İSTİFA KONUSUNDA TARTIŞMALARIN ODAĞINDAKİ İSİM BEN BİLMEM DİYOR, O BİLMEZSE KİM BİLİR? ERDOĞAN BİLİR.

Ana Sayfa » GÜNCEL » İSTİFA KONUSUNDA TARTIŞMALARIN ODAĞINDAKİ İSİM BEN BİLMEM DİYOR, O BİLMEZSE KİM BİLİR? ERDOĞAN BİLİR.

27.12.2018 - 6:38

İSTİFA KONUSUNDA TARTIŞMALARIN ODAĞINDAKİ İSİM BEN BİLMEM DİYOR, O BİLMEZSE KİM BİLİR? ERDOĞAN BİLİR.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na (İBB) adaylığı durumunda istifa edip etmeyeceği konusunda parti içindeki tartışmalara Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ‘gerek yok’ dedi. Ancak anayasanın 94. maddesi, TBMM Başkanı’nın TBMM içinde ve dışında siyasi parti faaliyetlerine katılmasını yasaklıyor. AKP’de Yıldırım’ın istifasına gerek olmadığını savunanlar, ‘İstifa etmezse yaptırımı yok’ gerekçesini öne sürüyor.

Anayasanın ‘Başkanlık Divanı’ başlıklı 94. maddesi, “TBMM Başkanı, başkanvekilleri, üyesi bulundukları siyasi partinin veya parti grubunun Meclis içinde veya dışındaki faaliyetlerine; görevlerinin gereği olan haller dışında Meclis tartışmalarına katılamazlar; başkan ve oturumu yöneten başkanvekili oy kullanamazlar” hükmünü düzenliyor. Siyasi Partiler Yasası ise, TBMM Başkanı’nın yeniden milletvekili adayı olmaya ilişkin faaliyetlerini bu hükmün dışında tutuyor. Açık hükümlere karşın Yıldırım’ın istifasına gerek olmadığını savunanlar, “Anayasada böyle bir yasak var, ancak yaptırımı yok” gerekçesini dile getiriyor. AKP, daha önce anayasa, TBMM İçtüzüğü’nde yer alan hükümler ve OHAL KHK’lerinin 1 ay içinde TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi gibi hükümleri ‘yapılmazsa yaptırımı yok’ diyerek uygulamamıştı.

RTÜK CEZA YAĞDIRDI

Erdoğan’ın Fatih Portakal ile Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ı hedef göstermesinin ardından RTÜK, resen harekete geçti. Fox Haber’e 3 gün, Halk TV’deki Halk Arenası programına ise 8 kez durdurma cezası verildi. İki kanala 1 milyon TL’ye yakın para cezası kesildi.

ÖZEL’E ÇİFTE DAVA

Erdoğan’ın “Önce tazminat, ardından ceza” sözlerinin ardından Bakan Hulusi Akar harekete geçti. Akar, kendisini eleştiren CHP’li Özgür Özel hakkında ceza ve 500 bin liralık tazminat davası açtı. Özel, Akar’ın talimatla hareket ettiğini belirterek “susturamazsınız” dedi.

Bu arada İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın, AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olması halinde istifa edip etmemesiyle ilgili tartışmalar konusunda, “Belki hukuken etmesi gerekmeyebilir ama siyasi etik gereği bulunduğu makamdan istifa etmesinin doğru olduğu kanaatindeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

İYİ Parti Başkanlık Divanı, Genel Başkan Meral Akşener başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

Toplantının ardından açıklamada bulunan Paçacı, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin dünkü grup konuşmasında asgari ücret konusundaki değerlendirmelerine ilişkin, “Sayın Erdoğan’ın dünkü grup konuşmasında asgari ücretteki artışın yüzde 26 olduğunu açıklaması, İYİ Parti’nin başından beri talep ettiği oranın, sonunda AK Parti tarafından da kabul gördüğünü göstermiştir. Böylece İYİ Parti milletine verdiği sözlerden birini daha yerine getirmiştir.” diye konuştu.

ABD’nin Suriye’den çekilme kararına ilişkin de Cihan Paçacı, şunları kaydetti:

“ABD’nin Suriye’den silahlı unsurları çekme beyanı, elbette ki tarafımızdan olumlu karşılanmıştır. Ancak cevaplarını beklediğimiz sualler ortadadır. ABD silahlı unsurlarını çektiğinde, boşluğu kim dolduracaktır? ABD’nin PYD ve YPG’ye verdiği silahlar ve mühimmatın akıbeti ne olacaktır? Çekilmenin sonuçlarını görmek için elbette zamana ihtiyaç vardır. Ancak bizim açımızdan tatmin edici cevaplar; ABD’nin çekildiği alanların Türkiye’nin kontrolüne bırakılması ve PYD/YPG’nin elinde bulundurduğu silah ve mühimmatın derhal teslim alınmasıdır. Türkiye’nin sınırlarının hemen yanıbaşında yeni oldubittilere tahammülü yoktur.”

“İstifa etmesinin doğru olduğu kanaatindeyiz”

Paçacı, gazetecilerin Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın, “AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olması halinde istifa etmesi gerekir mi?” şeklindeki sorusu üzerine de “Sayın Binali Yıldırım’ın TBMM Başkanlığından istifa edip etmemesi… Belki hukuken etmesi gerekmeyebilir ama siyasi etik gereği bulunduğu makamdan istifa etmesinin doğru olduğu kanaatindeyiz. Sayın Yıldırım’a yakışan da bu olmalıdır.” yanıtını verdi. Cumhuriyet

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :