16 Ocak 2021 - Hoş geldiniz

KASTAMONU’DAN ÇAĞRI VAR: KENDİR EKMEYE HAZIRIZ.

Ana Sayfa » YURTTAN » KASTAMONU’DAN ÇAĞRI VAR: KENDİR EKMEYE HAZIRIZ.

Eklenme : 14.02.2019 - 11:40

KASTAMONU’DAN ÇAĞRI VAR: KENDİR EKMEYE HAZIRIZ.

Eski Milletvekili Mehmet Yıldırım, Uğurlu Hastanesi’nin son durumuna ve kenevir üretimine değinerek açıklamalarda bulundu.

5 yıl önce Kastamonu gündeminin sağlık sorunu olduğunu söyleyen Eski Milletvekili Mehmet Yıldırım; “5 yıl önce gündemimiz FETÖ yapısıyla yok edilen, 600 kişinin istihdam edildiği 180 yatak sayılı Özel Uğurlu Hastanesi’nin yeniden hizmet verilmesiydi. Özel Uğurlu Hastanesi’nin ruhsatı; Sağlık Bakanımızın ve Cumhurbaşkanımızın, yerel yönetimlerin desteğiyle 2 yıl+ 5yıl uzatılmıştır. Ancak ülkemizdeki sorunlar ve mevcut sorunlarla hastane icra-iflas ile satışa çıkarılmasına rağmen satılmadı. Belediye başkanı, valilik, benim, Dr. Atıf Uğurlu ve Selami Ataş’ın katılımıyla iyi niyet sözleşmesi imzalandı. Son aşamaya kadar gelmiştir. Özel Uğurlu hastanesi iflas masasından geri alınacak ve Sistem A.Ş’nin koordinatörlüğünde, Dr. Atıf Uğurlu ve Selami Ataş’ın ortaklığıyla hizmet edilecekti. Doğru bir projeydi. İyi bir niyetle başlanmıştı. Ben yanlarındaydım ama talebim yoktu. Ama bu proje yattı. Yetkili makamlar Kastamonu’ya açıklama yapacağız dediler ancak açıklama yapılmadı. Vali bey başkanlık yaptı, belediye başkanı destek verdi. Dr. Atıf Uğurlu ve ben iyi niyet sözleşmesinden sonuç alamadık. Sayın Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum. Özel Uğurlu’ya FETÖ operasyon yaptı. Dr. Atıf Uğurlu, FETÖ operasyonun mağdurudur. 15 Temmuz2dan önce 12 Nisan 2012 yılında ilk operasyon yapıldı. Bu operasyonu yaptıranların tamamı FETÖ’den tutukludur ya da hapis cezası almıştır. Emniyet Müdürleri, savcılar hapistedir. Sahte rapor veren adli tıp mensupları hapistedir. Bu mağduriyeti gidermek devlete düşer. Dr. Atıf Uğurlu tüm mal varlığını, sermayesini kaybetmiştir. Sadece Kastamonuluların desteğiyle onurunu kaybetmemiştir ve dimdik ayaktadır. Dr. Atıf hapis edilerek mağdur olmuştur. Finansmanı devlet bulacak” diyerek Cumhurbaşkanı’ndan finans açığının giderilmesi için talepte bulundu.

“TÜM İLÇELERİMİZLE 10 BİN DÖNÜM ARAZİDE KENDİR EKMEYE HAZIRIZ”

Kenevir ekimine değinerek sözlerine devam eden Yıldırım; “Çocukluğum kendir çekmekle geçti. Aşım, ekmeğim, tuzum, okul harçlığım kendirdir. Kendirle yaşadım, büyüdüm ve okudum. Kendirle ilgili verilen mücadelelerde hep ön safha oldum. 1985 yılında Taşköprü’de yapılan festivalin başlangıcı kendir ve sarımsaktır. Fabrikanın satılmasıyla kendir ortadan kalkmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonulara armağanı Taşköprü Sümerbank Kendir Fabrikası’dır. Rahmetli Demirel, Ecevit ve Özal’ın 1984 yılında açtığı Taşköprü’deki SEKA Fabrikası’dır. Özelleştirme programlarıyla bu fabrikaları yok ettik. Sayın Cumhurbaşkanı fabrikalarımızı geri istiyoruz. Kastamonu, Taşköprü, Cide, Azdavay, Daday, İhsangazi ve tüm ilçelerimizle 10 bin dönüm arazide kendir ekmeye hazırız. Yerli ve milli olan kendirin tohumu fabrika kapatılınca, satacak alanlar olmayınca ve hasadı zor olunca vatandaşımız kendir ekmekten vazgeçti. Kendir yerine sarımsak ekmeğe başladı. Nasrullah Meydanı’nda sarımsak 10 TL, 15 TL ve 20 TL’den satılıyor. Beyaz altına Allah bereket versin. Kenevir döviz gibi, reşat altını gibidir. Kenevir; kokmaz, çürümez. 10 yıl ya da 20 yıl boyunca saklanabilir. İhtiyaç olduğunda altını satar gibi kendirden de kar edersin. Kendir ekimi gitti, azık gitti. Ben nasıl sarımsakla mecliste kürsüye çıktıysam, Taşköprü SEKA’nın satışında da direniş gösterdim. Satmayın işçiyi sokağa atmayın, bu Amerikan projesidir dedim. Kendir Kastamonu’nun geleneğinde 13’üncü yüzyıldan beri vardır. Kendirin merkezi Vezirköprü değil, Kastamonu’dur. SEKA’NIN Fabrikas’ını MOPAK almıştır. Üretim yapmamıştır. MOPAK ya üretim yapar kendir ekeriz ya da devlet orayı kamulaştırır. Fabrika bu milletin parasıyla yapılmıştır. Ancak 10’da 1 fiyatına satılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanına kendir ekeceğiz ve poşeti kaldıracağımızı belirttik. Cumhurbaşkanımız destek verdi. Bende şaha kalktım. Kastamonu Cumhurbaşkanı’ndan miting meydanında müjdeli haberi bekliyor. Özel Uğurlu, Taşköprü SEKA Fabrikası, Kendir Fabrikası’nı geri istiyoruz. 19 il adına, milli ekonomi adına istiyoruz. Yunanistan, 30 bin dekar arazide kendir ekiyor. Bulgaristan 60 bin dönüm arazide kendir ekiyor. Samsun’da bin 200 kilo gram kendir tohumu üretilebilir. Cem Sultan Hanı, eskiden urgan, sicim, el sanatları hanıydı. Vakıf Han ise kendir hanı, Taşköprü-Germeç, Gölveren kendir hanıdır. Zaman kaybetmeden kendir tohumuna izin verilmesini bekliyoruz” diye konuştu. Kastamonu Gündem Gazetesi

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları