22 Ocak 2022 - Hoş geldiniz

İSMAİL SAYMAZ, ”SİYASİ SEBEPLERE” DAYANDIRILAN TEFTİŞLE İLGİLİ YAZDI: ”İMAMOĞLU’NA UZANACAKLAR”

Ana Sayfa » GÜNCEL » İSMAİL SAYMAZ, ”SİYASİ SEBEPLERE” DAYANDIRILAN TEFTİŞLE İLGİLİ YAZDI: ”İMAMOĞLU’NA UZANACAKLAR”

Eklenme : 30.12.2021 - 11:08

İSMAİL SAYMAZ, ”SİYASİ SEBEPLERE” DAYANDIRILAN TEFTİŞLE İLGİLİ YAZDI: ”İMAMOĞLU’NA UZANACAKLAR”

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, ‘bazı çalışanların terör örgütleriyle iltisaklı/irtibatlı olduğuna yönelik iddialar’  gerekçesiyle başlatılan ve kamuoyunca ‘siyasi sebeplere’ dayandırılan teftişle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne (DİAYDER) yönelik açılan davayı yorumlarken “Bu DİAYDER’li imamlar ve gassallar davası değildir. Ekrem İmamoğlu Davası’dır. Beş gassaldan yola çıkarak, İmamoğlu’na uzanacaklar” görüşünü ifade etti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2014’te DİAYDER’e soruşturma açtığını; altı yıl süren soruşturmanın 20 Aralık 2020’de aniden davaya dönüştürülerek Başkanı Ekrem B. de dahil 16 kişiye örgüt üyeliğinden İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldığını yazan Saymaz, suçlamalara ilişkin bilgiler aktardı.

Bu iddianame kapsamında kimsenin tutuklanmadığına dikkati çeken Saymaz, 2 Aralık 2021’e verilen duruşma günü beklenirken, 3 Temmuz 2021’de aynı suçlamalarla bir operasyon daha yapıldığını aktardı.

“Çok tuhaftır… Meğer ilk dava açılmadan bir ay önce, Kasım 2020’de, ikinci soruşturma başlatılmış İkinci operasyonu İstanbul İl Jandarma Komutanlığı yürütüyormuş” diyen Saymaz, iki iddianamede de yer alan Başkan Ekrem B. ve Mehmet Emin A.’nın bu kez tutuklu yargılandığına işaret etti.

‘İMAMLAR ÜZERİNDEN İMAMOĞLU’NA OPERASYONDUR’

“Dün iki davanın avukatlığını yürüten Fırat Epözdemir’e, ikinci iddianamenin farkını sorduğumda, ‘Bu aslında imamlar üzerinden İmamoğlu’na operasyondur’ dedi” ifadesini kullandı Saymaz, şu görüşlerini aktardı:

‘KİMİ ŞÜPHELİLERİN İKİNCİ SORUŞTURMADA İÇERİYE ATILMASI BENİ KUŞKULANDIRIYOR’

“Bu görüşe hak veriyorum. Düşünün… 12 yıldır faaliyette olan, İstanbul’da dokuz mescidi bulunan ve 15 Temmuz’dan sonra bile kapatılmamış DİAYDER, beş imamın İBB’de gassal olarak işe alınmasından sonra ‘terörist’ örgüt ilan ediliyor. Gassallar ne türde bir terörist faaliyet yapabilir? Ölülere propaganda mı? Bir gassalın maaşından derneğe aktarıldığı iddia edilen ödenti, belediye bütçesinden örgüte yardım kapsamına sokulmak isteniyor.

Oysa İBB, kaynağın tillahını 2018 yılında İBDA/C’nin Kökler Derneği’ne aktarmıştı. O günlerde, değil özel teftiş açmak, İBB’ye bir telefon dahi açılmadı. Altı yıldır sessizce sürdürülen soruşturma aniden kapatılarak, gassalları içeren ikinci bir davanın açılması; ilk iddianamede tutuksuz yargılanan ve hatta hakkında dava açılmayan kimi şüphelilerin ikinci soruşturmada içeriye atılması beni kuşkulandırıyor.”

Saymaz, “Bu DİAYDER’li imamlar ve gassallar davası değildir. Ekrem İmamoğlu Davası’dır. Beş gassaldan yola çıkarak, İmamoğlu’na uzanacaklar” diye yazdı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları