KILIÇDAROĞLU DİKEY YAPILAŞMANIN, ÇARPIK KENTLEŞMENİN YAŞAMI ADETA BİTİRDİĞİ YERDE, BURSA’DAYDI

Ana Sayfa » GÜNCEL » KILIÇDAROĞLU DİKEY YAPILAŞMANIN, ÇARPIK KENTLEŞMENİN YAŞAMI ADETA BİTİRDİĞİ YERDE, BURSA’DAYDI

28.02.2019 - 18:01

KILIÇDAROĞLU DİKEY YAPILAŞMANIN, ÇARPIK KENTLEŞMENİN YAŞAMI ADETA BİTİRDİĞİ YERDE, BURSA’DAYDI

Yerel seçim çalışmaları kapsamında dün Batman’na giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün ikinci durağı olan Bursa’da STK, esnaf odaları temsilcileri, muhtarlar ve iş insanları ile bir araya geldi.

 

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından başıklar şöyle:

Bursa’nın değişime ve dönüşüme ihtiyacı var. Kentsel belediye başkan adayımız kırsal ile belediye arasındaki ilişkiler söz etti. Bizim büyükşehir belediyelerimizin olduğu yerde kırsal ile kent arasında son derece ciddi tutarlı bir ilişki kurulmuştur.

Bursa’nın bir kimliği, tarihsel dokusu var. Kimliği kalmadı artık. Sadece tarım alanında hizmet etmek değil, bir kentte yaşamanın farklı özellikleri vardır. Vatandaşlar pazar günü aileleriyle birlikte kahvaltı yapmak isterler, parka çıkmak isterler, sinemaya gitmek isterler… Bütün bunları yapacak olan o kentin belediye başkanıdır. Belediye Başkanının kentte birliği sağlaması lazım. Belediye başkanı bunu yaptığı zaman o kentte birlik, huzur olur.

Yoksul semtlere pozitif ayrım

Sadece pozitif ayrımcılığı yoksul semtlere yapacağız. Oradaki hayat standartını da Nilüfer’de yaşayanların hayat standartına çekeceğiz. İşsizlik, Türkiye’nin en temel sorunlarından birisidir. İstanbul’da Ekrem Bey dedi ki, “istihdam yaratacağız.” “Belediye’nin görevi değil” dediler.

Biz de yaratacağız dediler, devleti yönetirken istihdam yaratamadın, Ekrem Bey dediği için yaratacağız dediler. Biz sonuca bakarız, o sözlere karnımız yok. İstihdam yaratmaya yoksullardan başlayacağız. Biz açlıkla da mücadele edeceğiz. Açlık sınırı asgari ücretin üstüne çıktı. Yoksul ailelerde doğalgaz ücretinin, elektrik ücretinin belli bir miktarını belediye karşılayacak.

Kestel’in çevresi çok güzel, köyleri cennet gibi. Dolayısıyla o cennet gibi köylerde yaşayan yurttaşlarımızın pek çok sorunu var. El ele gelip o sorunları çözeceğiz. İş aramak için kente gelmemesi gerekiyor, onlar üretecek, belediye satın alacak, şehre gelmeye gerek kalmayacak.

Asla cevap vermeyin

Asla ve asla kışkırtıcı sözlere cevap vermeyin. Kaybedeceklerini anladılar her tarafa saldırıyorlar. Tarihe saldırıyorlar, bize saldırıyorlar, Bahriye Üçok’a, Uğur Mumcuya saldırıyorlar. Nasıl yaparız da CHP’lileri sokağa çekeriz derdindeler. Bunlara asla cevap vermeyin. Bunların hiçbirini görmeyin, duymayın! Tek hedefimiz var; Bu ülkeye gerçek anlamda demokrasiyi getirmek.

17 yıldır bu memleketi yönetiyorlar, dile kolay… 17 yılın sonunda 80 milyonu soğan kuyruğuna sokuyorlarsa hepimizin oturup düşünmesi lazım. Belediyeleri 17 yıldır yönetiyorsunuz. 17 yıldır naptınız? 5 yıl içinde göreceksiniz Bursa başka bir Bursa olacak!

‘Önce birbirimizi seveceğiz’

Bursa Marmara Gazetesi’nde yer alan habere göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kestel’deki programının ardından Gürsu’ya geçti. Burada düzenlenen toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu, Bursa’nın önemini vurgulayarak, “Bursa davası, köklü bir dava. Bursada milyonlarca insan yaşıyor. Milyonlarca insan huzur içinde yaşıyor mu? Kırsalda yaşayan insanlar huzur içinde yaşıyor mu? Binlerce çocuğun yatağa aç girdiği bir ilde, ülkede huzur olmaz. Milyonlarca kişinin işsiz gezdiği ülkede huzur olmaz. Huzurun yolu belli; önce birbirimizi seveceğiz, önce karnımız doyacak. Sadece biz değil komşumuzun da doyacak. Komşusu açken tok yatan, bizden değildir” dedi.

‘Gürsu, neden Nilüfer gibi olmasın?’ diye sorulduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Tarım var, bereketli ovaları var. Neden bu ovalar kente hizmet edemez hale geliyor? Hem köyde yaşayan mağdur hem kentte yaşayan. Köyde yaşayan da huzur içinde, kentte yaşayan da huzur içinde yaşayacak. Oraların ürünlerini belediye satın alacak, üretim kooperatifleri kurulacak. Kent ile kırsal kesim arasında sağlıklı ve tutarlı gelir dağılımı olması lazım. Bunu sağlarsak kentteki de huzur içinde yaşayacak, kırsaldakiler de huzur içinde yaşayacak.”

‘Bursa tarihine önemli not düşeceksiniz’

İnsanların huzur içinde yaşamasının, herkesin ortak hedefi olması gerektiğini vurgulayan CHP lideri Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Gürsu’da yaşayan vatandaşlarımızın büyük kısmı, Anadolu’dan kopup, gelen vatandaşlarımız. Bu bölge bir anlamda Anadolu’nun küçük bir halidir. Buranın da kalkınması, buradaki insanların da huzur içinde yaşaması, hepimizin ortak hedefi olmalıdır. Funda başkan ‘Ben bunu yapacağım’ diyor. ‘Gürsu’yu kalkındıracağım ve bölgenin en önemli tarım merkezi haline getireceğim’ diyor. Ben de kendisine inanıyorum, getirecektir. Gürsu’ya bir kadın eli değerse buraya bereket gelir. Evde bereketin sembolü kadındır. Gursü’ya da bereketi, huzuru getirecek inşallah bir kadın olacaktır. Hangi partiden olursa olsun, hangi kimlikten, hangi inançtan olursa olsun bir kadını Gürsu’ya belediye başkanı olarak seçtiğiniz zaman Bursa tarihine önemli bir not düşmüş olacaksınız. Bu hepimizin ortak görevi olmalı. Önemli bir not düşün ve Gürsu’ya bir kadını belediye başkanlığına getirin. Sizin için her türlü fedakarlığı yapacaktır; çünkü o bir anne ve yüreğinde anne sevgisi var; bütün Gürsu’yu kucaklayacaktır. AK Parti’li, ülkücü, İYİ Parti’li kardeşlerim hangi kimlikten, inançtan olursa olsun; gelin, hep beraber Gürsu’da tarih yazalım. Gelin, Gürsu’nun kaderini değiştirelim. Bizim kaderimiz yoksulluk olmamalı. Biz de eğlenmeliyiz, bizim de çocuklarımız daha iyi okullarda okumalı, daha iyi yerlerde tedavi olmalı, sokaklarda rahatlıkla gezmeli. Gürsu’da bir tarih yazmaya hazır mısınız?”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :