İŞTE 5 BÜYÜK HEDEFLE YOLA ÇIKAN EKREM İMAMOĞLU’NUN HAYAL ETTİĞİ İSTANBUL

Ana Sayfa » GÜNCEL » İŞTE 5 BÜYÜK HEDEFLE YOLA ÇIKAN EKREM İMAMOĞLU’NUN HAYAL ETTİĞİ İSTANBUL

28.12.2018 - 7:37

İŞTE 5 BÜYÜK HEDEFLE YOLA ÇIKAN EKREM İMAMOĞLU’NUN HAYAL ETTİĞİ İSTANBUL

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, yeni nesil belediyecilik vaat ettiğini belirterek “İstanbul’u yeniden küresel iddia sahibi bir marka kent haline getirmek için adayım. İstanbulluların mutlu ve özgür olmaları için adayım. İstanbul’la ilgili 5 büyük hedefimi var. Dediğim dedik olunmasın, kentin ortak iradesi her şeyin üstünde olsun istiyorum. O yüzden İstanbul, Ankara’dan yönetilemez diyorum” dedi. İmamoğlu kendisinin İstanbul’un adayı olduğunu kazananın da İstanbul ittifakı olacağını söyledi.

Böyle devam etmez

Ekrem İmamoğlu dün partisi tarafından düzenlenen aday tanıtım toplantısında adaylık gerekçesini ve projelerini anlattı. İstanbul’a yeni bir sayfa açma zamanı geldiğini söyleyen Ekrem İmamoğlu, “Bu muhteşem kentte hayat, epeyce bir süredir akıl, sağduyu ve uzlaşmayı reddeden bir yönetim anlayışıyla tam bir kaosa çevrildi. İnsanları kapalı mekanlara hapsedildi. Ayrıştırıldı, kutuplaştırıldı. İstanbul böyle devam edemez. İstanbul durursa Türkiye durur. İstanbul bir kentsel bölge. İstanbul tek basına bağımsız bir ülke olsaydı, dünyanın ilk 25-30 büyük ekonomisi arasında yerini alırdı. Bu yüzden, İstanbul Ankara’dan yönetilemez, yönetilemiyor. İstanbul, iradesi bağlı yöneticiler tarafından yönetilemez. Bu şehir ancak, genç, dinamik, yeni nesil bir yönetici tarafından yönetilebilir. Ben İstanbul’u yeniden küresel iddia sahibi bir marka kent haline getirmek, İstanbulluların mutlu ve özgür olmaları ve gençlerin yeniden umudu haline getirmek için adayım” dedi.

İstanbul ittifakı

Sandığa gitmeyecek olanlara da seslenen İmamoğlu, “Sandık başına gitmekten vazgeçmiş, ne yapsam olmuyor diyen, umutsuzluğa kapılmış tüm hemşerilerime buradan seslenmek istiyorum. Yok öyle şey. Birlikte çalısacağız ve birlikte kazanacağız. Zafer hepimizin olacak, başaracağız” diye konuştu.

5 hedef

Öncelikli olarak 5 somut hedefinin olduğunu söyleyen Ekrem İmamoğlu, bunları şöyle sıraladı: “İstanbul’un ulaşım ve trafik sorununu çözmek. İstanbul’daki kent yoksulluğu ile mücadele etmek ve pahalı yaşamı ucuzlatmak. İstanbul’da doğru kentsel planlama ile çevre, imar ve deprem sorunlarını çözmek. İstanbul’un işsizlik sorununu çözmek, yeni ekonomi ve yaratıcı endüstriler için İstanbul’u bir çekim merkezine dönüştürmek. İstanbul’un yaşam kalitesini yükseltmek, kültür, sanat ve spor faaliyetlerini, İstanbul’un tamamına yaymak 5 öncelikli hedefim. Bunları yaparken de her şeyden önce bir ‘Kent Anayasası’ ve toplumsal uzlaşmayla yazacağımız yeni bir mutabakat belgesiyle yapacağız. Kente özen ve insana saygılı, demokratik katılım ve ortak akıl, sürdürülebilirlik ve inovasyon ve yaşam kalitesi önceliği ile bu projeleri gerçekleştireceğiz.”

Umudunun gençler ve kadınlar olduğunu söyleyen Ekrem İmamoğlu, “Biz kazandığımız zaman yerel irade, yerel demokrasi, ortak akıl ve katılımcı demokrasi kazanmış olacak” ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu’nun tanıtım toplantısına annesi Havva ve babası Hasan İmamoğlu’da katıldı. Baba İmamoğlu’nun oğlu konuşurken gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Umudunun gençler ve kadınlar olduğunu belirten İmamoğlu, “Biz kazandığımız zaman katılımcı demokrasi kazanacak” dedi. Cumhuriyet

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :