28 Eylül 2022 - Hoş geldiniz

İSTANBUL BEYKOZ TOKATKÖY’DE HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDERKEN KENTSEL DÖNÜŞÜM ADI ALTINDA EVLERE GECE OPERASYONU DÜZENLENDİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » İSTANBUL BEYKOZ TOKATKÖY’DE HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDERKEN KENTSEL DÖNÜŞÜM ADI ALTINDA EVLERE GECE OPERASYONU DÜZENLENDİ

Eklenme : 01.09.2022 - 10:28

İSTANBUL BEYKOZ TOKATKÖY’DE HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDERKEN KENTSEL DÖNÜŞÜM ADI ALTINDA EVLERE GECE OPERASYONU DÜZENLENDİ

İstanbul’da Beykoz ilçesinin Tokatköy Mahallesi gece 03.00 sularında yine yüzlerce polisle ablukaya alındı. AKP’li Beykoz Belediyesi, yüzlerce polisle girdiği Tokatköy’de kentsel dönüşüm adı altında yurttaşların evlerini zorla yıkmak istiyor.

Mahalleli, Kentsel dönüşüm projesine karşı başlatılan hukuki süreçlerin devam etmesine ve mahkemelerin yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen belediyenin evleri zorla tahliye ederek yıkmak istediğini ifade ediyor.

GİRİŞ-ÇIKIŞLARA KAPATILDI

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre gece saatlerinde yüzlerce çevik kuvvet polisi ile çok sayıda TOMA ve zırhlı aracın geldiği mahallede neredeyse her sokağa polis barikatı kuruldu. Mahalle giriş-çıkışlara kapatıldı.

Gazeteciler ve avukatlar mahalleye ‘güvenli bölge oluşturulduğu’ gerekçesiyle alınmazken, bazı evlerin kapıları ise polisler tarafından kırıldı.

Belediyenin 26 evin yıkımı için geldiği öğrenildi.

 

YIKIM BAŞLADI!

AKP’li Beykoz Belediyesi, yüzlerce polisle girdiği Tokatköy’de hukuksuz bir şekilde yurttaşların evini yıkmaya başladı.

 

 

KAPISI KIRILAN YURTTAŞ GÖZALTINA ALINDI

Zorla ve hukuksuz şekilde yapılan tahliyeler sırasında kapısı polis tarafından zorla kırılan Burçin Tuncer isimli yurttaş, ters kelepçe yapılarak gözaltına alındı.

 

 

DİSK BASIN-İŞ’TEN AÇIKLAMA

DİSK’e bağlı Basın-İş Sendikası sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan gazetecilerin engellenmesine ilişki yaptığı açıklamada, “Kolluğun güvenli bölge dediği şey halkın haber alma hakkına müdahaledir. Gazetecilerin bu hukuksuz gerekçelerle işini yapmasını engellemek artık kabul edilemez bir hal almıştır. Emniyet bu durumu sürdürdüğü her dakika suç işlemeye devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

***

NE YAPILMAK İSTENİYOR?

Beykoz iskelesine iki kilometre mesafede bulunan ve yaklaşık 15 bin 367 kişinin yaşadığı Tokatköy Mahallesi’nde bir ‘dönüşüm’ projesi uygulanmak isteniyor.

Boğaz’a nazır mahallede bir süre önce AKP’li Beykoz Belediyesi, Emlak Konut ortaklığıyla ‘dönüşüm projesi’ gerçekleştirileceğini duyurdu. Tanıtım dosyasına göre proje 9,1 hektarlık alanda gerçekleşecek.

Bölgede 238 yapı yıkılıp, yerine 776 konut ile 47 işyeri inşa edilecek. Bu sayı bile planın olası hedefini açıklamaya yetiyor. Belediye, 238 yapının tamamının ruhsatsız ve imar durumuna aykırı olduğunu ileri sürüyor.

Tahliye için mahalleye kamyonların geldiği görüldü.

Tahliye için mahalleye kamyonların geldiği görüldü.

 

TOKATKÖYLÜ NEYE KARŞI?

Yurttaşların 40-45 yıldır yaşadığı konutların çoğu tapu tahsis belgeli. Bölge halkı her seçim döneminde tapu vaat edildiğini ancak bunun gerçekleşmediğini söylüyor. Bir bölümü dönüşüm sürecinde kendilerine yetersiz kira yardımı yapıldığını ve yeni konutlar için para istendiğini söylüyor. Bir bölümü ise kendilerine ait konutlardan rant elde edilmeye çalışıldığını aktarıyor.

BUGÜNE KADAR NE OLDU?

Anlaşmayı kabul etmeyen yurttaşların su, elektrik ve doğalgaz bağlantıları 22 Haziran’da kesildi. İstanbul 13. İdare Mahkemesi, imar planının parsel bazında yürütmesini durdurdu.

Mahkeme, söz konusu planın şehircilik ilkelerine aykırı olduğuna vurgu yaparak ‘telafisi güç zararlar doğabileceğine’ dikkat çekti. Ne var ki belediye bu karara uymadı.

tokatkoy-e-yikim-icin-yuzlerce-polisle-gece-operasyonu-mahalle-ablukaya-alindi-1058703-1.

 

SAYILARLA TOKATKÖY

• Yıkılacak toplam konut sayısı: 238

• Yapılacak konut sayısı: 776

• Yapılacak işyeri sayısı: 47

• Proje maliyeti: 376 milyon 429 bin 500 TL

• Projeden etkilenecek nüfus: Bin 715

• Dönüşüm sonrası olası nüfus: 2 bin 950

 

tokatkoy-e-yikim-icin-yuzlerce-polisle-gece-operasyonu-mahalle-ablukaya-alindi-1058704-1.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları