İTALYA’DA AŞIRI SAĞCI, IRKÇI SALVİNİ’YE KARŞI HALKIN BAŞLATTIĞI ”SARDALYALAR” HAREKETİ ÇAV BELLA EŞLİĞİNDE SÜRÜYOR

Ana Sayfa » GÜNCEL » İTALYA’DA AŞIRI SAĞCI, IRKÇI SALVİNİ’YE KARŞI HALKIN BAŞLATTIĞI ”SARDALYALAR” HAREKETİ ÇAV BELLA EŞLİĞİNDE SÜRÜYOR

04.12.2019 - 11:06

İTALYA’DA AŞIRI SAĞCI, IRKÇI SALVİNİ’YE KARŞI HALKIN BAŞLATTIĞI ”SARDALYALAR” HAREKETİ ÇAV BELLA EŞLİĞİNDE SÜRÜYOR

 

 

İtalya’nın Floransa kentinde aşırı sağcı siyasi lider Matteo Salvini ve söylemlerine karşı ortaya çıkan sivil hareket “Sardalyalar” protesto düzenlendi.

Meydanları tıka basa doldurma amacı taşıdıkları için kendilerine “sardalyalar” adını veren hareket, Floransa’da Salvini ve söylemlerine karşı toplandı. 40 bin kişinin katıldığı protesto gösterisinde katılımcılar hep bir ağızdan İtalyan halk şarkısı “Bella Ciao”ı söylerken, aşırı sağ söylemlere karşı sloganlar attı.

 

Ne Olmuştu?

Lig partisi lideri Salvini, Ocak ayında geleneksel olarak sol partilere oy veren Emilia-Romagna bölgesinin başkenti Bologna’ya gitti. Bologna’daki 4 arkadaş, Salvini karşıtı bir ani toplanma (flash-mob) düzenlemeye karar verdi. Salvini, 5570 kişi kapasiteli bir salonda miting düzenlerken, 30’lu yaşlardaki Mattia Santori, Roberto Morotti, Giulia Trappoloni ve Andrea Garreffa isimli 4 arkadaş, Salvini’nin mitinginden hareketle, bu sayıyı aşmak için 6000 kişiyi meydana doldurmayı hedefliyordu. Sosyal medyadan yayılan çağrı sonrası protestolar İtalya’nın faklı kentlerine de yayıldı. “Sardalyalar”, Salvini’nin “önlenemez yükselişi” algısını yıkmayı ve kentlerinin “nefret ve ırkçılığa” teslim olmasına izin vermeyeceklerini göstermeyi amaçladıklarını söylüyor. Sosyal medyada da “Roma’daki sardalyalar”, “Milano’daki sardalyalar”, “Genova’daki sardalyalar” gibi, her birini binlerce kişinin takip ettiği gruplar kurulmaya başladı.

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :