KAZANIN NEDENİ BULUNDU: AŞIRI YAĞIŞ

Ana Sayfa » GÜNCEL » KAZANIN NEDENİ BULUNDU: AŞIRI YAĞIŞ

09.07.2018 - 6:55

KAZANIN NEDENİ BULUNDU: AŞIRI YAĞIŞ

Yetersiz alt yapının, sorumsuzca uygulamaların doğurduğu sonuçları doğal afetlere bağlama alışkanlığı yine kendini gösterdi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kazanın aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeni ile meydana geldiğini açıkladı.

Acaba gerçekten öyle mi?

Çünkü  Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Başkanı Hasan Bektaş  facia sonrası yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Demiryollarıyla ilgili ‘yol bekçisi’ dediğimiz, günlük rutin yaya olarak yol kontrolünü yapan arkadaşlarımız vardı. Yol bekçileri yaklaşık 5 yıl önce kaldırıldı. Dolayısıyla şu anda yol kontrolü yapılmıyor”

Yani Hasan Bektaş’ın açıklamalarından şu anlaşılıyor: Yol bekçileri görevlerinin başında olsaydı menfezdeki toprak çöküntüsünü görüp uyaracaklardı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın konuyla ilgili verdiği bilgi ise şöyle:

“08 Temmuz 2018 tarihinde Uzunköprü-Halkalı arasında 6 vagon, 362 yolcu ve 6 personel ile seferini yapan 12703 trenin Balabanlı-Çorlu arası kilometre162’de seyri esnasında, saat 17.00 sıralarında dizide bulunan 5 vagon raydan çıkarak devrilmiştir. Kazanın aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeni ile meydana geldiği tespit edilmiştir. Arama kurtarma ekipleri, kaza yerine intikal etmiştir. Yaralılara gerekli müdahaleler hızla yapılmaktadır. İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koordineli bir şekilde çalışmalar başlatılmıştır. Sağlık Bakanlığı’nın ambulans helikopterleri, İçişleri Bakanlığı’nın kurtarma helikopterleri, olay yerine varmıştır. TCDD’ye ait vinçli kurtarma yardım ekibi Halkalı’dan hareket etmiş olup olay yerine gidiyor. Alpullu’dan Arama Kurtarma araçları da olay yerine sevk edilmiştir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara’dan hareket etmiş olup, kaza yerine gitmektedir. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda Müsteşar Suat Hayri Aka Başkanlığında kriz merkezi oluşturulmuştur. Çorlu’da ise Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında kriz merkezi kurulmuş olup, bakanlığımız ile koordineli bir şekilde çalışmaları sürdürmektedir. Kaza ile ilgili gelişmeler yakıdan takip edilmekte olup konuyla ilgiyi yeni bilgiler edinildikçe gerekli açıklamalar kriz merkezimiz tarafından yapılacaktır.”

Öte yandan kazanın ardından Bakanlıklar ve Valilik sorumluluğu hava muhalefetine bağlasa da tren yolunun 1 Mayıs 2018 tarihine kadar bakım nedeniyle kapalı olduğu ortaya çıktı. Uzun süre boyunca bakımda kalan tren yolu için vatandaşların şikayetinin artmasının ardından açıldığı iddia edildi. Vatandaşın aylardır beklediği tren seferleri 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda başlatıldı. İlk sefer saat 08.30’da Halkalı’dan hareket etti. Halkalı-Uzunköprü arası ulaşım 3.5 saat olarak planlanıyordu.

Diğer bir iddia ise söz konusu kazanın olduğu yer İstanbul Halkalı ile Muratlı hattının bir ay önce “Halkalı muratlı arası menfez bakım ve taş duvar işleri” için ihaleye çıkıldığı yönünde. Fakat bir süre sonra ihale iptal edildi. İhalenin iptal edilmesinin sebebi ise kayıtlarda “ödenek çıkmaması” olarak gösterildi. Ödeneğin çıkarılmamasıyla birlikte şimdi yaşanan bakımsızlık ile tren yolunda kazanın gerçekleştiği bölgedeki toprak kaymasının nedeni arasındaki bağ sorgulanıyor.

Bu arada Odatv’ye konuşan bir Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolu’nda (TCDD) yıllarca görev yapan emekli mühendis, kazanın nedeni olarak gösterilen fotoğrafı yorumladı. Tren yollarında toprak kaymalarının farklı bölgelerde sık sık yaşandığını belirten emekli mühendis, raylardaki kontrollerin düzenli olarak yapan görevlilerin olduğunu anlattı. Bu görevlilerin önceki yıllarda bu tür raylardaki bozulmaları bildirerek makinistleri uyardığını ve makinistlerin buna göre tedbir aldığını anlattı.

Bu kazada uyarının yapılıp yapılmadığının değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan emekli mühendis, Çorlu’daki bu güzergahın yıllardan beridir sorunlu olduğunun bilindiğini aktardı. Emekli mühendis, benzer toprak kaymaların daha önce kazasız atlatıldığını vurguladı. Önceden makinistleri uyarmak için, söz konusu bekçi ve görevlilerin “kestane fişeği” atıldığını aktaran emekli mühendis, kazanın, bunun yapılmadığını gösterdiğine dikkat çekti. CNN Türk canlı yayınına katılan bir doktor, “Benim çocukluğumda bu tren yollarını kontrol eden görevliler olurdu, şimdi artık taşeronlaştı, kontrol edilip edilmediği bile belli değil” ifadeleriyle aynı noktaya dikkat çekti.

 Hatırlanacağı üzere Ankara’da her yağış sonrası su basan alt geçitlerle ilgili olarak da doğal afetler gerekçe gösterilmişti.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :