KAŞIKÇI CİNAYETİNDE KAN DONDURAN BİR AYRINTI DAHA: OLAYDAN SONRA CESET KONSOLOSLUK KONUTUNDAKİ TANDIRDA YAKILMIŞ OLABİLİR

Ana Sayfa » GÜNCEL » KAŞIKÇI CİNAYETİNDE KAN DONDURAN BİR AYRINTI DAHA: OLAYDAN SONRA CESET KONSOLOSLUK KONUTUNDAKİ TANDIRDA YAKILMIŞ OLABİLİR

14.02.2019 - 22:25

KAŞIKÇI CİNAYETİNDE KAN DONDURAN BİR AYRINTI DAHA: OLAYDAN SONRA CESET KONSOLOSLUK KONUTUNDAKİ TANDIRDA YAKILMIŞ OLABİLİR

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün 2018 yılı faaliyet raporunda Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili olarak daha önce kamuoyuna yansımamış bilgilere de yer verildi. Rapor cesedin yakılmış olması ihtimaline işaret ediyor.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün 2018 yılı faaliyet raporunda yer aldı. Raporda cinayete ilişkin çarpıcı detaylara yer verildi. İddialar arasında, ünlü bir restorandan verilen pişmemiş et siparişi, cesedin tandırda yakıldığı ve ikinci kurbanın Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz olabileceği iddiaları yer aldı.

Emniyetin faaliyet raporunda, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu konutunda 2 su kuyusu, bir de doğalgaz ve odunla ateşlenebilen tandır bulunduğu belirtildi. Raporda, çifte ateş ile ısı değeri bin dereceye kadar yükseltilebilen tandırın bu ısı derecesiyle yakılması halinde DNA’dan tek bir zerre bile bırakmadığına vurgu yapıldı.

Olay günü başkonsolosluğa giriş yapan 15 kişilik ‘infaz ekibi’nin içinde yüksek lisans tezini, “Kemikten elde edilen DNA analizi” üzerine yapan Suudi İçişleri Bakanlığı Adli Tıp Uzmanı 47 yaşındaki Tabip Yarbay Salah Mohammed A. Tubaigy’in bulunduğu belirtilen raporda, bu kişinin çürüyen ve yakılan kemikler üzerinde DNA olup olmadığını bilebilecek uzmanlığa sahip olduğuna dikkati çekildi.

‘TANDIR DA ET PİŞİRMEK PLANLI MIYDI?’

Bölgede yapılan araştırmalarda infaz timinin Kaşıkçı’yı öldürdükten sonra konuta ünlü bir restorandan 32 porsiyon pişmemiş et sipariş edildiği aktarılan raporda, “İster istemez akıllara birçok soru daha takılıyor… Tandırda et pişirmek önceden yapılan planların bir parçası mıydı? Elbette bu sorular aydınlatılacak. Araştırmalar henüz sonuçlanmış değil” ifadelerine yer verildi. Kaşıkçı cinayetiyle ilgili soruşturma yürüten Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünün, toplamda 224 ihbarı değerlendirmeye aldığı kaydedilen raporda, en ilginç ihbarlardan birinin ABD’den geldiği belirtildi. NASA ile irtibatlı olduğunu ifade eden bu kişinin “Cemal Kaşıkçı’yı Kahire’ye götürüp öldürdüler” dediği aktarılan raporda, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün ciddi bulduğu her bildirimi dikkatle incelediği vurgulandı.

‘BELKİ DE CENGİZ İKİNCİ KURBAN OLACAKTI’

Raporda olay günü Kaşıkçı’yı konsolosluğun kapısında bekleyen görevlinin anında içeriye bilgi verdiğini belirtilerek, “Aynı görevli Hatice Cengiz’i gördüğü halde içeriye ‘Kaşıkçı’yı dışarıda bekleyen var’ demiyor. Bahsetmiş olsa belki infaz durdurulurdu. Bir ihtimal daha var… Belki de Hatice Cengiz nişanlısı gibi o vahşetin ikinci kurbanı olacaktı” değerledirmesine yer verildi. Kimyasallarla temizlenmiş alanların planlı cinayetin delillerinin karartıldığının işareti olduğu aktarılan raporda, infaz timinin otelde bırakılması gerekirken yanlarına aldıkları bavulları girişte kolaylıkla taşıdıkları, çıkışta ise zorlanarak götürdüklerine dikkati çekildi.

Raporda verilen bu bilgiler ışığında emniyet yetkilileri, Kaşıkçı’nın infaz edildikten parçalanmış cesedinin yakılmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :