ISPANAĞIN GÜCÜ MAAŞI YENDİ. FAHİŞ SEBZE ZAMLARI MAAŞLARI KUŞA ÇEVİRDİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » ISPANAĞIN GÜCÜ MAAŞI YENDİ. FAHİŞ SEBZE ZAMLARI MAAŞLARI KUŞA ÇEVİRDİ

05.03.2019 - 7:59

ISPANAĞIN GÜCÜ MAAŞI YENDİ. FAHİŞ SEBZE ZAMLARI MAAŞLARI KUŞA ÇEVİRDİ

Tüketici Hakları Derneği (THD) Başkanı Turhan Çakar, son bir yılda tarihi zam rekorunu kıran sebze fiyatlarının maaş artışlarının yaklaşık 5 kat üzerine çıktığını söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verilerini değerlendiren Çakar, Şubat 2018 ile Şubat 2019 aylarını kapsayan bir yıllık dönemde sebzedeki enflasyonun yüzde 95.25’e ulaştığını, böylece halkın en önemli tüketim mallarından olan sebzenin maaş artışlarının 4.7 katına çıkarak yoksul halk için adeta ulaşılamaz hale geldiğini savundu.

Başkan Çakar, sebze fiyatlarındaki olağanüstü artışın tarım ve gıda politikalarının iflasını ortaya koyduğunu belirtirken, “Bu yanlış politikalardan dolayı kaybedenler küçük çiftçiler ile tüketicilerdir. Kazananlar ise, tarımda ve gıdada üretim, dağıtım, tüketim, ithalat ve ihracat politikalarını belirleyen, yönlendiren ve pazara egemen olan emperyalist tarım şirketleri ve onların yerli ortakları ile aracılardır” dedi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Çakar, nüfusun yaklaşık yüzde 20’sinin açlık sınırının altında, yüzde 60’dan fazlasının yoksulluk sınırının altında olmak üzere, toplamda nüfusun yüzde 80’den fazlasının açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşadığını ifade ederken, açlık sınırının altında yaşayanların et ve süt ürünlerinden sonra artık yeterli sebze ve meyve dahi tüketemez hale düştüğünü söyledi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :