KARTLI DOĞALGAZ SAYACI KULLANANLAR, SOYULMAYA HAZIR MISINIZ ?

Ana Sayfa » GÜNCEL » KARTLI DOĞALGAZ SAYACI KULLANANLAR, SOYULMAYA HAZIR MISINIZ ?

06.08.2018 - 8:08

KARTLI DOĞALGAZ SAYACI KULLANANLAR, SOYULMAYA HAZIR MISINIZ ?

 

 

 

 

Sayacınızdaki doğalgazı çalacaklar.

Bunun adı devlet eliyle soygun.

EPDK’nın aldığı karara ilişkin haberi 29 Temmuz’da yine Sözcü vermişti.

EPDK bir sürü akıl dışı gerekçeyle kartlı sayaçlar için alternatif bir düzenleme yapıldığını belirterek “Ön ödemeli sayaç kullanan tüketiciler için TL satış/TL düzeltme/TL yükleme gibi parasal değer üzerinden doğalgaz tedariki yapılmasına imkan tanınmıştır” açıklamasında bulunmuştu.

Acaba bu ne anlam ifade ediyordu?

Şimdi Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar’ın açıklamalarını okuyunca (1) konu biraz daha anlaşılır boyutla geliyor.

Derneğin Başkanı, EPDK’nın aldığı karar için “Zam geldikçe vatandaşın gazına el koyacaklar” demiş ama bu el koymanın da ötesinde düpedüz soygun. Devlet, dağıtım şirketlerinin vatandaşın sayacındaki gazı gasp etmesine artık açıkça izin veriyor.

Örneğin kartlı sayacı olan vatandaş gidiyor, parasını ödeyip doğalgaz alıyor, getirip sayaca yüklüyor. Diyelim 2 bin metreküp gaz aldı, sayacına yükledi. Bir süre sonra doğalgaza yüzde 10 zam geldiğini düşünelim. Doğalgaz şirketi ya zam geldi diye vatandaşın parasını ödediği o 2 bin metreküp gazın 200 metreküpünü sayacından silecek, ya da tekrar gaz almaya gittiğinde o 200 metreküpü alacağı gazdan kesecek.

Bunu başka bir örnekle daha somuta indirgeyelim: Marketten 30 lira ödeyip 1 kilo peynir alıyorsunuz. Ertesi gün peynire yüzde 10 zam geliyor, 33 liraya çıkıyor. Marketçi hemen kapınıza dayanıyor, “Peynire zam geldi, 3 lira daha ödeyeceksin” diyor.

EPDK’nın yeni kararı aynen böyle bir uygulamayı içeriyor. Dünyanın hangi ülkesinde böyle bir uygulama var? Kapitalist sisteme, ticarete, akla, mantığa, vicdana, hukuka, aykırı bir uygulama vatandaşın kapısına dayanmış durumda.

Türkiye’de 20 milyon konut var. Bu konutların büyük bölümünde kartlı sayaç kullanılıyor. Apartmanlarda yaşayanlar kışın sıkıntıya girmemek için baharda, yaz aylarında paraları oldukça gaz alıp stokluyor ya, dertleri o.

Peki kayda değer bir tepki var mı?

(1)  https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/zam-geldikce-vatandasin-gazina-el-koyacaklar-2555126/

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :