7 Temmuz 2022 - Hoş geldiniz

İSTANBUL MÜZAKERESİ SONRASI RUSYA: ODESSA’DA PETROL VE AKARYAKIT TESİSLERİ VURULDU

Ana Sayfa » DÜNYA » İSTANBUL MÜZAKERESİ SONRASI RUSYA: ODESSA’DA PETROL VE AKARYAKIT TESİSLERİ VURULDU

Eklenme : 03.04.2022 - 17:20

İSTANBUL MÜZAKERESİ SONRASI RUSYA: ODESSA’DA PETROL VE AKARYAKIT TESİSLERİ VURULDU

Ukrayna’nın Karadeniz’deki kritik liman kenti Odessa’ya bu sabah yapılan hava saldırısına ilişkin Rusya Savunma Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı. Rus haber ajansı Interfax, Rusya ordusunun kentteki petrol ve akaryakıt tesislerini vurduğunu duyurdu. Ajans, bakanlığın açıklamasını şu şekilde aktardı: “Rusya Savunma Bakanlığı, Odessa’da petrol rafinerisi ve üç akaryakıt depolama tesisinin yüksek hassasiyetli füzelerle yok edildiğini açıkladı.”

‘FÜZELERİN BİR KISMI DÜŞÜRÜLDÜ’

Ukrayna İçişleri Bakanı danışmanı Anton Heraşçenko, Telegram hesabından yaptığı açıklamada Odessa’ya havadan saldırı yapıldığını söyledi. “Füzelerin bir kısmı hava savunma sistemleri tarafından düşürüldü” diyen Heraşçenko, hedef alınan bölgede yangın çıktığını aktardı. Ancak söz konusu saldırının hangi bölge ve hedefe yapıldığı açıklanmadı.

GAZETECİLER SALDIRI SONRASI GÖRÜNTÜLERİ YAYINLADI

Kentteki gazeteciler bu sabah sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarda, Odessa’da patlama sesleri sonrası kara dumanlar yükseldiğini kaydetti.

İngiltere merkezli ITV kanalından Richard Gaisford bu sabah saat 06:00 dolaylarında bir patlama sesi duyulduğunu belirterek kentte yükselen dumanların görüntülerini paylaştı:

Reuters haber ajansı, Odessa bölgesel yönetim sözcüsü Sergey Bratçuk’un Ukrayna devlet kanalına yaptığı açıklamada kentte kritik bir altyapı tesisinin bu sabah vurulduğunu söylediğini aktardı. Habere göre, Bratçuk “Can kaybı olmayacağını umuyoruz” dedi.

The Guardian ise İngiltere Savunma Bakanlığı’na bağlı askeri yetkililerin “Rusya’nın deniz kuvvetlerinin Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki Ukrayna kıyılarını ablukaya almaya devam ettiğini ve deniz yoluyla ikmal yapılmasını engellediği” yönünde bilgi verdiğini aktardı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları