İŞTE AKP’NİN ADAY TABLOSUNDAKİ SON DURUM: BELEDİYE BAŞKANLARININ YÜZDE 65’İ DEĞİŞTİ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » İŞTE AKP’NİN ADAY TABLOSUNDAKİ SON DURUM: BELEDİYE BAŞKANLARININ YÜZDE 65’İ DEĞİŞTİ.

08.12.2018 - 7:31

İŞTE AKP’NİN ADAY TABLOSUNDAKİ SON DURUM: BELEDİYE BAŞKANLARININ YÜZDE 65’İ DEĞİŞTİ.

Yerel yönetimlerde ‘değişim’ vurgusunu sık sık yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2014 seçimlerinde partinin kazandığı 18’i büyükşehir 48 ilde mevcut belediye başkanlarından 17’sini yeniden aday gösterdi. Belediye başkanlıklarındaki değişim yüzde 65 oldu. Önceki yıllardan farklı olarak mevcut ve eski milletvekili ile eski bakanlardan çok sayıda isim belediye başkan adayı yapıldı. Yeni sistemin parlamentoyu etkisizleştirmesi nedeniyle ‘il başkanı, belediye başkanı ve milletvekili’ olarak sıralanan siyaset hedefi tersine döndü.

İttifak belirleyecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 47’si AKP’nin elinde olan 74 ilin belediye başkanını açıklarken, İstanbul dışında geriye kalan 6 ilde aday çıkarılıp çıkarılmayacağı MHP ile yapılacak ittifak görüşmelerinin sonucuna göre netleşecek. TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın İstanbul adaylığının son anda bir pürüz çıkmazsa bütçe görüşmelerinin ardından açıklanması bekleniyor. Böylece AKP, 2014 seçimlerinde kazandığı 18’i büyükşehir 48 ilin 17’sinde mevcut belediye başkanlarıyla ‘devam’ kararı verirken, kalan 31 ilde ise yeni isimlerle yola devam etmeyi tercih etmiş olacak. Erdoğan’ın sık sık ‘yerel yönetimlerde değişim’ vurgusu da mevcut 31 belediye başkanının aday gösterilmemesiyle yüzde 65 olarak gerçekleşecek. Mevcut belediye başkanlarının yeniden aday gösterildiği iller Amasya, Antalya, Artvin, Bursa, Denizli, Erzurum, Gaziantep, Gümüşhane, Kastamonu, Kırıkkale, Çankırı, Konya, Muş, Tokat, Bilecik, Erzincan ve Kırşehir olarak sıralanıyor.

AKP’nin aday tercihinde ağırlıklı olarak eski bakan ve milletvekilleri, teşkilat yöneticileri ve bürokratların bulunması dikkat çekiyor. Eğer Yıldırım’ın adaylığında bir değişiklik olmazsa AKP, ilk kez görevdeki bir TBMM Başkanı ile genel başkan yardımcısını aday yapmış olacak. Yıldırım ve Ankara’ya aday gösterilen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin seçilmesi durumunda AKP’nin milletvekili sayısı 288’e düşecek. Geçmiş seçimlerden farklı olarak Erdoğan’ın eski bakan ve milletvekillerini de tercih etmesi dikkat çekiyor. Şimdiye kadar açıklanan belediye başkan adayları arasında 4 eski bakan, 3 eski vekil, 2 bakan yardımcısı yer alıyor. İl ve ilçe teşkilatlarında mevcut ve eski yöneticilerin de tercih edildiği adaylar arasında 11 il başkanı ya da yardımcısı, 8 eski il başkanı, 1 ilçe başkanı, 3 ilçe belediye başkanı, 2 eski belediye başkanı, 1 eski milletvekili adayı ve 1 eski ilçe belediye başkanı ile 2 kayyım da bulunuyor. Önceki yıllarda partililer önce il başkanı, sonra belediye başkanı ardından da milletvekili olmayı hedeflerken, bu seçimde bunun tersine döndüğü gözleniyor. Mevcut milletvekillerinin de belediye başkanı olmayı daha çok istediği, ancak AKP’nin Meclis’teki çoğunluk sıkıntısı nedeniyle vekil adayı 2 ile sınırlandırdığı belirtilirken, eski bakan ve milletvekillerinin de aralarında bulunduğu isimlerin yerel siyasete rağbet etmelerinde yeni sistemle birlikte parlamentonun etkisinin azalması ve kabineye dışarıdan bakan ataması yapılmasının etkili olduğu değerlendirmesi yapılıyor. Kaynak Cumhuriyet

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :