İŞ BANKASI TARTIŞMASI: ”KENAN EVREN’DE AYNI YOLU DENEMİŞTİ.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » İŞ BANKASI TARTIŞMASI: ”KENAN EVREN’DE AYNI YOLU DENEMİŞTİ.”

17.09.2018 - 21:30

İŞ BANKASI TARTIŞMASI: ”KENAN EVREN’DE AYNI YOLU DENEMİŞTİ.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İş Bankası’ndaki CHP hisselerinin Hazine’ye devredilmesi gerektiği yönündeki sözlerine, “Kenan Evren de aynı yolu denemişti” diye karşılık verdi.

Erdoğan, Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilere şunları söylemişti: “Siyasi partiler banka kurabilir mi? Hayır, kuramaz. Ama şu anda CHP, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü suistimal ederek, onun Cebi Hümayunu’ndan dediğim, İş Bankası hisselerinin yüzde 28’inin sahibi durumunda. Oradan para alamıyor ama yönetim kurulunda dört üyesi var. Bu dört üye ne iş yapar? Buna bir bakılması lazım. Ben diyorum, bir defa Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu tür bir varlığı herhangi bir siyasi partinin etiketi altına giremez. Girse girse Hazine’ye girer. Öyle mi?”

Banka, Erdoğan’ın çıkışına, ““İş Bankası siyaset malzemesi yapılamayacak önemde bir kuruluştır” diye yanıt vermişti.

Kılıdaroğlu, gazetecilerin soruları üzerine “Erdoğan’ın CHP’nin İş Bankası’ndan para almadığını söylemesi güzel. Biz hiçbir para almıyoruz, ortağı da değiliz bankanın. Sadece ve sadece Mustafa Kemal Atatürk’ün hisselerinin temsilcisiyiz. O para Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’na gider” dedi.

12 Eylül cuntasının lideri Kenan Evren’in de geçmişte aynı yolu denediğini belirten CHP lideri şöyle devam etti: “Darbe sonrasında Atatürk’ün hisselerini devretmişlerdi Hazine’ye. Biz davayı kazandık, Erdoğan hukuki sürece bir baksın, ondan sonra karar versin. Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetine herkesin saygı göstermesi lazım. Erdoğan neden böyle bir karar aldı onu da anlamıyorum. Acaba alıp Varlık Fonu’na mı devretmeyi düşünüyor?”

12 Eylül cuntasının Hazine’ye devrettiği yüzde 28’lik İş Bankası hissesini CHP mahkeme yoluyla geri almıştı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :