İYİ PARTİ’DEN BURHANETTİN KOCAMAZ KRİZİYLE İLGİLİ SON AÇIKLAMA

Ana Sayfa » GÜNCEL » İYİ PARTİ’DEN BURHANETTİN KOCAMAZ KRİZİYLE İLGİLİ SON AÇIKLAMA

20.02.2019 - 21:06

İYİ PARTİ’DEN BURHANETTİN KOCAMAZ KRİZİYLE İLGİLİ SON AÇIKLAMA

İYİ Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın başvurudaki “gecikme” nedeniyle adaylığının tehlikeye girmesi Meclis’in de gündemindeydi. AKP, CHP ve İYİ Parti milletvekilleri yaşanan durumla ilgili, “Bu bir ihmal ya da beceriksizlik olamaz” yorumunda birleşirken nedenler konusunda ise ayrı görüşler dile getirdi.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre; İYİ Parti’nin hukukçu milletvekili yaşanan olayla ilgili, “Sonuç kimin işine yarıyorsa sorumlu odur” değerlendirmesinde bulundu. Burhanettin Kocamaz’ın aday olamamasının Cumhur İttifakı kapsamında MHP’ye yarayacağını ileri süren İYİ Partili konuyla ilgili kapsamlı bir inceleme yapıldığını söyledi.

CHP milletvekilleri de yaşanan durumu bir operasyon olarak değerlendirdi. Siyasete “Kazanmak için her yol mübah” anlayışı hakim olduğu için bu tablonun yaşandığını ileri süren partililer buna neden olan kişi veya kişilerin yarattıkları siyasi etki göz önünde bulundurularak yargılanması gerektiğini söylediler.

KOCAMAZ’IN BAŞVURUSUNU HAMİT TUNA MI YAPACAKTI?

Kocamaz’ın aday başvurusunda yaşanan tartışmalı durum MHP’nin de gündemindeydi. Aday başvurusunun geciktirilmesiyle ilgili MHP’nin Mersin adayı Hamit Tuna’nın işaret edilmesiyle ilgili bir MHP milletvekili, “Ne olacaktı, Burhanettin Kocamaz’ın adaylık başvurusunu Hamit Tuna mı yapacaktı” tepkisi gösterdi. Mersin Belediye hizmet binası ile seçim kurulu arasındaki mesafenin 5 dakika olduğuna dikkat çeken milletvekili, “25 yıllık tecrübeli siyasetçi bu duruma nasıl düşer” diye sordu. Aynı milletvekili Kocamaz’ın bir formül bulup adaylığı gerçekleşse bile ciddi bir itibar kaybına uğradığını belirterek, “Artık dikiş tutmaz” dedi.

BURHANETTİN KOCAMAZ ADAY OLACAK

İYİ Parti yöneticileri ise henüz sürecin bitmediği görüşünde. İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan ilk olarak seçim kuruluna itiraz hakkını kullanacaklarını söyledi.

Türkkan’ın verdiği bilgiye göre seçim kurulunun 24 saat içinde sonuçlandırması gereken itiraz başvurusunda mazeret dilekçeleri yer alıyor.

Türkkan mazeret dilekçelerinin içeriğini açıklamazken, “Kabul edilebilir bir mazeret. Burada ret geleceğini düşünmüyoruz. 1974 yılında yaşanmış benzer bir durum karşısında alınmış karar var. İçtihatlar var” dedi. Türkkan, itiraz başvurusu sonuçlanmadan başka bir formül arayışında bulunmadıklarını söylerken “Altını çizerek söylüyorum. Burhanettin Kocamaz aday olacak” diye konuştu.

KOCAMAZ İÇİN PARTİ ARAYIŞI

İYİ Parti yöneticileri Kocamaz’ın adaylığı ile ilgili itiraz başvurusunun sonucunu beklerken kulislerde itirazın reddi durumunda adaylık için bir başka parti arayışının başladığı iddia edildi. CHP yöneticileri, “kendi adaylarının çekilip Kocamaz’ın aday gösterilmesi söz konusu olur mu?” sorusunu kesin dille reddederken İYİ Partililerin Demokrat Parti ve Saadet Partisi üzerinden nabız yokladığı konuşuluyor. Eğer söz konusu partilerden bunu kabul eden olursa adaylarını geri çekip yerine Kocamaz’ı göstermesinin önünde engel olmadığı ifade ediliyor.

AKDENİZ ADAYI DA ZAMANINDA BAŞVURU YAPAMADI

Bu arada İYİ Parti’nin Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının yanı sıra Akdeniz Belediye Başkan adayının başvurusunun da gecikme nedeniyle kabul edilmediği öğrenildi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :