18 Ağustos 2022 - Hoş geldiniz

İSPANYA’DA KADINLARA AYDA BEŞ GÜNE KADAR REGL İZNİ VEREN YASA KABUL EDİLDİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » İSPANYA’DA KADINLARA AYDA BEŞ GÜNE KADAR REGL İZNİ VEREN YASA KABUL EDİLDİ

Eklenme : 19.05.2022 - 17:20

İSPANYA’DA  KADINLARA AYDA BEŞ GÜNE KADAR REGL İZNİ VEREN YASA KABUL EDİLDİ

İspanya parlamentosu çalışanlara ayda 5 güne kadar regl izni hakkı tanıyan yasal düzenlemeyi onayladı. Böylece menstrual dönemdeki sağlık sorunları nedeniyle çalışanlara izin hakkı tanıyan ilk Avrupa ülkesi İspanya oldu. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, “Feminizmi ilerletiyoruz. Kadınlar hayatları hakkında özgürce karar verebilmeli” açıklaması yaptı.

New York Times’ın (NYT) haberine göre, yasal düzenleme regl izni almak isteyen çalışanlara ayda beş güne kadar izne ayrılmak için iş yerlerine tıbbi rapor sunma şartı getiriyor. Yasa kapsamında 16 ve 17 yaşındakilerin kürtaj için ailelerinden izin alma zorunluluğu da kaldırılırken menstrual dönem ürünlerinde KDV’nin de azaltılması planlanıyor.

‘ARTIK TABU OLMAYACAK’

İspanya Eşitlik Bakanı Irene Montero, yasanın şimdiye dek göz ardı edilen bir sağlık sorununu tanıdığını söyledi. Montero, “Menstrual dönemler artık tabu olmayacak, bu kapsamda hastalık iznini Avrupa’da uygulayan ilk ülke olacağız. Artık işe gitmeden önce ilaç almak ve çalışamayacak halde ağrı çektiğiniz gerçeğini saklamak zorunda değiliz” dedi.

İspanya’da sendikalardan da karara destek geldi. Ülkenin en büyük sendikalarından CCOO, regl izni hakkının menstrual dönemi zor atlatan birçok kadın için umut verici olduğunu belirterek, bunun büyük bir “yasal ilerleme” olduğunu savundu.

İspanya Kadın Hastalıkları ve Doğum Derneği, ülkedeki her üç kadından birinin menstrual dönemde şiddetli ağrılarla karşı karşıya kaldığını ortaya koymuştu. Dünyada çalışanlara yasal olarak regl izni hakkı tanıyan ülkeler arasında Güney Kore ve Endonezya da yer alıyor.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları