KATİLLERİ ARAMIZDA DOLAŞIYOR. TAHİR ELÇİ ÖLÜMÜNÜN 4’ÜNCÜ YILINDA DİYARBAKIR’DA ÖLDÜRÜLDÜĞÜ YERDE ANILDI

Ana Sayfa » GÜNCEL » KATİLLERİ ARAMIZDA DOLAŞIYOR. TAHİR ELÇİ ÖLÜMÜNÜN 4’ÜNCÜ YILINDA DİYARBAKIR’DA ÖLDÜRÜLDÜĞÜ YERDE ANILDI

28.11.2019 - 16:46

KATİLLERİ ARAMIZDA DOLAŞIYOR. TAHİR ELÇİ ÖLÜMÜNÜN 4’ÜNCÜ YILINDA DİYARBAKIR’DA ÖLDÜRÜLDÜĞÜ YERDE ANILDI

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, 28 Kasım 2015’te öldürüldüğü yer olan Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare’nin önünde anıldı. Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, çok sayıda baro başkanı, avukatlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı anmada, “Tahir Elçi cinayeti aydınlatılsın” dendi.

Diyarbakır Adliyesi önünde toplanan avukatlar, terör saldırısının gerçekleştirildiği Dört Ayaklı Minare’nin bulunduğu Yenikapı Sokağı’na kadar yürüdü. Burada düzenlenen törende, Dört Ayaklı Minare’ye dikkati çekmek amacıyla Elçi’nin ölümünden hemen önce yaptığı basın açıklamasındaki konuşması sinevizyondan izlettirildi. Baro Başkanı Cihan Aydın, ölümünün 4. yılında Tahir Elçi’yi saygı ve özlemle andıklarını belirterek, saldırıyla ilgili başlatılan soruşturmayı dikkatle takip ettiklerini söyledi. Açıklamanın ardından Elçi’nin öldürüldüğü yere karanfil bırakıldı.

‘EKSİLEN SENDİN, ÇOĞALAN ÖLÜM’

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Türkan Elçi anmada yaptığı konuşmada, Tahir Elçi için yazdığı mektubu okudu. ‘Yine Dört Ayaklı kapına geldik’ ifadesini kullanan Elçi, “Bu dar sokakta eksilen sendin, çoğalan ölümdü. Ardından her şey biraz daha eksildi. Mesela huzurumuz hürriyetimiz umutlarımız eksildi” dedi.

MEZARINA KARANFİL BIRAKTILAR

Merkez Bağlar ilçesindeki Yeniköy Mezarlığı’nda düzenlenen anma töreninde de dua edildi ve Elçi’nin mezarına karanfil bırakıldı.

İSTANBUL’DA DA ANILDI

Elçi, Bakırköy Adalet Sarayı’nda anıldı. Aralarında Fransa’dan gelen avukatların da bulunduğu 7 ayrı avukat grubu, Elçi’yi anmak için Bakırköy Adalet Sarayı’nda toplandı. Ellerinde Tahir Elçi’nin fotoğraflarını taşıyan avukatlar, ”Hepimiz Elçi’yiz, öldürmekle bitmeyiz” sloganları attı. Adliyenin bahçesinde grup adına açıklama yapan avukat Severay Ballıkaya, “Başta Tahir Elçi olmak üzere katledilen tüm meslektaşlarımızın yaşamları ve mücadelelerini referans alıyoruz. Tahir Elçi’yi asla unutmayacağız” dedi. Fransa’dan gelen avukatlar adına konuşan Maryvonne Lozachmeur de Tahir Elçi’nin ölümünü duyduklarında çok üzüldüklerini söyledi. Açıklamanın ardından avukatlar, ellerindeki karanfilleri Elçi’nin fotoğraflarının konulduğu yere bıraktı.

ANKARA’DA POLİS MÜDAHALESİ

Özgürlükçü Demokrat Avukatlar (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Toplumsal Hukuk Derneği’ne üye bir grup avukat, Diyarbakır eski Baro Başkanı Tahir Elçi’yi ölümünün 4’üncü yıl dönümünde anmak için Ankara Adliyesi önünde toplandı. Polis, izin alınmadığı gerekçesiyle basın açıklamasına izin verilmeyeceğini belirterek, avukatlardan dağılmalarını istedi. Grup ise Tahir Elçi’nin fotoğrafının bulunduğu, ‘Seni unutmadık’ yazılı pankart açarak, basın açıklamasını yapmak istedi. Bunun üzerine adliye önünde güvenlik önlemi alan çevik kuvvet polisleri, avukatları kalkanlarla iterek adliye içine soktu. Avukatların direnmesi nedeniyle kısa süre arbede yaşandı. Arbedenin ardından adliye içine giren grup, “Tahir Elçi ölümsüzdür” sloganları atarak dağıldı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :