23 Mart 2023 - Hoş geldiniz

İSTANBUL, İZMİR VE BALIKESİR SALLANDI, NACİ GÖRÜR UYARDI: DEPREME HAZIR DEĞİLİZ

Ana Sayfa » GÜNCEL » İSTANBUL, İZMİR VE BALIKESİR SALLANDI, NACİ GÖRÜR UYARDI: DEPREME HAZIR DEĞİLİZ

Eklenme : 06.02.2023 - 5:57

İSTANBUL, İZMİR VE BALIKESİR SALLANDI, NACİ GÖRÜR UYARDI: DEPREME HAZIR DEĞİLİZ

İstanbul’da dün sabah saat 03.15’te 3.0 büyüklüğünde, İzmir’de sabah 9.18’de 3.1 büyüklüğünde, Marmara Denizi Balıkesir açıklarında saat 15.49’da ise 3.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

İBB tarafından yayımlanan Hızlı Tarama Yöntemleri’yle Bina İncelemesi Projesi’nin 33 ilçeye ait raporuna göre olası bir 7.5 büyüklüğünde depremde tahmini olarak 91 bin 81 bina ağır veya çok ağır, 167 bin 116 bina ise orta hasarlı olacak. İBB Meclisi’nde sunulan verilere göre, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 2012-2022 arasında İstanbul’da 79 bin 891 riskli yapı ilan etti. İstanbul’da binaların yüzde 70’i yani 817 bini 2000’den önce yapıldığı için depreme karşı zayıf kabul ediliyor. İstanbul’da 2005’te 411 bin 613 hektar doğal alan varken 2019’da bu sayı 317 bin 750 hektara düştü.

Cumhuriyet’ten Şeyda Öztürk’ün haberine göre yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, dün gece meydana gelen Kâğıthane’deki depremi ve İstanbul’un durumunu değerlendirdi. Görür, “Kâğıthane’de yaşanan deprem, Kuzey Anadolu Fay Hattı’da küçük noktada meydana geldi. KAF, Marmara Denizi’nde geniş bir halde olması nedeniyle küçük depremler karada da oluyor” diye konuştu.

BİNLERCE BİNA…

İstanbul’un depreme hazır olmadığını hatırlatan Görür, “Biliyoruz ki İstanbul’da binlerce bina var ve bunlar depreme dirençli değil. KİPTAŞ İstanbul’daki yapı stokunun yüzde 75’inin depreme dayanamayacağını söylüyor. Can ve mal kayıpları binlerce binanın yıkılması sonucunda olacak” ifadelerini kullandı.

“HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİK”

Görür, “Hükümet ‘İstanbul’da 250 bin sosyal konut projesi yapacağız’ dedi. Bu siyasi bir maksat veya seçim için yapılıyor. 100 binlerce insanın can güvenliği yokken Türkiye’deki deprem kuşaklarında konut yapıp satmanın anlamı var mı? İçindeki insanlar ölüme mi terk edilsin? Seçim geliyor ancak gündemde deprem yok. İnsan ve yaşam hakkını düşünmeyen bir anlayışın ülkeye faydası nedir? Maalesef sınıfta kaldık” ifadelerini kullandı.

 

“BİN KERE YAZIKLAR OLSUN”

Düzce’de 23 Kasım 2022’de 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş ve 96 kişi yaralanmıştı. Söz konusu depreme ilişkin AFAD’ın hazırladığı ve ihmaller silsilesiyle karşılaşılan raporda; kuruma ilişkin birçok problem gözler önüne serilmişti. Raporda personelin iki gün sonra Düzce’ye ulaştığı, toplanma alanının yanlış seçildiği ortaya çıkmıştı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları