KENDİ BULDUKLARI KAVRAMLA HAVALİMANI AÇILIŞININ ÖZETİ: DEĞERLİ YALNIZLIK

Ana Sayfa » GÜNCEL » KENDİ BULDUKLARI KAVRAMLA HAVALİMANI AÇILIŞININ ÖZETİ: DEĞERLİ YALNIZLIK

30.10.2018 - 9:32

KENDİ BULDUKLARI KAVRAMLA HAVALİMANI AÇILIŞININ ÖZETİ: DEĞERLİ YALNIZLIK

Davutoğlu’nun Başbakanlı’ğı döneminde sarpa saran dış politikanın, bütün sınır komşularıyla sorunlu hale dönüşen ilişkilerin parlatılmaya çalışılan ambalajıydı bu söz: Değerli yalnızlık.

Davutoğlu’nun mucize yaratmışçasına kullandığı bu kavram aslında dış politikada üsr üste yapılan yanlışları, duvara toslamanın üzerini örtmeye yönelik bir kurnazlık örneğiydi. Türkiye bu yalnızlaşmanın bedelini Suriye politikasında 5 milyona yakın göçmeni sorgusuz sualsiz kabul etmek zorunda kalarak ödedi. Göçmenler için harcanan para ile ülkenin hangi ihtiyaçları karşılanırdı acaba? Türkiye bu değerli yalnızlaşma ile Avrupa Birliği’nden koptu. Bu kopuş beraberinde anti- demeokratik, laiklik karşıtı uygulamaları getirdi.

Yani değerli yalnızlık aslında dibe vurmanın bir ifadesiydi.

Düne dönecek olursak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yandaş medyanın bütün parlak sunumlarına karşın İstanbul Havalimanı’nın açılışındaki hali tam bir değerli yalnızlık örneğiydi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na denk getirilen ve inşaat çalışmaları sırasında işçi ölümleri ile gündeme gelen İstanbul yeni havalimanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte 50’ya yakın devlet temsilcisinin katılımıyla açıldı. Erdoğan havalimanının adını “İstanbul Havalimanı” olarak açıkladı.  Muhalefet ne törene ne de resepsiyona katıldı. Uzaktan bakıldığında muhalefetin ister katılır, isterse katılmaz diye özetlenebilecek uzak duruşu aslında son derece önemli. Bu yalnızlaşma beraberinde acaba neleri getirecek? Meclis aritmediğinde çoğunluğu kaybeden AKP için dün açılışa gelmeyen muhalefetin tavrı nasıl yorumlanmalı?.Özellikle MHP’nin, yani 24 Haziran’a dayanışmayla girdikleri bir partinin de açılışta olmaması sıradan bir durum mudur?

Davutoğlu’nun değerli yalnızlığı yalnız dış politika da değil, iç siyasette de AKP’nin başına çorap öreceğe benziyor.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :