2 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

KİEV’E YAKLAŞAN 64 KİLOMETRELİK RUS KONVOYU GÖRÜNTÜLENDİ

Ana Sayfa » DÜNYA » KİEV’E YAKLAŞAN 64 KİLOMETRELİK RUS KONVOYU GÖRÜNTÜLENDİ

Eklenme : 01.03.2022 - 8:48

KİEV’E YAKLAŞAN 64 KİLOMETRELİK RUS KONVOYU GÖRÜNTÜLENDİ

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının 6. gününde, dikkatler bir kez daha Ukrayna’nın şehirlerine saldırılarda olacak. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün Fransız lider Macron’la yaptığı sivil ve sivil altyapıların hedef alınmayacağını söyledi. Sahadan gelen haberler ise bize aksini anlatıyor.

Maxar’ın uydu görüntülerine göre Moskova, Kiev’in kuzeyinde yaklaşık 64 kilometrelik bir konvoy kurdu.

Rus ve Ukrayna heyetleri savaşın başlamasından bu yana pazar günü ilk kez masaya oturdu. Taraflar , bir ateşkes anlaşmasına varamasa da yüksek olasılıkla tekrar bir araya geleceklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün, Rusya- Ukrayna gerilimi nedeniyle yeniden gündeme gelen Montrö Boğazlar Sözleşmesi‘ne ilişkin olarak, “Kıyıdaş olan, olmayan bütün ülkeleri boğazlardan savaş gemisi geçirmemesi konusunda uyardık.” açıklamasını yaptı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da bir kez daha “ne Ukrayna’dan vazgeçmemiz lazım ne Rusya’dan” dedi.

Öte yanda dünya, Rusya’yı izole etmeye devam ediyor. FIFA ve UEFA da Rus ekiplerini turnuvalardan attı.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Rusya’nın pazartesi sabahı Harkov kentine yaptığı roketli saldırı sonucunda onlarca kişinin öldüğünü ve yaralandığını açıkladı.

İşte 1 Mart’ta dakika dakika yaşanan gelişmeler

07.57 Uluslararası Ceza Mahkemesi, Rusya’nın Ukrayna’da yaptıklarının savaş suçu teşkil edip etmediğini tespit etmek için soruşturma başlatacak.

07.55 ABD, Rusya’nın Birleşmiş Milletler’de görev yapan 12 diplomatını “ulusal güvenlik” nedeniyle sınır dışı ediyor.

07.33 Britanya Başbakanı Boris Johnson salı günü NATO’nun doğu sınırına;  Rusya ile sınır paylaşan Baltık ülkesi Estonya ve Polonya’ya gidecek. Johnson, “Putin, yaptıklarının sonuçlarını hissedecek” dedi.

07.22 Rivne ve Ternopil gibi çeşitli şehirlerde hava saldırısı sirenleri çalmaya başladı.

06.56 Disney, Sony ve Warner, yeni filmlerinin saldırı nedeniyle Rusya’da yayınlanmayacağını açıkladı.

04.42 Ukrayna’nın başkenti Kiev’in kuzeyinde yaklaşık 64 kilometre uzunluğunda bir Rus konvoyu görüntülendi. Maxar şirketi, konvoyun ilk haberlerde yer alan 27 kilometreden çok daha uzun olduğunu belirtti.

kaynak: T24

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları