İSTANBUL SEÇİMLERİNİ ÜST ÜSTE 2 DEFA KAYBETTİKTEN SONRA CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLACAĞI İLERİ SÜRÜLEN BİNALİ YILDIRIM GÜNLER SONRA ORTAYA ÇIKTI

Ana Sayfa » GÜNCEL » İSTANBUL SEÇİMLERİNİ ÜST ÜSTE 2 DEFA KAYBETTİKTEN SONRA CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLACAĞI İLERİ SÜRÜLEN BİNALİ YILDIRIM GÜNLER SONRA ORTAYA ÇIKTI

01.11.2019 - 13:39

İSTANBUL SEÇİMLERİNİ ÜST ÜSTE 2 DEFA KAYBETTİKTEN SONRA CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLACAĞI İLERİ SÜRÜLEN BİNALİ YILDIRIM GÜNLER SONRA ORTAYA ÇIKTI

Konya’da AKP İl Gençlik Kolları tarafından organize edilen söyleşiye katılan ‘Son Başbakan’ Binali Yıldırım, parlamenter sisteme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Referandumu’nda başbakanlığı yeni sistem için kendi isteği ile bıraktığını söyleyen Yıldırım, parlamenter sistem için ise “Babayı oğula düşman ettirecek bir sistemdi, onun için bu sistemi değiştirdik.” yorumunda bulundu.

Sözcü’den Müslüm Evci’nin haberine göre; eski Başbakan ve AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AKP Konya İl Gençlik Kolları tarafından Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda konuştu.

Burada gençlerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, anayasa değişikliği referandumuna giden süreçte kendisine yöneltilen eleştirilere değindi ve  “Ne dediğimizi hatırlayın, ‘Memleket için bir Ali değil Binali feda olsun’ dedik. İnandığımız işi yaptık. Ülkemiz için daha iyi olacağını düşündüğümüzü yaptık. Buna da zaten vatandaşlar 16 Nisan referandumunda anayasa değişikliğine ‘olur’ dedi” ifadesini kullandı.

Yıldırım şöyle devam etti:

“Beni hep tenkit ediyorlardı. ‘Yav sen ne biçim adamsın kendi koltuğundan olmak için kendini parçalıyorsun’ diyorlardı. Ben de vatandaşlara ‘Ben bundan vazgeçiyorsam, demek ki bu memleket için iyi bir şey. Bunun için de referandumda ‘evet’ deyin’ dedim” diye konuştu.

‘BİZ HİÇBİR ZAMAN KAVGA ETMEYİZ AMA İŞİN DOĞASINDA SAKATLIK VAR’

Yıldırım, sözlerinin devamında parlamenter sistemi de şöyle eleştirdi:

“Eski sistemde millet, cumhurbaşkanı ve başbakan kavgasından usanmıştı. Biz hiçbir zaman kavga etmeyiz ama işin doğasında sakatlık var. Darbelerden sonra öyle bir sistem kurmuşlar ki, birbirlerini frenlemek ve kesmek için çakışan yetkiler vermişler. İkisi de birbirine mahkum olunca memleketin işleri duruyordu. Yani babayı oğula düşman edecek bir sistemdi. Onun için bu sistemi değiştirdik. Artık kararlar daha çabuk veriliyor. Yeni sistemin uygulaması hayata geçtikçe daha iyi olacak.”

‘YENİ BİR GÖREV VERİLECEK Mİ?’ SORUSUNA YANIT

Binali Yıldırım, bir öğrencinin, “Önümüzdeki süreçte kabinede size verilecek bir görev var mı?” sorusuna ise “Bana niye soruyorsun? İleride görev olunca sizinle bir araya gelmemiz zorlaşır” yanıtını verdi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :