1 Ağustos 2021 - Hoş geldiniz

KADINLARDAN DEV BOYUTLU ”ÖLMEK İSTEMİYORUM” BAŞLIKLI ŞİKAYET DİLEKÇESİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » KADINLARDAN DEV BOYUTLU ”ÖLMEK İSTEMİYORUM” BAŞLIKLI ŞİKAYET DİLEKÇESİ

Eklenme : 01.04.2021 - 17:07

KADINLARDAN DEV BOYUTLU ”ÖLMEK İSTEMİYORUM” BAŞLIKLI ŞİKAYET DİLEKÇESİ

 

Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı kararıyla İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ve kadınlara yönelik artan şiddete tepkiler sürerken, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Zincirlikuyu’daki bir binaya üzerinde “Ölmek istemiyorum” yazılı dev bir şikayet dilekçesi astı.

Platform tarafından yapılan açıklamada “dev şikayet dilekçesinin bir kadının yaşam mücadelesi” olduğu belirtilerek, kadınların eşit ve özgür yaşaması için İstanbul Sözleşmesi’nin şart olduğu vurgulandı.

Bunun sadece tek bir örnek olduğu belirtilen açıklamada “Bu dilekçenin sahibi kadın gibi her gün onlarca, binlerce kadın bu dilekçeleri veriyor. Hayatta kalabilmek, şiddetten uzak yaşamak için karakollarda, adliyelerde mücadele ediyor” ifadesi kullanıldı.

‘ŞİKAYETLER GÖRMEZDEN GELİNİYOR’

Açıklamada, şikayet dilekçeleri dikkate alınmadığında kadınların defalarca sistematik şiddete maruz kaldığına dikkat çekilerek “Bu nedenle de bu devasa dilekçe örneğini herkesin görmesini istedik. İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlar için ne kadar hayati olduğunu bir kez daha göstermek istedik” denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Arzu Aygün 9, Ayşe Tuba Arslan 23, Nahide Opuz 36, Sevtap Şahin tam 60 kez resmi makamlara başvurmuş, koruma talep etmiş ya da şikayetçi olmuşlardı. Şikayetleri görmezden gelindi ve şikayetçi oldukları erkekler tarafından öldürüldüler. Bu şikayetlerin, dilekçelerin tek bir tanesi bile dikkate alınsaydı, İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı bugün yüzlerce kadın hayatta olabilirdi.

Cumhurbaşkanı kararnamesiyle Resmi Gazete’de yayımlanarak kadınlar için eşit ve özgür bir yaşam anlamına gelen İstanbul Sözleşmesi’nden imza geri çekildi. Sonra da kadın hakları kağıt parçalarıyla değil, vicdanla korunur diyerek açıklama yaptılar. Kadınların ihtiyacı bu kağıt parçalarının dikkate alınmasıdır. Kadınların defalarca kez şikayet dilekçesi vermek zorunda kalmaması için İstanbul Sözleşmesi şarttır. Biz eşitlik için, eşitliği sağlayan yasaların uygulanması için mücadele ediyoruz.

‘SÖZLEŞMEYİ UYGULATACAĞIZ’

Kadınlar için yaşam hakkımız başta olmak üzere, eşit ve özgür yaşamamızın garantisi olan yasalar, sözleşmelerdir. Her bir maddesi öldürülen onlarca, binlerce kadının ardından yazıldı. Kadınların verdikleri mücadeleyle var oldu. Şimdi mücadelemizle de o kararı geri çektirecek, sözleşmeyi de uygulatacağız.”

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları