ‘yeni ve profesyonel yöntemlerle’ yapıldığını söylemişti.

‘İSTİHBARAT ZAAFI’ TARTIŞMALARINA YOL AÇTI 

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, bilim insanı Muhsin Fahrizade’nin öldürülmesinin ardından başlayan istihbarat zaafı tartışmalarını “psikolojik operasyon” olarak nitelendirilmişti.

KAMYON ARKASINA YERLEŞTİRİLMİŞ MAKİNELİ TÜFEK DETAYI

Devrim Muhafızları Ordusu’na yakın Fars Haber Ajansı, saldırının, herhangi bir insan faktörü olmadan olay yerine yaklaşık 150 metre uzaklıkta park edilen bir kamyonetin arakasına monte edilmiş uzaktan kontrollü makineli tüfekle gerçekleştirildiğini öne sürdü.

SUİKASTİN SÜRESİ 3 DAKİKA

Ajans, zırhlı araçta olan Fahrizade’nin araçtan indiğinde makineli tüfekle vurulduğunu duyurdu. Saldırının toplam 3 dakika sürdüğü, eylem sonunda kamyonetin infilak ettirildiği aktarıldı. Olayda kullanılan kamyonetin 29 Ekim’de yurt dışına çıktığı belirtildi. Daha önce İran medyasına çıkan haberlerde suikast olayında saldırganlarla koruma ekibi arasında çatışma yaşandığı belirtilmişti.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları