KEMAL ANADOL YAZDI- ”CHP’NİN 1947’DE GERÇEKLEŞEN 7. BÜYÜK KURULTAYI 19 GÜN SÜRMÜŞTÜ.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » KEMAL ANADOL YAZDI- ”CHP’NİN 1947’DE GERÇEKLEŞEN 7. BÜYÜK KURULTAYI 19 GÜN SÜRMÜŞTÜ.”

22.07.2018 - 13:29

KEMAL ANADOL YAZDI- ”CHP’NİN 1947’DE GERÇEKLEŞEN 7. BÜYÜK KURULTAYI 19 GÜN SÜRMÜŞTÜ.”

Yıllarını siyasete adamış isimlerden biri olan Kemal Anadol’un, 26.11. 2014 tarihinde günün koşullarıyla bağlantılı olarak CHP’de yaşananları analiz eden yazısı önemli ayrıntılarla dolu. Bu yazı 24 Haziran’dan sonra CHP’de olup bitenleri anlayabilmek için iyi bir fırsat sunuyor okuyucuya.

 

”CHP’NİN 1947’DE GERÇEKLEŞEN 7. BÜYÜK KURULTAYI 19 GÜN SÜRMÜŞTÜ.”- KEMAL ANADOL

Siyasal gündemi değiştirmek, dikkatleri işsizlik ve yolsuzluktan uzaklaştırmak için akla hayale gelmeyen asparagas iddialar ortaya atılıyor. Yerli ve yabancı medya da bunları alabildiğine köpürterek toplumu şaşılaştırma görevini yerine getiriyor. Kristof Kolomb’dan önce Amerikayı hangi İslam denizcisi keşfetti? Herkes işi gücü bıraktı bunu tartışıyor. Oysa, konu tarihse eğer, tartışacak, örnek alınacak binlerce olay var. Üstelik yakın geçmişimizden habersiz balık hafızalılara bunları defalarca hatırlatmakta yarar var. Bu aynı zamanda demokrasimizin esenliği ve kurumlaşması için de gerekli. Örneğin bu hafta 67. yıl dönümünü idrak ettiğimiz CHP 7. Büyük Kurultay’ı…
CHP’nin 17 Kasım 1947’de başlayan 7. Büyük Kurultayı 19 gün sürdü. Yanlış okumadınız, ama ben yine yazıyla belirteyim; tam on dokuz gün. Bazılarının beğenmediği otuzlu, kırklı yıllar; CHP’nin ülkeye demokrasi getirmeyi planlarken işe önce kendisinden başladığını kanıtlayan en güzel örnek. Kılı kırk yaran, doğruyu bulmak için günlerce çaba harcanan tüzük çalışmaları… Bu çalışmalar sonunda önce Genel Başkanlık Divanı kaldırılmış. Yani bugün AKP ve CHP’de Genel Başkanların atadığı muavinlerden oluşan Merkez Yönetim Kurullarının işine son verilmiş. Bunlara rahatlıkla tek parti döneminin polit bürosu diyebilirsiniz. Yerine Kurultayca seçilecek 40 üyeli Parti Divanı getirilmiş ki ilerdeki yıllarda bunun adı Parti Meclisi olacaktır. Ayrıca 12 kişilik Genel Yönetim Kurulu’nun da Parti Divanı arasından seçilmesi hükme bağlanmış. Cumhurbaşkanlığı ile CHP Genel Başkanlığı’nın aynı kişide birleşmesi halinde Genel Başkan Vekiline geniş yetkiler tanınmış. Kurultay’da ayrıca yıllarca uygulanan merkezden atama yöntemi bir yana atılmış, tüm parti örgütlerinin seçimle iş başına gelmesi ilkesi benimsenmiş. Ayrıca Milletvekili adaylarının yüzde yetmişinin yerel örgütlerce belirlenmesi ilkesi getirilmiş. Seçmen yaşı yirmi bir olmasına karşın, partiye girme yaşı yirmi ikiden on sekize indirilmiş.

KEMAL ANADOL’un yazısının tamamını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

”CHP’NİN 1947’DE GERÇEKLEŞEN 7. BÜYÜK KURULTAYI 19 GÜN SÜRMÜŞTÜ.”- KEMAL ANADOL

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :