28 Ocak 2023 - Hoş geldiniz

İSTİKLAL’DEKİ BOMBALI SALDIRIYLA İLGİLİ 53 ŞÜPHELİDEN, 17’Sİ TUTUKLANDI.. İŞTE POLİSİN 1200’DEN FAZLA KAMERA KAYDINDAN TOPLADIĞI AYRINTILAR..

Ana Sayfa » GÜNCEL » İSTİKLAL’DEKİ BOMBALI SALDIRIYLA İLGİLİ 53 ŞÜPHELİDEN, 17’Sİ TUTUKLANDI.. İŞTE POLİSİN 1200’DEN FAZLA KAMERA KAYDINDAN TOPLADIĞI AYRINTILAR..

Eklenme : 18.11.2022 - 22:23

İSTİKLAL’DEKİ BOMBALI SALDIRIYLA İLGİLİ 53 ŞÜPHELİDEN, 17’Sİ TUTUKLANDI.. İŞTE POLİSİN 1200’DEN FAZLA KAMERA KAYDINDAN TOPLADIĞI AYRINTILAR..

İstiklal Caddesi üzerinde geçtiğimiz hafta yaşanan bombalı saldırıda biri çocuk 6 vatandaş yaşamını yitirdi. Saldırıda 81 kişi de yaralandı. Saldırı sonrasında polis adeta iğneyle kuyu kazdı ve 53 şüpheli yakalandı. Şüphelilerden 2’si  serbest kaldı, 49’u adliyeye gönderildi. Emniyetteki işlemler sürerken, Azez’de yakalanan Hüsam kod adlı kişinin de İstanbul’a getirilmek üzere yola çıkarıldığı öğrenildi. Bu arada Adliyeye sevk edilenlerde 17’si tutuklandı, 2 kişi hakkında adli kontrol hükmü uygulandı.

1200 KAMERA

Sözcü’den Habip Atam’ın haberine göre İstanbul TEM (Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü) ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri olayın aydınlatılması için yoğun bir çalışma sürdürdü.

Polis ekipleri saldırı sonrasında 1200’den fazla kamera kaydı topladı. O kayıtlarla yaşananlar saniye saniye tespit edildi.

BEŞ GÜN AYRI KALDILAR “YANINA GİT” TALİMATI GELDİ

Elde edilen bilgilere göre, saldırı talimatını Kobane’de terör örgütü PYD’nin önemli isimlerinden Hacı kod adlı isim verdi. Örgüt içerisinde önemli görevlerde yer aldığı belirtilen bu kişi Taksim’deki bombayı koyan Ahlam Albasir ve Bilal Hassan’ı İstanbul’a gönderdi. İki isim 4 ay Esenler’de Ferhat Habeş’in evinde kaldı.

Habeş’in eşinin kız kardeşi hapisten çıkınca Bilal Hassan aynı kişiye ait tekstil atölyesinde, Albasir ise 5 gün başka bir Suriyeli kadının evinde kaldı. Bu durumdan terör örgütü rahatsız oldu. Hacı kod adli terör örgütü üyesi Ahlam Albasir’i arayarak “Hassan’ın yanında kal ondan ayrılma” talimatı verdi.  Ferhat Habeş’in ifadesinde, iki teröristi misafir etmesi için Suriye’deki komşu köylüsü Hasan Şerif’in kendisini aradığını söyledi. Hasan Şerif’in de arandığı belirtildi.

HACI KOD ADLI TERÖRİSTLE GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞTÜ

İddiaya göre, her iki terörist de çok fazla dışarıya çıkmadı. Sokakta görünmemek için tekstil atölyesinde kaldılar. Ahlam Albasir ise 3 kere Taksim’e gitti. Albasir ifadesinde Taksim’e gezmeye gittiğini söylemesine rağmen polisin bu gezilerde Hacı kod adlı teröristle telefonla görüntülü görüşüldüğünü belirledi. Bu görüşmenin da eylemin yerinin tespiti için yapıldığının değerlendirildiği öğrenildi.

MAKYAJ MALZEMESİ ALDI

Terör örgütü PYD’nin eylem planını hazırlayan Hacı kod adlı şüphelinin başlayın talimatının ardından planın uygulanmasına geçildi. Taksim’e Yasir Al K.’nın aracıyla gidilecekti. İddiaya göre, Bilal Hassan saldırıda kullanılacak bombayı Ahlam Albasir’in çantasına koydu. Ahlam Al Basir ve Bilal Hassan, Yasir Al K.’ya ait ticari araçla yola çıktı. Saat 15.17’de Taksim Meydanı’na ulaştı. Aracın önündeki kadın bombacı inince arka koltukta oturan kilit ismi Hassan öne geçti. Sırtında bombayı taşıyan kadın Taksim Meydan’a doğru yürüdü, Bilal Hassan ise Esenler’e gitti.

Kadın terörist Albasi 15.20’de Taksim Meydan’a ulaştı ve makyaj malzemesi almak için bir mağazaya girdi. Daha sonra saat 16.11’e kadar oturacağı banka yöneldi. Saldırıyla ilgili sırlardan biri, Ahlam Albasir’in 40 dakika boyunca beklemesiydi. Bu durumla ilgili de bazı detaylara ulaşıldı.-Saldırıda kullanılan patlayıcıyı banka bırakan kadın terörist, banktan ayrıldıktan 3 dakika sonra, biri çocuk 6 yurttaşımızın ölümüne neden olan TNT tipi bomba patladı.

40 DAKİKANIN SIRRI

Ahlam Albasir’in patlama sesiyle koştuğu görülürken, Bilal Hassan Esenler’e ulaşmıştı. Hassan’ın Esenler’de Ammar Jarkas isimli bir şüpheli aldı. İnsan kaçakçısı olduğu belirtilen Jarkas’in ifadesinden kendisini olay günü Halil Mence’nin aradığını, kendisine bir kişinin konum atacağını ve oradan alması gerektiğini öne sürdü.

Jarkas ifadesinin devamında, saat 16.15 sıralarında yanına bir kişinin geldiğini ve içeride eşyaları olduğunu yardım etmesini istediğini belirtti. Çuval ve çantaların olduğu eşyaları aldıktan sonra da Edirne’ye 2 saat içerisinde götürdüğünü öne sürdü. Bombacı kadın teröristin, 40 dakika beklemesinin ardındaki sırrın Hassan’a zaman kazandırmak olduğu belirtildi. Hassan’ın Esenler’e ulaşmasıyla saldırının aynı dakikalarda yaşanmasının bunu doğruladığı belirtildi.

KADIN TERÖRİSTİ ARACINA ALDI TELEFONU KIRDI

Ammar Jarkas’ın ifadesinde Suriye Kamışlı’da yaşadığını belirttiği Halil Mence’nin ikinci bir kişi daha alması talimatı geldiği ve salı gününe kadar bir adreste saklamasını istediği öne sürdü. Bunun üzerine kardeşi Ahmet Jarkas’ı yönlendirdiği iddia edildi.  Ahmet Jarkas ağabeyinden aldığı talimat üzerine Ahlam Albasir’i Esenler’den aldı. Daha sonra Küçükçekmece’ye götürdü. O anların da saniye saniye görüntüleri ortaya çıktı. Albasir 2 gün saklanacağı evde polisin, tespiti sayesinde saldırıdan 12 saat sonra yakalandı. Ahmet Jarkas’ın ifadesinde ise kendisine “Kadının telefonunu kır” talimatı geldiği kırıp çöpe attığını söylediği belirtildi.

KEŞİF GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKMIŞTI

İstiklal Caddesi’nde biri çocuk 6 kişinin katledildiği terör saldırısında, bombayı banka bırakarak kaçan Ahlam Albasir’in saldırıdan 21 gün önce yaptığı keşif görüntüleri ortaya çıktı.

Terörist Ahlam Albasir’in saldırının gerçekleştiği noktada 22 Ekim saat 18.05’de kaydedilen görüntüde koyu renkli bir elbise ve açık renkli bir başörtü ile dolaştığı görülüyor. Elinde telefon bulunan kadının içinde bomba olan çantayı bıraktığı banka doğru çekim yaptığı anlar da görüntülerde yer alıyor.

AZEZ’DE YAKALANDI

Yakalandıktan sonra emniyette ifade veren Ahlam Albasir, Esenler’de kendilerine yardımcı olan Hüsam isimli bir kişini adını daha verdi. Şüphelinin saldırı sonrasında Suriye’ye kaçtığı anlaşıldı. Hüsam kod adlı şüpheli Azez’de yakalandı. İstanbul’a getirilmek için yola çıkarılan şüphelinin, saldırının kilit ismi Bilal Hassan’la da görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde 2 ismin de tekstil atölyesinde olduğu görülüyor.

İLGİLİ HABER:

KARTLAR YENİDEN KARILIYOR.. ERDOĞAN’DAN AKŞENER’E ”ALTILI MASAYI TERK ET” ÇAĞRISI..

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları