İSTANBUL’DA YENİDEN SEÇİMİN KOŞULLARINI YARATAN İKTİDAR DOĞU AKDENİZ’DE KAYNAYAN KAZANI GÖRÜYOR MU?

Ana Sayfa » GÜNCEL » İSTANBUL’DA YENİDEN SEÇİMİN KOŞULLARINI YARATAN İKTİDAR DOĞU AKDENİZ’DE KAYNAYAN KAZANI GÖRÜYOR MU?

17.05.2019 - 20:57

İSTANBUL’DA YENİDEN SEÇİMİN KOŞULLARINI YARATAN İKTİDAR DOĞU AKDENİZ’DE KAYNAYAN KAZANI GÖRÜYOR MU?

BMGK daimi üyeleri ve AB dışişleri bakanlarına mektup gönderen Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki tutumuna ilişkin muhataplarını bilgilendirdi. Mektupta, Fatih gemisinin Doğu Akdeniz’de sondaj yaptığı bölgenin Türk kıta sahanlığı olduğu, dolayısıyla sondaj çalışmalarına devam edeceği vurgulandı.

 

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri dışişleri bakanlarına ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’ye mektup gönderen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Yunanistan, AB ve ABD’nin tepkilerine yanıt verdi:

*  Türkiye’nin siyasi ve hukuki tutumunu ayrıntılı şekilde anlatarak, Fatih gemisinin sondaj yaptığı bölgenin Türk kıta sahanlığı olduğunu vurguladı.

AB ULUSLARARASI HUKUKU ÇİĞNİYOR

 

* Kıbrıs Adası’ndan 75 km uzaktaki sondaj noktasını dahil ederek Türk hükümetinin 2009 ve 2012’de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) ruhsat verdiğini hatırlatan Çavuşoğlu, AB’nin üyelik dayanışması altında GKRY’ye verdiği desteğin uluslararası hukukla bağdaşmadığının altını çizdi.

TEK TARAFLI MEB KABUL EDİLEMEZ

* Uluslararası hukukta sınırlandırma mevzu olduğunda, Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ve kıta sahanlığı bakımından adaların otomatik olarak tam etki doğuramayacağını, adaların MEB ve kıta sahanlığına sahip olma hakkıyla sınırlandırmada ne kadar etki doğurabileceklerinin ayrı hususlar olduğunu dile getirdi.

* Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e ilişkin tutumunu 2004’ten itibaren BM nezdinde kayda geçirdiğini, Türkiye’nin Kıbrıs Rumlarının tek taraflı MEB iddiasını kabul etmeyeceğini belirtti.

YA İKİLİ ANLAŞMA YA DA ULUSLARARASI YARGI

* Üçüncü tarafların çakışan deniz yetki alanı ihtilaflarında taraf olmamalarının esas olduğunu, üçüncü tarafların adeta mahkeme yerine geçerek sınırın nereden geçeceğine karar veremeyeceklerini, çakışan iddialar bulunduğunda sınırlandırmanın ya üçüncü tarafların haklarına halel getirmeyen ikili anlaşmalarla ya da uluslararası yargı yoluyla çözülebileceğini sıraladı.

 

AB’NİN DIŞ SINIRLARI GİBİ TAKDİM EDİLEMEZ

* Çözüm olmadığında çakışan iddiaların devam ettiğini, kimi AB üyelerinin üçüncü tarafların haklarını haleldar eden deniz yetki alanı iddialarının AB’nin dış sınırlarıymış gibi takdim edilemeyeceğini, AB’nin bu konudaki hatalı tutumunun uluslararası hukukun açık ihlali olduğunu  kaydetti.

* Kıbrıs Rumlarının Kıbrıs Türklerinin hak ve çıkarlarını ihlal eden, aynı zamanda Türkiye’nin kıta sahanlığındaki meşru haklarını ihlal eden tek yanlı adımlarının bölgedeki güvenlik ve istikrarı tehlikeye düşürdüğünü, Kıbrıslı Rumların Kıbrıs Türklerinin adanın eş sahibi ve adanın doğal kaynakları üzerinde hak sahibi olduklarını gözardı ettiğini belirtti.

SONDAJ ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİLECEK

* Kıbrıs Rumlarının tek yanlı adımlarını durdurmaması veya Kıbrıs Türklerini karar alma mekanizmalarına dahil etmemesi halinde Türkiye’nin Kıbrıs Türklerine de her türlü katkıyı vermeye devam edeceğinin altını çizdi.

* KKTC’nin TPAO’ya ruhsat verdiği alanlarda da sismik ve sondaj faaliyetlerinin devam edeceğini vurguladı.

* Türkiye’nin sağduyu ve iyi niyetle hareket etmeye devam edeceğine, ancak hem kendinin hem Kıbrıs Türklerinin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının ihlal edilmesine de seyirci kalamayacağına dikkat çekti.

* Üçüncü taraflara sağduyu, taraf tutmama ve yapıcı rol oynama çağrısı yaptı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :