İŞÇİSİ AYAKTA TÜRK İŞ BAŞKANI YİNE ORTALARDA YOK. SAKARYA’DA ÖZELLEŞTİRME KAPSAMINA ALINAN TANK PALET FABRİKASININ TÜRK HARB İŞ SENDİKASINA BAĞLI İŞÇİLERİ DİRENİYOR.

Ana Sayfa » GÜNCEL » İŞÇİSİ AYAKTA TÜRK İŞ BAŞKANI YİNE ORTALARDA YOK. SAKARYA’DA ÖZELLEŞTİRME KAPSAMINA ALINAN TANK PALET FABRİKASININ TÜRK HARB İŞ SENDİKASINA BAĞLI İŞÇİLERİ DİRENİYOR.

12.01.2019 - 8:44

İŞÇİSİ AYAKTA TÜRK İŞ BAŞKANI YİNE ORTALARDA YOK. SAKARYA’DA ÖZELLEŞTİRME KAPSAMINA ALINAN TANK PALET FABRİKASININ TÜRK HARB İŞ SENDİKASINA BAĞLI İŞÇİLERİ DİRENİYOR.

Türkiye’de silah sanayinin önemli kuruluşlarından biri olan Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesinin ardından Türk İş’e bağlı Harb İş Sendikası’nın işçileri özelleştirme karşıtı eylemlerini sürdürüyorlar. Böylesine kritik bir süreçte hem Türkiye, hem de Türk İş açısından son derece önem taşıyan özelleştirme kararına karşı fabrika işçileri var güçleriyle seslerini duyurma çalışırlarken Türk İş genel Başkanı Ergun Atalay yine gelişmelerin dışında kalmaya özen gösteriyor.

Bu arada Sakarya’da özelleştirme kapsamına alınan Tank Palet Fabrikası işçileri ile buluşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba açıklamalarda bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya ve 22 milletvekilinden oluşan CHP’li heyet, özelleştirme kapsamına alınan Milli Savunma Bakanlığı 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü işçilerine destek vermek amacıyla Adapazarı’na geldi.

CHP Sakarya İl Başkanlığı’nda toplanan heyet, kortej halinde Türk Harb İş Sendikası Sakarya Şubesi’ne kadar sloganlar eşliğinde yürüdü. Milletvekillerine partililer de eşlik etti.

‘TANK PALET FABRİKASI DEMEK TÜRKİYE DEMEKTİR’

DHA’nın aktardığına göre; sendika binası önünde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Tank Palet Fabrikası herhangi bir fabrika değildir. Bu fabrikada çalışan sendika işçileri sadece işçi değildir.

Tank Palet Fabrikası demek Türkiye demektir, Tank Palet Fabrikası demek Türk Silahlı Kuvvetleri demektir, Mehmetçik demektir. Tank Palet işçisi sadece alın teri ile evine ekmek götüren işçi değildir, sınırda savaşan Mehmetçiktir. O nedenle diyoruz ki Harb İş işçisi vatan bekçisi.

Sakarya’da tank üreten palet üreten, obüsleri üreten işçi vatan bekçisi bir Mehmetçiktir. Eğer bu fabrikanın satılmasını destekliyorsanız Türkiye Cumhuriyeti’ne ihanet ediyorsunuz. Bu mesele bir siyasi parti meselesi değildir. Sadece Türk İş’in ya da sadece Harb İş Sendikası’nın meselesi de değildir. Bu bütün Türkiye’de yaşayanların meselesidir.

Nasıl ki şehit cenazelerinde hep birlikteysek, nasıl ki vatan korumasında sağcısı solcusu hep birlikteysek bu fabrikanın da satışına karşı hep birlikte omuz omuza mücadele vereceğiz. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde herhangi bir Mehmetçik bir devletin emrine silahıyla birlikte verilemezse, harb işçisi de bir devlete veya özel şirkete verilemez. Her emekçi bir Mehmetçiktir. Vatan korumasını yapan Mehmetçiklerse burada eline makineyi alıp imalat yapan işçi bizim için odur. Bu mücadelede yalnız değilsiniz” dedi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :