2 Temmuz 2022 - Hoş geldiniz

KILIÇDAROĞLU: ”BİR KİŞİNİN HEGAMONYASINDA YÖNETİLEN TÜRKİYE’DE 3.5 MİLYON HANENİN EVİNDE ELEKTRİK YOK”

Ana Sayfa » GÜNCEL » KILIÇDAROĞLU: ”BİR KİŞİNİN HEGAMONYASINDA YÖNETİLEN TÜRKİYE’DE 3.5 MİLYON HANENİN EVİNDE ELEKTRİK YOK”

Eklenme : 12.04.2022 - 17:02

KILIÇDAROĞLU: ”BİR KİŞİNİN HEGAMONYASINDA YÖNETİLEN TÜRKİYE’DE 3.5 MİLYON HANENİN EVİNDE ELEKTRİK YOK”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şu şekilde:

Devlet kadrolarına kimlerin hangi torpillerle yerleştiğini görüyorlar, yaşıyorlar. Haksızlıkların hangi boyutlara ulaştığını görüyorlar. Havuz medyası tam aksini söylese dahi vatandaşımız tüm bunları biliyor. Bilmenin ötesinde yaşıyor. 21. yüzyılın Türkiyesi’nde uzun süredir bir kişinin hegemonyasında yönetilen Türkiye’de 3 milyon 449 bin 344 ailenin, iş yerinin elektriği kesildi. Ortalama 3,5 milyon hanede elektrik yok. Vatandaş bunu yaşıyor, görüyor. Ben 3 milyon 449 bin 344 hanede elektrikler kesildi onların sözcüsü olarak bilinçli olarak elektrik faturamı ödemedim ve ödemiyorum. 3 milyon 500 bin hanenin sözcüsü kim olacak? Bu haksızlığı yapan iktidarı geniş kitlelere nasıl anlatacağız? Ülke böyle bir noktaya gidiyorsa hepimizin tarihi bir sorumluluğu var. Türkiye’yi buradan çekip çıkartmak zorundayız. 1 milyon 93 bin 581 hanenin de doğalgazı kesildi kışın ortasında. İktidar sahipleri bunun ne kadar farkında?

Gazetecinin görevi gerçekleri yazmaktır. Gerçekleri yazmak bugünkü koşullarda riski üstlenmek demektir. Ergün Poyraz saldırıya uğradı, yoğun bakımda. Eşiyle tanıştım. Bugüne kadar saldırıya uğrayan gazeteciler dolayısıyla hapse giren oldu mu, olmadı. Ama bir tweet dolayısıyla öğrenciler, insanlar hapse atıldı. Ergün Poyraz’a şifalar diliyoruz.”

İşsizlik… Talimat veriyorlar ‘işsizlik azaldı’ diye. Siz onu benim külahıma anlatın, ne azalması. Onlara göre Türkiye’de iş var ama işsizler iş beğenmiyorlar. Halka böyle söylüyorlar. Aldatmak istiyorlar halkı, kandırmak istiyorlar ama gerçekler öyle değil. Şanlıurfa’da 60 temizlik işçisi ilanı için 53 bin 224 kişi başvuruyor. Hani beğenmiyorlardı?

Bunlar yönetemiyorlar. Yönetme güçleri, kapasiteleri, bilgileri yok. Hazır parayla idare ettiler. Malları, mülkleri sattılar idare ettiler. Fabrikaları, bankaları, hazine arazilerini sattılar aldıkları parayla idare ettiler. Deniz bitti şimdi ne yapacaklarını bilmiyorlar. Şimdi Türkiye’nin itibarını satıyorlar.

Milyonlarca işçi, memur, emekli enflasyon rakamına göre maaş alacak. Talimat veriyorlar rakamı düşük göster diye. Düşük göster ki aylıkları az verelim… TÜİK’e gittim ve açıklama yaptım. Böylece o kurumda namuslu bürokratlar seslerini çıkarttılar neredeyse üst düzey yönetici kalmadı. Bazıları da istifa ettiler.

Milli Eğitim Bakanlığı sınav yapıyor. KPSS’de torpil yok. Türkiye’de dereceye giriyorlar sözlü sınavda hakları yeniliyor. Yüzbinlerce haksızlığa uğrayan, sözlüde elenen genç arkadaşların hakkını, hukukunu aramak için bakanlığa gittim.

Her anne baba evladının karnının doymasını ister. Yeterli beslenme bir haktır. Evrensel bir haktır. Bir anne çocuğuna süt veremiyorsa, et veremiyorsa, bir kurumun başındaki kişi ‘Kuyrukları bitirmek için ete zam yaptık’ diyorsa bunu sıradan bir basın toplantısı yaparak kamuoyuna anlatırsanız bu doğru olmaz. Oraya gitmelisiniz. Onun önünde açıklamalısınız. Haksızlığın ne olduğunu söylemelisiniz. Bazı enteller var ‘Kılıçdaroğlu gitti kapılar kapandı’ diyor. Ben kapılar açılsın diye değil, evlatlarımızın hakkını ve hukukunu korumak için oradayım.

Bakandan randevu talep etseydi diyorlar. Benim muhatabım bakan değil, Et ve Süt Kurumu. Devletteki çürüme, bürokrasideki korku görülsün. Hesap veren bir bürokrasi yok. Talimat alan bir bürokrasi var. Bürokrasi gerçekten namusluysa, hesap veriyorsa bütün kapılarını açar. Siz bunu yapmazsanız AK Parti iktidarının devlette yarattığı çürümeyi anlatamazsınız.

TÜİK her yılın Şubat ayında kırmızı et üretimi istatistiklerini yayımlardı. En sonra 11 Şubat 2020’de yayımlandı. Neden yayımlamıyor? Çünkü gerçekleri milletin bilmesini istemiyorlar. Bizim görevimiz buna dikkat çekmek.

Et ve Süt Kurumu’nun 2019’a göre zararı 32 milyon lira. Tolga Şardan diye gazeteci arkadaşımız var. Et ve Süt Kurumu soğuk hava depolarında 70 bin ton tutuyor. Birden bire yöneticiler karar alıyor. 3 mislinden fazla zam yapıp 45 kuruş yapıyorlar. Bir kurum yöneticileri tarafından bakanın da bilgisi dahilinde 200 trilyonluk bir soygunla karşı karşıya kalıyor. Sonra Bingöl’deki depoya 18 kuruştan, Denizli’deki depoya 15 kuruştan, Bursa, Ankara, Uşak’taki depolara 11 ve 12 kuruştan, Sivas’taki depoya da 10 kuruştan eti stokladılar. Demek ki tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunan CHP bu sonuçlara yol açıyor.

İstanbul’da Suudi Konsolosluğu’nda bir cinayet işlendi. Her şey açık ve ayan beyan meydanda. Erdoğan kalktı bir konuşma yaptı. Suudlar ‘davayı bize devredin’ dedi, Erdoğan ‘devretmeyeceğiz’ dedi. Konuşması şöyle: “Bunlar insanları enayi zannediyorlar. Bu millet enayi değil, hesabı sormasını bilir. Suçun işlendiği yer İstanbul olduğu için bunu İstanbul mahkemelerinin uluslararası hukuka göre yargılaması gerekir.” Doğru mu, doğru. Destek verdik. Ne oldu? Bu davayı aldı, Suudi Arabistan’a havale etti.

İstanbul’da, Türkiye’de işlenen bir cinayeti Türk Milleti adına karar vermesi gereken mahkemenin itibarını Suudi Arabistan’a devrediyorsun. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böyle bir rezalet görülmedi. Enayi diyordu onlara, şimdi enayinin de kim olduğu ortaya çıktı. Sözünde durmayanın da kim olduğu ortaya çıktı. Ne için para için. Bahçeli’de buna evet diyor, nasıl milliyetçi anlamadım. Devletin dini adalettir diyoruz. Adaleti parayla pulla devrediyorsun. 84 milyonun itibarını, ahlakını, saygınlığını devrediyorsun.

Gittiğiniz yerlerde size soruyorlar ‘Ne yapacaksınız bunu anlatın’ diyorlar. Allah’ın izni bu milletin taktiri ile iktidar olduğumuzda ilk yapacağımız iş devlette israfa son vermektir. Bir numaralı genelge. Öyle arabalar, yatlar, katlar, uçaklar yok.

Bir devlet sağlıklı bir yönetim için planlama yapar. Stratejik Planlama Teşkilatı’nı kuracağız.

Çiftçinin ve esnafın kredilerin faizlerini sileceğiz.

Döviz garantili işlemler… Diyorlar ya ‘Biz milliyetçiyiz’ sizin milliyetçiliğiniz… O döviz garantili işlemlerin tamamını Türk Lirası’na çevireceğiz. Kim milliyetçi, kim ülkücü, kim vatansever herkes görecek. Mahkemeden karar çıkartmışlar Kılıçdaroğlu ‘beşli çete’ demesin diye. Sizin feriştahınız gelse beni susturamaz.

Türkiye’de herkes bir dert küpü. Ekonomik Sosyal Konseye çağıracağız anlatın dertlerinizi. Ekonomik Sosyal Konseyi işlevsel hale getireceğiz.

Kamuda mali disiplini sağlayacağız. Bütçe paraları nerelere harcanıyor belli değil. Varlık Fonu’nu kaldıracağız. Soygun düzenine son vereceğiz.

Her birimiz vergi ödüyoruz. Enflasyon da en haksız vergi. Ulusal Vergi Konseyi kuracağız. Türkiye’de merak eden herkes vergiler nerelere harcandı diye bakıp görecek.

Siyaseti kirlilikten arındıracağız. Bu Meclis’te rüşvet alanın, iş takipçiliği yapanın, TÜGVA’nın hizmetkarlığını yapanlara yer yok. İlk çıkaracağımız kanunlardan biri Siyasi Ahlak Kanunu.

En geç iki yıl içinde Suriyeli kardeşlerimizi kendi özgür iradeleriyle ülkelerine dönmelerini sağlayacağız.

Sığınmacılar geldiler, Saray ve şürekası da onların korumacılığını yapıyor. 50 milyar dolar para aldılar, ne oldu? Hangi Suriyeli rahat. Adım gibi biliyorum 50 milyar dolar Suriyelilere verilmedi, onu da yediler.

Suriyeliler nereye gidiyor? Fakir mahallelere gidiyor. Jandarma, Göç İdaresi’ne güzelleme yapıyor. Bir tweet attım. Sorduğum sorular son derece basit. Sığınmacıların eski kimlik bilgileri elinizde mevcut mu, diye sordum. İçişleri Bakanlığı listeyi veriyor “50-100 kişiyi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapın” diyor. Ya sen bunları tanıyor musun? Bahçeli duyuyor mu bunları? Herhalde duyuyordur, bilmemesi mümkün değil.

Kaçına vatandaşlık verdiniz ve hangi güvenlik soruşturmalarından geçirdiniz? diye sordum. Cevap yok, hakaret var. Oysa benim sorduğum sorular, vatanını seven her vatandaşın sorması gereken sorular.”

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları