İYİ PARTİ KURULTAY’INDAN İZLENİMLER..AKŞENER HANGİ MESAJLARI VERDİ? PARTİNİN GENEL İDARE KURULU’NDA HANGİ İSİMLER ÖNE ÇIKTI?

Ana Sayfa » GÜNCEL » İYİ PARTİ KURULTAY’INDAN İZLENİMLER..AKŞENER HANGİ MESAJLARI VERDİ? PARTİNİN GENEL İDARE KURULU’NDA HANGİ İSİMLER ÖNE ÇIKTI?

21.09.2020 - 7:55

İYİ PARTİ KURULTAY’INDAN İZLENİMLER..AKŞENER HANGİ MESAJLARI VERDİ? PARTİNİN GENEL İDARE KURULU’NDA HANGİ İSİMLER ÖNE ÇIKTI?

 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin 2. Olağan Kurultayı’nda, sorunların çözümü için “iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme” ve “İstanbul Sözleşmesi”ne dikkat çekti. “İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemde, Meclis iradesini yok sayanlara, kayırmacılığa, nepotizme, müteahhit cumhuriyetine, işsiz milyonlara, üniversiteli işsizlere, sabahın köründe gözaltına alınan gazetecilere, yargısız infaz kültürüne geçit vermeyeceğiz” diyen Akşener, İstanbul Sözleşmesi’nin yaşatılacağını vurguladı. Kurultay için HDP ve MHP’ye davet göndermeyen, bu nedenle “HDP’li Millet İttifakı içinde üstü örtülü ittifak kurdular” söylemlerine “açık bir mesaj verdiği” ifade edilen Akşener, Kürt ve Zaza yurttaşlar için, “İYİ Parti’yi, iki yumruk arasına sıkıştırılan, bu vatanın has evladı Kürtler kurdu, Zaza’lar kurdu” dedi.

İYİ Parti’nin 2. Olağan Kurultayı, salgın önlemleri nedeniyle Altınpark ANFA’da, sadece partililer, delegeler ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirildi. Seyircinin alınmadığı kurultayda, alana girişlerde ateş ölçümü yapıldı, ellerin dezenfekte edilerek giriş yapılması istendi. Genel Başkan Akşener’in kurultay alanına girişinde ve konuşma yapacağı platforma yürürken, partililerin ve delegelerin kendileri için ayrılan sandalyelerden ayrılmaması istendi. Akşener, konuşmasında şunları söyledi:

Millete sırtını dönenler: Kendine, sözüm ona milliyetçi diyenlerin hor gördüğü, Atamın bize emaneti, cefakâr Türk Tabiplerine selam olsun. Haksızlığın alasıyla muhatap olan EYT’lilere, yürekleri ülkenin evlatlarını yetiştirmek için atan, KPSS’de, her daim de mülakatlarda mağdur edilen ve bir türlü atanamayan öğretmen kardeşlerime, tehdit ve baskıya rağmen, hakikati seslendirmekten vazgeçmeyen özgür basınımızın cesur mensuplarına selam olsun. Vatan cennet kalsın diye Kazdağları’nda, Salda’da, Cerattepe’de, zalime kafa tutan o koca yüreklere selam olsun. Kadınlarımız yaşasın diye, tek vücut mücadele veren, Umay Ana’nın kızlarına selam olsun. Eee tabii bir de kendini saraya kapatıp, millete sırtını dönenler var. Milleti değil, eşi dostu zengin edenler var. İYİ Parti’nin yükselişini hasetle, kıskançlıkla izleyenler var. Milletin parasıyla sarayda sefa sürenler; size de selam olsun.

Ezilenlerin partisi: İYİ Parti’yi hayatın her alanında horlanan, öldürülen kadınlar; oyun çağında gelin edilen, tacize, tecavüze uğrayan çocuklarımız kurdu. İYİ Parti’yi, iki yumruk arasına sıkıştırılan, bu vatanın has evladı Kürtler, Zazalar kurdu. İYİ Parti’yi “Ali” dedi, “Hızır” dedi diye, Atatürk’ü sevdi diye, din düşmanı ilan edilenler kurdu. İYİ Parti’yi, kutuplaşmadan, iteklenmekten bıkan “mahallesizler” kurdu. İYİ Parti ezilenlerin, horlananların partisidir.

Tokadı yiyeceksiniz: Milletin hazinesini damadına bağlayacak kadar gerçekten kopan bir anlayış, ülkeyi de kendi şirketi görmeye başladı. Burası Atamızdan bize miras kalan Türk devleti. İktidardakilere sesleniyorum: Siz görmeseniz de bu sabırlı milletin sabır taşı artık çatlamak üzere. Günü geldiğinde öyle bir tokat yiyeceksiniz ki ne olduğunuzu şaşıracaksınız.

83 milyon 5 müteahhit etmiyor: Sordular gençlere; “Türkiye dışında yaşamak ister misin?” Yüzde 62’si “evet” dedi. Hem de geri dönmemecesine… İşte gençlerimize verdiğin armağan Sayın Erdoğan…Allah’ın emanetine bu kadar kayıtsız kalıp, üstüne de “Müslümanım” diyebilmek her beşere nasip olmaz. Bu arkadaşlara nasip oldu. Pandemi süresince milletine maske bile dağıtamayan bu iktidar, o 5 müteahhidin milyarlarca liralık alacağını dakika geciktirmedi. İktidara geldiklerinde otomobil alınabilen parayla, bugün ancak 3 yeni model telefon alınabiliyor. Ama 83 milyon vatandaşım, damadın gözünde 5 müteahhit etmiyor.

Bu defa sizin sıranız: “Partili Cumhurbaşkanlığı” sistemi dedikleri bu ucube sistem, bırakın Türkiye’yi uçurmayı, her geçen gün uçuruma sürüklüyor. Bu millet, bu ucube sistemi hak etmiyor. Gezdiğim yerlerde esnaf, çiftçi, işsiz kulağıma eğilip şunu söyledi: Bu defa sizin sıranız. Bütün bu keşmekeşin ve çilenin çözümü belli: İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem. Eskinin yanlışlarının tekrar edilmediği, vesayetin olmadığı, hâkimiyetin gerçekten milletin olduğu, demokrasinin tam ve kâmil olarak uygulandığı, 21. Yüzyıl Türkiyesi’ne yakışır bir sistemle, milletimizi buluşturacağız. Türkiye’yi ayağa kaldırmanın ilk adımı, bir Washington’a, bir Moskova’ya, bir Berlin’e, bir Londra’ya koşan şaşkınlıktan kurtulmaktır. Yani tam bağımsızlıktır. Sisi’yle, Esad’la, onunla bununla şahsi kavgalar yerine, Türkiye’nin çıkarlarının kavgasını vereceğiz.

Çay atmayacağız: Varlık fonu macerasıyla, millet hazinesinin daha fazla yağmalanmasına izin vermeyeceğiz. Sıkıştıkça kasa gibi kullandıkları ÖTV’yi düşüreceğiz. Deli Dumrul vergilerini kaldıracağız. Geçim derdindeki vatandaşın üzerine çay atmayacağız, attırmayacağız.

İYİ Parti’nin dün gerçekleşen 2. Olağan Kurultayı’nda, tek aday olarak genel başkanlık yarışına katılan Meral Akşener, bin 289 delegenin tümünün oyunu alarak, yeniden genel başkan seçildi. Partiye kayıtlı bin 379 delegeden 90 delege katılmazken, Akşener’in belirlediği 100 kişilik partinin genel idare kurulu (GİK) listesinde de dikkat çeken isimler yer aldı.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre Akşener’in parti kurmasıyla birlikte İYİ Parti’ye katılan ve geçen 11 Şubat’ta, ilik kanseri nedeniyle yaşamını yitiren eski MHP Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu’nun oğlu Mehmet Oğuz Türkoğlu listeye alınırken, kulislerde bir dönem adı “AKP’ye geçeceği” konuşulan eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in doktoru, Isparta Milletvekili Aylin Cesur da Akşener tarafından “GİK’e dahil edilen isimler arasında” yer aldı.

Akşener’in listeye Türkoğlu’nu alması, “ahde vefa” olarak yorumlandı. Emekli Jandarma Albay Erdal Sarızeybek’in adının da İYİ Parti GİK listesinde olması dikkat çekti. Kısa bir süre önce İYİ Parti’ye katılan Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta GİK’te yer almadı. Usta’nın, 1 Ekim’de açılacak TBMM’de partinin grup başkanvekili olması bekleniyor.

Kurultayda Divan başkanlığına Kalkınma Politikaları Başkanı İsmail Tatlıoğlu ve Genel Sekreter Uğur Poyraz seçildi. Kurultayda, başta Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitler için İstiklal Marşı ve Fatiha Suresi okundu. Platforma Atatürk ile Akşener’in posterlerinin yanı sıra Türk bayrakları, duvarlara da “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır”, “Millet Bizi Çağırıyor”, “Yaşama ve Canlıya Saygı”, “EYT Kazanacak” yazılı pankartlar asıldı.

Akşener’in alana girişinde, “Millet bizi çağırıyor/Emir baş göz üstüne/ Bu günler geçecek inan/Yemin bayrak üstüne” sözlerinin yer aldığı kurultay şarkısı çalındı. Görevli partililerin, üzerinde İYİ Parti logosunun bulunduğu ve sırt bölümlerinde “Kadına Şiddete Son”, “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” yazılı mavi tişört giymeleri dikkat çekerken, korona tedavisi gören Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de kurultaya çelenk gönderen isimler arasında yer aldı.

GİK’E GİREMEYENLER

Akşener, 100 kişilik GİK listesinde dikkat çeken isimlere yer verdi. GİK üyesi olmasına karşın, yeni listeye giremeyenler şu isimlerden oluştu: “Ersin Beyaz, Zeki Hakan Sıdalı, Sultan Neslihan Seven, Samet Reis, Dr. Mesut Özarslan, Betül Tosun, Nihal Ağca, İlay Aksoy, Bülent Gürsoy, İbrahim Güzel, Ahmet Ersagun Yücel, Tamer Kayaalp, Ali Coşkun, Gökhan Beker, Metin Taşdemir, Şükriye Sevin Çağlayan, Binnur Karadağlı, Burçak Deniz, Sinem Uludamar.” GİK listesinde bir dikkat çeken isim Erdal Sarızeybek. Sarızeybek, 1978-1996 yılları arasında jandarma teşkilatının sınır, eğitim ve iç güvenlik birliklerinde komutanlık yaptı.

Halen GİK üyesi olan Sena Aksakallı partinin merkez disiplin kurulu anahtar listesine kaydırılırken, Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı listeye giremeyenler arasında yer aldı. Akşener, İYİ Parti’nin TBMM Grup Başkanı olan Orhan Çakırlar’ı da anahtar listenin birinci sırasına yazdı. Akşener’in listesinde dikkat çeken diğer isimler eski Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile Bilecik’in Söğüt ilçesinin eski belediye başkanı Halil Aydoğdu.

Milletvekili Ayhan Erel ile Van depremi ve salgınla mücadele esnasında bölgede yoğun çalışmalar yürüten Erzurum Milletvekili Naci Cinisli’de listede yer aldı. GİK’te yer alan bir diğer isim de Akşener’in avukatlığını üstlenen ve bir önceki GİK listesinde yer bulamayan Antalya Milletvekili Feridun Bahşi oldu.

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :