25 Mart 2023 - Hoş geldiniz

İSVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANI BİLLSTRÖM: DİN ANLAŞMAMIZIN BİR PARÇASI DEĞİL

Ana Sayfa » DÜNYA » İSVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANI BİLLSTRÖM: DİN ANLAŞMAMIZIN BİR PARÇASI DEĞİL

Eklenme : 02.02.2023 - 10:33

İSVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANI BİLLSTRÖM: DİN ANLAŞMAMIZIN BİR PARÇASI DEĞİL

İsveç’te Danimarkalı ırkçı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan’ın Kuran yakmasının ardından NATO tartışmaları sürerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına Stockholm’den yanıt geldi. İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, geçen yıl haziran ayında Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan mutabakata atıfta bulunarak ülkesinin NATO üyeliği için bu mutabakatın gereklerini yerine getirmekte olduğunu ancak ‘din konusunun mutabakatta yer almadığını’ söyledi.

‘Din konusunun da Türkiye ile imzalanan anlaşmanın bir parçası olmadığını’ söyleyen Billström, Kuran yakma eylemini ‘yasal olmasına rağmen saygısızca’ diye niteledi. İsveçli haber ajansı TT’ye konuşan Billström, Türkiye ile görüşmelerin süreceğini dile getirdi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

AK Parti Grup Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İsveç, boşuna uğraşma. Sen benim mukaddes kitabım Kuran’ın yakılmasına, yırtılmasına müsaade ettiğin sürece biz sizin NATO’ya girmenize evet demeyiz” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan, daha önce ise “Biz icabında Finlandiya’yla ilgili farklı bir mesaj verebiliriz. Finlandiya’yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak ama Finlandiya’nın da aynı yanlışı yapmaması lazım” açıklamasında bulunmuştu.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları