26 Ekim 2021 - Hoş geldiniz

KENDİLERİ GİTTİ, ÇUKURLARI KALDI YADİGÂR

Ana Sayfa » SICAK ANALİZ » KENDİLERİ GİTTİ, ÇUKURLARI KALDI YADİGÂR

Eklenme : 21.05.2018 - 11:48

KENDİLERİ GİTTİ, ÇUKURLARI KALDI YADİGÂR

 

Erdoğan’ın siyaset satrancında yaptığı en vurucu hamledir, AKP’nin yönettiği metropollerdeki belediye başkanlarını görevden almak.

Onların beceriksizliklerini, yanlışlarını, yıpranmışlıklarını, yönettikleri kentleri ‘’parsel parsel satmalarını’’ bundan daha başarılı bir operasyonla kimse hasıraltı edemezdi. Sanki ırzına geçilen Ankara, İstanbul, Bursa gibi kentlerin bugün içine düştükleri vahim tablonun sorumlusu başkalarıymış gibi, atanan yeni başkanlarla yola devam etme politikası gerçekten çok kurnazcaydı.

Bursa’yı üç dönem yöneten AKP’li Recep Altepe’nin yaptığı akıl almaz işlere, Erdoğan’ın kendisi bile tepki göstermişti.

Kentin tam ortasına dikilen 20 adet toplu konut gökdeleni burada yaşayanlara yapılan en büyük kötülüktü, ahlaksızlıktı. Trafik sorunu anlaşılır boyutları zaten çoktan aşmış bir kent için, Bursa’nın böğrüne saplanan gökdelenler intihardan farksız bir girişimdi. Recep Altepe bu beton kulelerle kentin iklimini değiştirdi. Yazın dağdan ovaya esen rüzgarla soluk alan Bursa, ortasında Çin Seddi gibi yükselen toplu konutlar nedeniyle havasız kaldı. Yine yazın kavurucu sıcaklarında gün boyu güneşin altında ateşten topa dönüşen demir ve beton yığınları, emdikleri bu ısıyı geceleri kentin üzerine var güçleriyle kusmaya başladılar. Altepe’nin çarpık kentleşme noktasında yaptığı diğer hatalar bu yazının sınırlarını epeyce zorlar. Erdoğan’ın Altepe’yi görevden almadan önce, Bursa’da yaptığı son mitingde başkanı platforma çağırıp halkın önünde azarlaması unutulamayacak bir görüntüydü.

Ama ne oldu?

İşlenen suçların, yapılan hataların bedeli ödetildi mi?

Hayır!

Aksine, yönettikleri kentlerin ırzına geçen belediye başkanları ustaca bir manevrayla , tereyağından kıl çeker gibi pisliğin ortasından alınıp ödüllendirildiler. İkide bir milletin iradesinden söz edenler, iradeyi miradeyi bir kenara koyup görevden aldıklarının yerine henüz kirlenmemiş isimleri atayarak yapılan yanlışları unutturabileceklerini sandılar.

Ah, bazen toplumun hafızası unutsa bile hayatın kimi gerçekleri, doğanın kimi kuralları insan eliyle yaratılan vahim hataları affetmiyor. Onları her defasında suratına suratına vuruyor bu yetenek düşmanlarının.

Onların başında da Ankara’yı 23 yıl aralıksız yöneten Melih Gökçek geliyor.

Hani şu iktidarın temel taşlarından olan Bülent Arınç’ın ‘’Kenti parsel parsel sattı.’’ deyip, kime, nasıl sattığını açıklamadığı kişiden söz ediyoruz.

En uzun süre belediye başkanlığı yapan birisi olarak, kent suçlarının en ağırları da onun zamanında  işlendi.

Ama diğerleri gibi pisliğin ortasından çekilip korumaya alındı.

Dedik ya doğa affetmez, hayat affetmez.

Sen alt geçit yapıyorum diye mühendislik hatalarıyla dolu çukurları kentin dört bir yanına kazarsan, 23 yıl boyunca Ankara’nın alt yapısına yönelik kalıcı hiçbir girişimde bulunmazsan, son yağmurda olduğu gibi o çukurları su basar.

Her yağmurdan sonra arkasına sığındıkları, yüzyılda bir görülen afet palavralarına artık kimse inanmıyor.

Ankara’nın gözde meydanlarına alt geçit yapıyoruz diye açtıkları çukurlar, bu yönetim ve belediyecilik anlayışının utanç abideleri olarak kalacaklar.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları