KILIÇDAROĞLU DAVUTOĞLU’NU ZİYARET ETTİ..İŞTE GÖRÜŞME SONRASI YAPILAN AÇIKLAMA

Ana Sayfa » GÜNCEL » KILIÇDAROĞLU DAVUTOĞLU’NU ZİYARET ETTİ..İŞTE GÖRÜŞME SONRASI YAPILAN AÇIKLAMA

15.09.2020 - 15:59

KILIÇDAROĞLU DAVUTOĞLU’NU ZİYARET ETTİ..İŞTE GÖRÜŞME SONRASI YAPILAN AÇIKLAMA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, bugün Gelecek Partisi Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

Yaklaşık 2 saat süren toplantı sonrasında iki lider açıklamalarda bulundu.

CHP lideri ziyaretin bir hayırlı olsun ziyareti olduğunu ifade ederek ittifakın gündeme gelmediğini söyledi. Cumhuriyet’te yer alan habere göre Gelecek Partisi lideri Davutoğlu da, “Ümit ederiz ki Türk siyasetinde kutuplaştırıcı ittifak ilişkilerinden çok herkesin herkesle konuşabildiği bir ortam sağlar, bu ziyaretlerin önünü açacağı görüşündeyim” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar:

“Görüşmeler ‘ittifak’ habercisi olabilir mi?” 

Bu görüşme tümüyle bir hayırlı olsun ziyaretiydi, ittifak konusu gündeme gelmedi.

“Seçim mevzuatında düzenleme iddiaları” 

Bir siyasi iktidar, iktidarda kalacağım diye sürekli seçim kanunları ile uğraşıyorsa gidici demektir. Ülkenin sorunlarını değil, kendi sorunlarını düzeltmeye yönelik düzenlemeler yapıyor demektir. Düzenleme geldiğinde oturur konuşuruz.

“Canan Kaftancıoğlu ve Atatürk tartışması” 

Dün bu konuda basın toplantısı yapan genel başkan yardımcımız gerekli açıklamayı yaptı. Türkiye’de milyonlarca insan çöp konteynerlerinden geçinirken belirli bir medya grubunun bunu öne çıkarmasını anlamış değildir. Atatürk, Türkiye’deki herkesin ortak değeridir.

Davutoğlu’nun açıklasından öne çıkan başlıklar:

Kendi mahallelerimizden çıkarak bütün vatandaşlarımızı kucaklayacak bir siyasi iklim gerekli. Sayın Genel Başkan’ın ziyareti güzel bir başlangıç. Biz kendisi ile Başbakanlık görevim esnasında da görüştük. Yeri geldi rekabet ettik.

Bütün siyasi liderlerin birbirleri ile konuşmasını bir zaruret olarak görürüz. Son derece çetin ekonomik şartlar var, dış politikada çok zorlu süreçlerden geçiyoruz. İçeride gerilim potansiyellerini tahrik etmek isteyen çevreler. Bizim yapmamız gereken sık görüşmelerle bütün bu konularda Türkiye’nin hak ettiği bir siyasi çizgiyi takip etmektir.

Kısa sürede il kongrelerimizi tamamlayıp ekim ayında büyük kongremizi yapacağız. Ben tekrar ziyaretleri dolayısıyla teşekkür ediyorum.

‘CHP ile ittifak olacak mı?’ sorusuna üzerine

Türk siyaseti kendi çizgisini oluşturur, bu bağlamda her görüşmeyi hemen bir ittifak çabasına karşılık hepimizin bu görüşmeleri normalleştirmemiz lazım. Siyasi liderlerin görüşmeleri normal görüşmelerdir.

“Seçim mevzuatı tartışması” 

Eğer iktidarda olanlar yeni bir seçim mevzuatı getiriyorlarsa bu oyunun kuralları içinde yeniden iktidara gelemiyorlar demektir. Genellikle de bir sonraki seçimde hep zararlı çıkar onlar. Bunlardan biz çekinmeyiz, korkmayız.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :