21 Mayıs 2022 - Hoş geldiniz

JAMAL ALİYEV, GİUSEPPE GUARNERİ’NİN 1690 YAPIMI ÇELLOSU İLE HARİKALAR YARATIYOR

Ana Sayfa » GÜNCEL » JAMAL ALİYEV, GİUSEPPE GUARNERİ’NİN 1690 YAPIMI ÇELLOSU İLE HARİKALAR YARATIYOR

Eklenme : 17.04.2022 - 8:56

JAMAL ALİYEV, GİUSEPPE GUARNERİ’NİN 1690 YAPIMI ÇELLOSU İLE HARİKALAR YARATIYOR

Klasik müzik alanında bir çocuğun, gencin nitelikli bir eğitim alabilmesi çok masraflı ve disiplin isteyen bir iş. Üstün yetenekli çocukları keşfetmekle bitmeyen bu süreç, uzun yıllar onların hem müzikal açıdan hem de kişisel yaşantılarındaki ihtiyaçlarını karşılamayı gerektiriyor.

Günümüzde Türkiye, bu konuda çok fazla ülkeden geride kalmış durumda. Hatta yaklaşık 60 senedir üstün yetenekli gençler devletten neredeyse hiç destek görmüyor. Geriye dönüp bakıldığında, 1948’de çıkarılan ve 20 yıl boyunca sürdürülen Harika Çocuk Yasası işlevsiz kaldığından bu yana klasik müzik konusunda vakıf ve dernekler dışında gençler kendilerine destek bulamıyor. Tüm dünyanın tanıdığı Türk sanatçılar İdil Biret, Suna Kan, Gülsin Onay gibi duayen isimler bu yasa ile eğitimlerini dünyada, büyük sanatçılardan eğitim alarak tamamlayabilmişlerdi.

13 YILDIR…

Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV), 2009 yılında yönetim kurulu üyesi Berrin Yoleri’nin öncülüğünde kurulan ÇEV Sanat ile bu açığı kapatmak için çaba sarf ediyor. Devlet desteksiz, bağışlarla yürütülen bu süreç bile genç Türk sanatçıların tüm dünyanın gıptayla baktığı isimler haline gelmesini sağladı.

ÇEV Sanat’ın, Yoleri’nin deyimiyle “Sıra dışı yetenekli gençlerin önlerindeki taşları süpürdüğü” isimlerden birisi de çellist Jamal Aliyev. 1993 doğumlu, mütevazı, bilgili ve başarılı bu genç, müzisyen bir ailede doğmuş. Küçük yaşlarda yeteneğini sergileyip eğitimini İngiltere’de burslu olarak sürdürmüş.

DEVLETTEN SIFIR DESTEK

Aliyev, Yoleri ve ÇEV Başkanı Prof. Dr. Ahmet Altınel ile bu yıl 9. kez yapılacak olan dev ÇEV Sanat Konseri’nin tanıtım toplantısında bir araya geldik. Konser, Atatürk Kültür Merkezi’nin şu an tadilatta olan büyük sahnesi açıldıktan sonraki ilk büyük konser olacak. Haldun Dormen’in onur konuğu olacağı gecede, vakfın daimi destekçisi Halit Ergenç sunuculuk yapacak. Olten Filarmoni Orkestrası’nı şef İbrahim Yazıcı yönetecek, konserin solisti ise Jamal Aliyev olacak. Çellist Aliyev’e ÇEV Sanat’ın desteklediği genç sanatçılar eşlik edecek.

Toplantıda en çok dile getirilen konu, genç isimlerin ihtiyacı olan destek konusuydu. ÇEV’in devletten destek göremediği gibi, rutin denetlemelerde çocukların eğitimlerine harcanan bağışlarının da müfettişler tarafından “sıkı bir şekilde” ve ilginç sorularla denetlendiğini öğrendik. Sponsor ve bağışçıların destekleriyle bu seviyelere gelinebilirken Harika Çocuk Yasası tekrar çıksa Türkiye’nin klasik müzik alanında tüm dünyanın kıskanacağı bir ülke haline gelebileceği konuşuldu ve bu abartı değil. ÇEV Sanat’ın burs verdiği ve buraya tek tek sıralamaya yerimizin yetmeyeceği isimlerden kimisi başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelerde akademisyen, doçent, dünya çapındaki festivallerde jüri olabilecek seviyeye gelmiş. Aliyev de doktorasını tamamlamak üzere. Üç yılın ardından ÇEV Sanat’tan “mezun” olacak. Şimdiden dünya çapındaki birçok büyük sahnede konser verdi, hatta bu sonbaharda Fazıl Say ile birlikte ABD turnesine çıkacak. ÇEV’in el üstünde tuttuğu Aliyev, bir “yıldız” olmak için çok çalıştığını dile getiriyor. Yakışıklılığıyla dikkat çeken genç isim, giyim tarzına da büyük özen gösteriyor. Aliyev’in başarılarının diğer genç isimleri de teşvik ettiğini dile getiriyor Yoleri. Jamal Aliyev’in mart ayında çıkardığı “Illusion” isimli albümü de ÇEV Sanat Konseri’nde dinlenilebilecek.

SADECE THY İLE SORUN YAŞIYOR

Jamal Aliyev’in, Giuseppe Guarneri’nin 1690 yapımı çellosu var. Aliyev’in, değerli enstrümanını dünyaca ünlü sahnelerde çalmak için yanında götürürken Türk Hava Yolları (THY) ile çeşitli sorunlar yaşadığını da öğrendik. Uçak bagajına vermenin söz konusu olmayacağı bu enstrümanı yanında taşımak zorunda olan Aliyev, diğer ülke havayollarıyla sorunsuz uçarken THY ile sıkıntı yaşadığını dile getiriyor. İkinci bir koltuk alıp yanında taşımak istediğinde biletlerin iptal edildiğini, bu nedenle konserleri kaçırdığını dile getiriyor.

 


 

ÇEV Sanat’ın Genç Yetenekler projesi kapsamında eğitimi devam eden Türk çello Sanatçısı Jamal Aliyev, klasik müzik alanında gösterdiği ulusal ve uluslararası başarıları ile İngiltere merkezli Classic FM tarafından “Dünyanın 30 Yaş Altı En Önde Gelen 30 Müzisyeninden Biri” seçildi.

Klasik müzik dünyasında üstün başarılarıyla dikkat çeken müzisyenlerin seçildiği 30 Yaş Altı 30 Genç Sanatçı arasında gösterilen ve dünyada klasik müzik alanında hızla yükselen Jamal Aliyev, İngiltere’nin değerli ismi Julian Lloyd Webber’in sunumuyla radyo programında tüm dünyaya tanıtılacak.

Yıldız sanatçının başarıları ve kariyer yolculuğu, tüm yönleriyle ele alınarak klasik müzik severlere duyurulacak. Başarılarıyla Türkiye’yi temsil ediyor 5 yaşında Ankara’da çello eğitimine başlayan ve 13 yaşından bu yana müzik eğitimi için Londra’da bulunan Türk Çellist Jamal Aliyev, klasik müzik alanında yaptığı çalışmalarla Türkiye’yi dünyada başarıyla temsil ediyor.

ÇEV Sanat Genç Yetenekler Projesi kapsamında Londra Guildhall School’da artist diploma eğitiminin yanı sıra Almanya’da Hochschule für Musik Köln’de doktora eğitimine devam eden Jamal Aliyev, İngiltere’de Classical FM’in yaptığı açıklamaya göre; “Dünyada tüm enstrümanlar arasında en önde gelen 30 genç müzisyen arasına seçilen 2 çello sanatçısından biri” oldu. Ekim 2019 ayında New York’ta düzenlenen Concert Artist Guild yarışmasını kazanarak dünya kariyerinde büyük aşama kaydeden Jamal Aliyev, başarılarıyla bugüne kadar birçok ödülü ülkemize kazandırdı.


FAZIL SAY İLE TURNEYE ÇIKACAK 

Avrupa’nın birçok şehrinde genç yaştan itibaren değerli orkestralar eşliğinde Türk Çellist olarak ismini duyuran Jamal Aliyev, Londra’daki dünyanın en büyük klasik müzik festivali kabul edilen BBC Proms Festivali’nde de konserler veriyor.
Festival kapsamında 8 bin kişilik Royal Albert Hall’da BBC Konser Orkestrası eşliğinde sahne alan Jamal Aliyev’in her yıl düzenli olarak verdiği solo konserler, BBC Radyo ve Televizyonunda da canlı olarak yayınlanıyor.

Fazıl Say ile albüm ve Amerika Turnesi yapacak Pandemi sürecinde Londra’da ağırlık verdiği solo albüm çalışmaları için stüdyo kayıtları devam eden Jamal Aliyev, Fazıl Say’ın ‘Su Dünyanın Sırrı’ isimli albümünde de yer aldı. Jamal Aliyev’in gelecek sezon projeleri arasında Fazıl Say ile yeni bir albüm kaydı ve birlikte gerçekleştirecekleri Amerika turnesi de yer alıyor. Bunun yanı sıra dünyaca ünlü orkestra şefi Howard Griffiths’in yöneteceği Viyana Radyo Senfoni Orkestrası eşliğinde yapılacak albüm kaydı, Sony Classical Rercord’dan yayımlandıktan sonra Shostakovich Cello Concertosu seslendireceği Amerika ve Asya’da uzun süreli turnelerin yanı sıra çeşitli festivallerde de yer alacak.

kaynak: Ajandakolik

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları