İSMAİL KEMANKAŞ: ÖNCE BURSA, ARDINDAN BURSASPOR..

Ana Sayfa » YURTTAN » İSMAİL KEMANKAŞ: ÖNCE BURSA, ARDINDAN BURSASPOR..

20.07.2020 - 12:14

İSMAİL KEMANKAŞ: ÖNCE BURSA, ARDINDAN BURSASPOR..

Sorun; sadece kentin en önemli değerlerinden olan Bursaspor’da değil ki…

Son yıllarda 3 milyonluk bu kentte neler yaşanıyor ona bir bakalım.

Medya çökmüş, sanayi kendini yenilememiş, kent için bir “ortak payda” arayışı bile yok. Bursa’yı Ankara’ya anlatacak ne bir hikâye, ne de bir politikacı var… Berbat bir kentleşme, halkıyla birlikte hazırlanan ve heyecan verici bir kentsel projenin son yapıldığı çok tarih, gerilerde kalmış.

Daha da önemlisi bu kent, kendi kaderini çizmek bir yana, sesini bile duyuramıyor ve Ankara mı, İstanbul mu olduğu belli olmayan bir merkezden yönetiliyor. Böyle bir ortamda, koma halindeki Bursaspor’un çıkamayan sesini kim duyar?

Maraton taraftar grubunun haklı çıkışı, bu gerçekleri haykırmama neden oldu.

Özetle ne diyor, bu grup açıklamasının bir bölümünde…

“Senelerdir çarpık kentleşme, altyapı, ulaşım, hava kirliliği gibi birçok alanda sorunlarına çare bekleyen Yıldırım ilçemizin belediye başkanı, Bursaspor’umuza verdiği destek soru işareti iken, boynunda başka kulübün atkısı ile kutlama mesajı paylaşmaktan kaçınmamıştır. Bursa halkının ve Bursasporluların teveccühü ile koltuk sahibi olanlar, bu şehrin kırmızı çizgilerine karşı hassas olmak durumundadırlar. Asla unutulmamalıdır ki, Bursaspor Bursa demektir”

Bursaspor’da görev de yapan, 30 yıllık üyesi ve Divan Kurulu’nun bir parçası, bir sporsever, eski bir antrenör ve yaşamını Bursa’dan başka bir yerde sürdürmeyi aklından bile geçirmeyen, bu konuda fanatik sayılabilecek biri olarak bu ifadelere katılmamam elde değil.

Ama bir konuda farklı bir söylemim olacak… Buna belki de şiddetle karşı çıkacaksınız. Bu kentin eskileri, daha yeni olanlara Bursa’yı iyi anlatamadı demek… Bu bir. Bursa’da doğan ve önemli konumlara gelenler, şehirden ayrıldıklarında arkalarına dönüp bakmadılar bile…Bu da iki. Şimdi de üçüncü ve en önemli nedene geliyorum. Ülke yönetimi veya yöneticileri ya da mutlak irade, her zaman oy deposu gibi gördüğü bu kadim şehri, bir kenara bırakıp, kaybettiği yerlere yöneldi. Bunun dışında yeni hükümet sistemi, seçip gönderdiğimizi sandığımız milletvekillerini, yani yerel politikacıların etkinlik ve işlevselliğini ortadan kaldırdı. Böyle olunca, önce girişimci güç duruma düştü, kentin kısa dönem önceki egemenlerinin sesleri çeşitli bahanelerle kesildi ve onları gören sermaye grupları, ne spora, ne de siyasete sıcak bakar hale geldi. Böylece bu alanda da liyakat ortadan kalktı.

Gelelim, taraftar grubu açıklamasındaki beyana… Bursa’da doğmuş uzun yıllar yaşamış ve bu kenti içselleştirmiş olanlar, birbirilerine destek olmazken yıllar geçti ve bir de bakıverdik, İstanbul modeli bir “hemşeri dayanışmasının” kol gezdiği bir metropolcük olmuşuz.

O zaman da, oturduğu ili değil de, göçtükleri şehirlere özlem duyan, kendilerinden olan yöneticilerle iş ve aş bulan insanlar da oylarını buna göre kullanamaya başladı. Bu bir kaçınılmaz sonuçtu ve de oldu.

Nedenleri bu denli sıraladıktan sonra, çözüm için de bir şeyler söylemek gerek.

O zaman play off sürecinden söz edelim. İlk tur geçilirse, toplam 3 maçlık bir dönem. Burada bir konuya dikkat çekeyim ve stratejinin önemine vurgu yapayım. Akhisar, son maçında kendi evinde bir anda gole boğuldu. Sonuçta yenildi. O zaman ne oldu, düşündünüz mü ? İlk eleme turunda Adana Demirspor’un karşısına çıkmadı ve Karagümrük’ü adeta rakip seçti. Yani yıpranmamayı seçti. “Bursaspor ne yaptı” demem doğru olmaz, çünkü kendi iradesiyle bir şey yapacak kadro gücü yok. Şimdi Adana Demirspor ile oynayacak. Ne sonuç alabilir hiçbir tahminim yok. Yani, bu tur bize Süper Lig’i getirecekse bile söyleyeceklerim değişmeyecek çünkü.

Her sonuçta, Bursa en azından Bursaspor çevresinde birleşmeli, akılcı bir politika ve kendi değerlerini ortaya koyarak, deneyimli, iş yaşamında başarılı ve bunun yanında dar boğazdan çıkabilecek yaratıcılığa sahip bireylerden oluşan bir yönetim çıkarmalı. Üstelik yeni sezonun başlama tarihi yakın olduğu için, mümkün olduğu kadar çabuk hareket etmeli. Bu son tren… Bindik, ya da bindik başka yolumuz yok! Aksi takdirde önce Bursaspor, sonra da bizim için çok fazla kıymet ifade eden bu şehir elimizden kayıp gider.

kaynak: m.enbursa.com

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :