İSRAİL DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA VEKALETEN ATANAN İSRAEL KATZ: ”POLANYALILAR YAHUDİ DÜŞMANLIĞINI ANNE SÜTÜNDEN ALIYORLAR.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » İSRAİL DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA VEKALETEN ATANAN İSRAEL KATZ: ”POLANYALILAR YAHUDİ DÜŞMANLIĞINI ANNE SÜTÜNDEN ALIYORLAR.”

18.02.2019 - 20:14

İSRAİL DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA VEKALETEN ATANAN İSRAEL KATZ: ”POLANYALILAR YAHUDİ DÜŞMANLIĞINI ANNE SÜTÜNDEN ALIYORLAR.”

İsrail Dışişleri Bakanlığı’na vekaleten atanan İsrael Katz’ın bu sabah bir radyoya verdiği demeçte, “Polonyalıların Yahudi düşmanlığını anne sütünden aldıklarını” söylemesi, Polonya ve İsrail arasındaki krizi daha da derinleştirdi.

Katz, tüm Polonyalıların “doğuştan Yahudi düşmanı olduklarını” savundu.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, açıklama için “Irkçı. Kabul edilemez” dedi.

Morawiecki, İsrail Başbakanı Netanyahu’yu arayarak Salı günü Kudüs’te yapılacak olan Vişegrad Toplantısı’na katılmayacağını açıkladı.

 

Netanyahu, 13-14 Şubat’ta Polonya’nın başkenti Varşova’da Morawiecki ile görüşmüştü

 

Çekya, Macaristan, Slovakya ve Polonya’nın dahil olduğu Vişegrad Grubu’nun toplantısı, AB ülkeleriyle daha yakın ilişki kurmak isteyen İsrail’in çağrısı üzerine Kudüs’te yapılacak.

Son gelişmeler sonrası ise İsrail’den yapılan açıklamada Macaristan, Slovakya ve Çekya liderlerinin Netanyahu ile ikili görüşmeler yapacakları belirtildi.

Çekya Başbakanı Andrej Babis ise Macaristan ve Slovakya liderleriyle ikili görüşmeler yapacağını, İsrail ile zirvenin ise bu yıl başka bir zaman organize edileceğini söyledi.

Kriz nasıl başladı?

BBC Türkçe’nin haberine göre İsrail ve Polonya arasındaki kriz Perşembe günü başladı.

Binyamin Netanyahu’nun geçen hafta Polonya ziyareti sırasında “Polonyalılardan bazıları soykırımda Nazilerle işbirliği yaptı” demesinin ardından, Polonya Başbakanı Morawiecki, İsrail gezisini iptal etti.

Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, Başbakan’ın Polonya halkını ya da tüm Polonyalıları kastetmediğini belirtildi.

Ancak bu açıklama gerginliği azaltmak için yeterli olmadı.

Morawiecki kararından geri adım atmadı. İsrail bu karara saygı duyduğunu bildirdi.

İsrail’in Varşova Büyükelçisi 3 gün içinde 2 kez Polonya Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Almanya, 2. Dünya Savaşı'nda en büyük toplama kampı olan Auschwitz'i, işgal ettiği Polonya topraklarında kurmuştu.Almanya, 2. Dünya Savaşı’nda en büyük toplama kampı olan Auschwitz’i, işgal ettiği Polonya topraklarında kurmuştu.

Soykırım sırasında Polonya işgal altındaydı

İkinci Dünya Savaşı sırasından Polonya’nın bir kısmı Nazi Almanyası, bir kısmı da Sovyet Rusya işgali altındaydı. İşgal boyunca 3 milyonu Yahudi, 5 milyondan fazla Polonyalı hayatını kaybetti.

Polonya, yıllardır Nazilerin bu ülkenin topraklarında kurduğu Yahudi kampları için kullanılan “Polonyalı ölüm kampları” ifadesine itiraz ediyor.

Şubat 2018’de, soykırımla ilgili Polonya halkına ya da devletine yönelik olarak suçlama yapılmasını yasa dışı sayan bir kanun çıkmıştı.

İsrail’in karşı çıkması sonucu, kanunda geçen “3 yıla kadar hapis cezası” maddesi kaldırılmıştı.

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, kanuna itirazını “Birçok Polonyalı o dönem Nazilere karşı savaşırken, Polonya ve bazı Polonyalıların, Yahudilerin yok edilmesinde parmağı var” diyerek göstermişti.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :