25 Ocak 2022 - Hoş geldiniz

KILIÇDAROĞLU: ASGARİ ÜCRETİN 5 BİN 760 TL OLMASI LAZIM

Ana Sayfa » EKONOMİ » KILIÇDAROĞLU: ASGARİ ÜCRETİN 5 BİN 760 TL OLMASI LAZIM

Eklenme : 16.12.2021 - 16:50

Yurtseverlik Haber

yazarın tüm yazıları

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’nu ziyaret etti. Saadet Partisi Genel Merkezi’ndeki görüşme iki saate yakın sürdü. İki lider görüşmenin ardından kameraların karşısına geçerek ortak açıklamalarda bulundu.
Kılıçdaroğlu, 4 bin 250 liralık asgari ücretin dövizde yaşanan artış karşısında düşük kaldığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Yine de enflasyon kontrol altında tutulursa asgari ücretli bir süre nefes alabilir” dedi.
SAADET lideri Karamollaoğlu da, “Mühim olan 4 kişilik ailenin asgari ücretle ihtiyacını karşılayabilmesidir. 4 bin 250 lira az değil ama geçinebileceği kadar değilse 5 bin 250 de az” dedi.

‘BÜYÜK MESELE ENFLASYONUN KONTROL EDİLİP EDLİMEMESİNDE YATIYOR’

Görüşmenin içeriğine dair konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Son derece verimli bir görüşme oldu. Türkiye’nin ekonomi ağırlıklı sorunlarını, dış politikayı değerlendirdik” dedi. Karamollaoğlu ise görüşmenin içeriğine dair, “Fikirlerimizi paylaşma imkânımız oldu” diye konuştu.

İki lidere de yeni asgari ücretin açıklandığı hatırlatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Siz geçmişte dolarla mı çalıştırıyordunuz insanları? Dolara göre asgari ücreti belirlemek doğru değildir. Bizim paramız Türk lirasıdır. Türk lirasını yedirmeyeceğiz” sözleri hatırlatılan iki lider bu sözlere ve asgari ücrete ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Aylıkları dolarla mı alıyorlar almıyorlar mı o ayrı bir şey. Dolarla aylık alanlar var. Eğer sayın Erdoğan dolarla kimler aylık alıyor diyorsa listeyi de yayınlayabiliriz” ifadelerini kullanan CHP lideri Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

“Türkiye İstatistik Kurumu’na yaptığım ziyaretin etkileri görülüyor. Asgari ücret olarak verilen rakam, eğer yıl başını alır ve dolar kurundaki yükselmeyi görürsek aslında düşük. Yıl başında 384 dolar net gelir elde ediyordu bir asgari ücretli. Aynı kur 15 lira üzerinden esas alınırsa 5 bin 760 lira olması lazım. Şimdi 4 bin 250 lira net oldu. 4 bin 250 lirayı da yadırgamıyoruz. Eğer enflasyonu kontrol ederlerse 4 bin 250 lirayı asgari ücretli kardeşlerimiz nefes alarak sürdürebilirler. Bütün mesele enflasyonun kontrol edilip edilmemesinde yatıyor. “

KARAMOLLAOĞLU: BEN RAKAMIN ÜZERİNDE DURMUYORUM

Mühim olanın dört kişilik asgari ücretli bir ailenin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi olduğunu belirten Karamollaoğlu şunları kaydetti:

“Eğer fiyatlar bu fiyatların üzerine çıkmış ise 4 bin 250 lira hakikaten iyi bir rakam. O zaman vatandaş geçinemiyorsa, 4 bin 250 lira değil 5 bin 250 lira olmasının da bir farkı olmaz. Mühim olan asgari ücretle, dört kişilik bir ailenin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesidir. Bizim ısrarla söylediğimiz konu var. Asgari ücret, açlık sınırında olmaz! Açlık sınırının altında hiç olamaz. Yani bir iktidar, kendi insanına, üstelik de çalışan insanına ‘Sen çalışacaksın ama kusura bakma aldığın ücretle karnını bile doyuramayacaksın’ diyemez, dememeli. Kaç olursa olsun. Ben rakamın üzerinde durmuyorum. Enflasyonun yüksek olduğu bir dönemde rakamların üzerine odaklanmak doğru bir yaklaşım olmuyor. Bundan dolayı ister istemez insanlar dünyada geçerli bir para birimi için ya euroyu ya da doları kullanıyorlar. Ben dolar kullanmak istemem. Enflasyonun altında kaldıysa bu zam, zam değildir. Artıştır’ diyebiliriz. Zaten artış olmuş ama o gün ki dolar kurundan ölçüldüğünde geriye gitmiş. Öyle gözüküyor. İnşallah bundan sonraki enflasyon rakamları biraz daha yavaş artar da asgari ücretle çalışan vatandaşımızın zararı daha az olur.”

KILIÇDAROĞLU: TÜRKİYE İYİ YÖNETİLMİYOR

AK Parti Milletvekili İbrahim Aydemir’in, “Ekonomik olarak sıkıntılar var. Kimsenin inkâr ettiği yok ama bizim yönetim tarzıyla ilgili değil” sözlerini nasıl değerlendirdiği sorulan iki lider bu konuda da açıklama yaptı.

Aydemir’in sözlerine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Ülkeyi kim yönetiyor o zaman? Onu sormak lazım. Bu yanıtı veren kişi o zaman Sayın Erdoğan’ı yok sayıyor. Ülkeyi başka biri yönetiyor algısını mı pekiştirmek istiyor? Erdoğan’ın hiç kabahati yok mu demek istiyor? İşin özü şu: Türkiye iyi yönetilmiyor. Türk parası pul oldu. İşsizlik var. Türkiye’de ciddi ekonomik sorunlar var. Bu sorunların ivedilikle çözülmesi lazım. Sorunlar böyle devam ederse çok büyük daha sorunlar çıkar. Önümüzdeki yaz Türkiye bir gıda kriziyle karşı karşıya kalırsa kimse şaşırmaması lazım” ifadelerini kullandı.

SAADET lideri Karamollaoğlu ise, “Fakat burada ‘iktidar tenkit edilmesin’ demek biraz garipsedim. 4 bin 250 rakamını kim açıklıyor? Doğrudan doğruya Cumhurbaşkanı’nın kendisi açıklıyor. Aslında geçmişte Cumhurbaşkanları, Başbakanlar asgari ücret rakamını açıklamazlardı. Asgari ücret komisyonu toplanır, komisyon başkanları açıklama yapar, mesele biterdi. Şimdi bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisi açıklama ihtiyacı duyuyor” dedi.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları