28 Eylül 2022 - Hoş geldiniz

KAVALA VE KABAŞ’IN HAKİMİNE TERFİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » KAVALA VE KABAŞ’IN HAKİMİNE TERFİ

Eklenme : 07.09.2022 - 8:04

KAVALA VE KABAŞ’IN HAKİMİNE TERFİ

Türkiye, son dönemde tartışmalı tutuklama kararlarını konuşuyor. Son olarak geçen günlerde sanatçı Gülşen Çolakoğlu önce tutuklanmış ardından da ev hapsi kararıyla serbest kalmıştı. Kararlar kadar bu kararları veren hakimler de bu süreçte öne çıkıyor.

Cumhuriyet’ten Nagehan Yılkın’ın haberine göre Furkan Bilgehan Ertem de bu hakimlerden bir tanesi. Kamuoyunun yakından takip ettiği davalarda verdiği kararlar eleştiri konusu  olmuştu. Ertem’in hakkında 2 yıl 4 ay hapis cezası verildikten sonra serbest kalan Gazeteci Sedef Kabaş kararlarında imzası bulunuyor. Yine Ertem’in 9 Mart 2020 tarihinde iş insanı Osman Kavala hakkında “devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi ve askeri casusluk amacıyla temin etme” suçlamasıyla tutuklama kararı veren hakim olduğu da biliniyor.

Tartışmalı kararlarda imzası olan 10. Sulh Ceza Hakimi Furkan Bilgehan Ertem’in İstanbul’dan Bitlis’e gönderilerek burada Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak görevlendirildiği ortaya çıktı. HSK Birinci Daire’nin, 12 Ağustos tarihli müstemir yetki kararnamesiyle Ertem’i Bitlis 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak görevlendirdiği ortaya çıktı. Kararname, HSK’nin internet sitesinde de yayımlandı.

TARTIŞMALI İSİM

2018 yılında avukatlıktan hakimliğe geçen ve 3 yıl 10 aylık meslek kıdemi olan Ertem’in 4 yıllık kıdem şartını taşımamasına karşın Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından sulh ceza hakimi yapılması eleştiri konusu olmuştu. HSK’nin 21 Aralık’ta aldığı ilke kararına göre hakimlerin İstanbul gibi birinci bölge yargı çevresinde sulh ceza hakimi olmak için 4 yıl aynı bölgede görev yapması gerekiyordu. Ertem ise bu kriteri taşımıyordu.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları