1 Ekim 2022 - Hoş geldiniz

İSTANBUL’DA HACI BEKTAŞ VELİ’Yİ ANMA FESTİVALİ İMAMOĞLU VE KAFTANCIOĞLU’NUN KATILIMIYLA BAŞLADI

Ana Sayfa » YURTTAN » İSTANBUL’DA HACI BEKTAŞ VELİ’Yİ ANMA FESTİVALİ İMAMOĞLU VE KAFTANCIOĞLU’NUN KATILIMIYLA BAŞLADI

Eklenme : 28.08.2021 - 10:37

İSTANBUL’DA HACI BEKTAŞ VELİ’Yİ ANMA FESTİVALİ İMAMOĞLU VE KAFTANCIOĞLU’NUN KATILIMIYLA BAŞLADI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, UNESCO’nun ilan ettiği Hacı Bektaş Veli’yi anma yılında büyük etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

16 Ağustos 1964 tarihinden itibaren, her yıl düzenlenen Hacı Bektaş Veli’yi Anma Festivali bu yıl da Yenikapı Gösteri alanında gerçekleşti. Festival, Kardeş Türküler ve Şevval Sam’ın konseriyle başladı. Festivale İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı.

İmamoğlu, konser sonrasında yurttaşları selamlayarak bir konuşma yaptı. İmamoğlu, “Sizlerle bir arada, bu güzel İstanbul’da, bu güzel İstanbul güzel gecede, İstanbulluların olan Yeni Kapı Meydanı’nda, bu toprakların o en derin vicdanlarından, en çağdaş seslerinden Hacı Bektaş-ı Veli’yi İstanbul’da anmanın onun duygularıyla, sözleriyle bir arada olmanın çok büyük keyfini yaşıyoruz.

Sizlerle yaşıyoruz. Hoş geldiniz. Bu akşam aslında buraya çıkıp bir konuşma yapma niyetimiz açıkçası yoktu. Sanatçılarımız var onlar zaten gerekeni o kadar güzel söylüyorlar ki…

Ama yarın akşam sizlerle bir arada olacak olan çok kıymetli Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’yla sizi selamlayacağız. Dolayısıyla bu akşam bu heyecanı ve bu çoşkuyu bu Hacı Bektaş-ı Veli’nin duygularıyla sanatçılarımızın sazıyla, sözüyle bir arada olma heyecanını görünce, duyunca arkadaşlarımız dedi ki mutlak selamlamalısınız. Onun için selamlıyorum sizi. Ama bu akşam da yalnız selamlamıyorum.

CHP Sayın il başkanı Canan Kaftancıoğlu’yla selamlıyorum. İnşallah umut ediyorum ki yüz yıllar öncesinden Hacı Bektaş-ı Veli’nin o çağdaş duygularını en iyi şekilde en güzel şekilde temsil eden bir nesil oluruz. İstanbul’u da buna layık dünyanın en güzel, en rahat, en huzurlu çocukları için, gençleri için, kadınları için kısacası her yaşayanı için özgür ama birbirine sevgiyle saygıyla bakan bir şehir yaparız.” ifadelerini kullandı.

KAFTANCIOĞLU’NUN MESAJI

Ekrem İmamoğlu ile birlikte anma etkinliğine katılan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise şöyle konuştu:

“Gelenekten geleceğe Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin ruhunu yaşayan, yaşatan sizlere kocaman bir alkış… Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin ruhunu yaşatanlara da koçman bir alkış… Bu ruhu hissederek, hep birlikte hissetmemize sebep olan, sadece Anadolu’ya değil tüm dünyaya yayılmasına vesile olan emekçi kardeşlerimize, sanatçılarımıza sonsuz minnet ve teşekkürler hepinize iyi geceler diliyoruz.”

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları